arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۹۳۹۳
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۸ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۵

وضع بحرانی پوزپلنگ ایرانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: وضع یوزپلنگ ایرانی بحرانی است و جمعیت یوزپلنگان بسیار کم شده است.

به گزارش انتخاب، هومن جوکار در نشست خبری به مناسبت روز حفاظت از یوزپلنگ ایرانی افزود: صرف نظر از اینکه جمعیت یوزپلنگ ایرانی چه تعداد است در وضعیت بحرانی یوزپلنگ ایرانی فرقی ندارد چون جمعیت آنها به اندازه‌ ای کم و شرایط به حدی بحرانی است که هر لحظه ممکن است اتفاقی بیفتد و در این وضعیت، بحران ایجاد کند.

وی در ادامه به روش‌ها و ابزارهای مناسب برای اندازه‌گیری جمعیت یوزپلنگ ایرانی اشاره کرد و گفت: ابزار و دانش اندازه گیری جمعیت گوشتخوار بزرگ جسه را به ایران وارد کرده ایم که این تنها راه برای تعیین دقیق جمعیت آنهاست . 

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی افزود: در زمان آغاز پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی ما از رد پاها و آثار و نمایه یوزپلنگان برای برآورد جمعیت آنها استفاده می‌کردیم اما پس از آن (از سال 2002) برای نخستین بار نصب دوربین تله ‌ای مطرح شد و ما همزمان با دیگر نقاط دنیا از این ابزار استفاده کردیم تا با کمک آن بتوان تعداد تقریبی یوزپلنگ ایرانی را برای یک منطقه به دست آورد . 

وی گفت: هرچند که نتایج به دست‌آمده از این روش نیز تقریبی است و نمی‌توان به طور قاطع با استفاده از این ابزار جمعیت یوز را اعلام کرد.

جوکار ادامه داد: چرا که در منطقه ‌ای از زیست یوزها، 2 ماه دوربین نصب شده بود اما هیچ تصویری ثبت نشده است و پس از جمع کردن دوربین‌ها درست در همان منطقه شخصی توانسته بود با دوربین فیلمبرداری دستی از یک یوزپلنگ ماده و سه توله ‌اش تصویربرداری کند.

نظرات بینندگان