arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۹۵۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۳ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۰

مصوبه ی منتشر نشده ی "خريد هواپيمای 45 ميلياردی برای احمدی نژاد"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پس از آنکه "انتخاب" 9 روز پیش برای اولین بار از ماجراي خريد هواپيمای 45 ميلياردی برای احمدی نژاد با بودجه ی "حوادث غيرمترقبه"! پرده برداشت، صبح امروز خبرگزاری مهر، به مصوبه ی منتشر نشده ی دولت در این مورد اشاره کرده است.
 
به گزارش انتخاب، این خبرگزاری نوشته: با تصویب هیئت دولت، 45 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار در اختیار نهاد ریاست جمهوری برای خرید یک فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، هیئت دولت در نیمه دوم سال 1389 مصوبه‌ای را تصویب کرده که هیچگاه اعلام عمومی نشده است؛ مصوبه ای که نشان می دهد نهاد ریاست جمهوری قصد دارد به صورت مستقیم هواپیمای اختصاصی ایرباس خریداری کند.

در مصوبه دولت آمده است: "مبلغ چهارصد و پنجاه و هفت میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۴۵۷) ریال از محل منابع موضوع ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و جزء (ب) بند (۹) قانون بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور به منظور تامین قیمت تمام شده یک فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار می گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود."

اینکه چرا بودجه‌ای مستقیم در اختیار نهاد ریاست جمهوری برای خرید هواپیما قرار گرفته، جای تامل و ابهام دارد و ضروری است دولتمران پاسخ شفافی در این باره بدهند. آیا نهاد ریاست جمهوری تخصصی در خرید هواپیما دارد یا باید ردپای جریان انحرافی را در این باره پیدا کرد.

احمدی نژاد هواپیمای لوکس سوار نمی‌شود

به گزارش مهر، آذرماه سال 84 بود که پس از فراز و نشیبهای فراوان، فرانسه هواپیمای تشریفاتی دولت را به ایران تحویل دهد. هواپیمای جمهوری اسلامی ایران نیز روز شنبه 5 آذرماه همین سال، این هواپیما را به سخنگوی وقت دولت و رئیس دفتر وقت رئیس جمهور- غلامحسین الهام - تحویل داد. این هواپیمای تشریفاتی از نوع ایرباس 321 و متعلق به سال 2002 میلادی و دارای امکاناتی همچون سالن کنفرانس و وجود ارتباطات اینترنتی است.

سخنگوی دولت در مراسم تحویل این هواپیمای تشریفاتی به خبرنگاران گفته بود که آقای احمدی نژاد باتوجه به شعارهای خود، بعید می‌دانم از این هواپیما استفاده کند.

البته الهام بعدها در یادداشتی با عنوان اینکه "داشتیم شاه می‌شدیم..." در روزنامه جمهوری نوشت:" در سال 1380 شورای اقتصادی خرید هواپیمای ایرباس را برای استفاده اختصاصی دولت با استفاده از فاینانس داخلی تصویب کرد. بعدا در بودجه‌های سالانه، پول هواپیما از کیسه ملت پرداخت شد. و در سال 1382 پس از خرید هواپیما قرارداد تبدیل آن به هواپیمای اختصاصی با هزینه ای نزدیک به 20 میلیون دلار یعنی نزدیک 20 میلیارد تومان با شرکت "سوژرما" منعقد شد. با این هزینه، امکان ارتباط ماهواره ای اتاق ویژه رئیس جمهور با سرویس ویژه در آن تدارک دیدند، اتاق جلسات وزرا، که جز تحمیل هزینه بر بیت المال و ایجاد رفاه، ارزشی ندارد."


وی در این یادداشت آورده بود:" حداکثر 6 ساعت پرواز مستمر، آن قدر سخت نیست که نیاز به این همه تشریفات داشته باشد. پرواز بیش از آن هم نیازمند چنین تحمیلی نیست. از اینکه این هواپیما تحویل شد، برای دولت موفقیت است چون ثروت کشور از حلقوم فروشنده قانون شکن بیرون کشیده شد. اما احمدی ‌نژاد هرگز از اختصاص آن به رئیس جمهور و دولت خرسند نشد.

اینجانب از طرف ایشان از همه خبرنگاران خواستم که هواپیما را ببینند. چنانکه شما گفته اید در اول انقلاب مردم علاقمند به تماشای تجملات «شاهنشاهی» بوده اند. و با گزارش روند خرید و تحویل آن، با بیانی از شدت وضوح به صورت پرسش انکاری گفته ام آیا احمدی‌نژاد از آن استفاده خواهد کرد ! اگر چنین باشد، احمدی‌نژاد، احمدی‌نژاد دیگر نیست. این امر واضح است."

سخنگوی دولت در این یادداشت خبر داده بود که رئیس جمهوری در همان روز به وزیر راه دستور داد تا برای فروش یا استفاده تجاری از آن در جهت نفع عمومی برنامه ریزی کند.

اگر این اظهارات رئیس اسبق دفتر رئیس جمهور را در کنار مصوبه دولت دهم مبنی بر اختصاص اعتبار 45 میلیارد و 700 میلیون تومانی برای خرید هواپیمای اختصاصی ایرباس بگذاریم، چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
0
2
ساده زیستی ...
مجید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
0
0
نتیجه میشود ساده زیستی از نوع محصولی یعنی زندگی در خانه چند میلیاردی و خوردن نان ماست و سبزی و اشکنه یعنی رعایت خوی کوخ نشینی در عین کاخ نشینی ......چیه این که عیبی نداره ...داره؟؟؟؟؟؟؟
نظرات بینندگان