arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۹۵۴۱
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۶ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۵

تونی بلر: باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا 'ممکن' است/ با برگزاری همه پرسی موافق نبودم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تونی بلر' نخست وزیر اسبق انگلیس در گفت و گو با یک رسانه فرانسوی، گفت، باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا 'ممکن' است.

به گزارش ایران به نقل از  روزنامه فرانسوی 'لو فیگارو'، بلر امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با رادیو 'اروپ 1'، در مورد باقی ماندن کشورش در اتحادیه اروپا گفت: به باور من این مساله ممکن است.

وی با این حال، لغو 'برگزیت' و همه پرسی در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را 'غیرمتحمل' دانست و در مورد باقی ماندن در اتحادیه، گفت: مذاکره ها ادامه دارد.

به گزارش لو فیگارو، در دولت انگلیس اختلاف نظر عمیقی در مورد زمانبندی و کیفیت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا وجود دارد.
بلر که از هواداران اروپای واحد است، گفت: من با برگزاری همه پرسی موافق نبودم و آن را ضروری نمی دیدم.

این عضو حزب کارگر در پاسخ به این سوال که آیا انگلیسی ها هنوز می توانند نظر خود را تغییر دهند، گفت: بله ما این حق را داریم.

نخست وزیر اسبق انگلیس با اشاره به تبعات نتیجه همه پرسی انگلیس بر خارج از مرزهای انگلیس و بر فضای کلی حاکم بر اروپا گفت: در سراسر اروپا واکنش هایی علیه حکومت، جهانی شدن و مساله مهاجران به وجود آمده است.

تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس و «اوِن اسمیت» نامزد رهبری حزب کارگر این کشور، از افرادی بودند که مخالفت با خروج این کشور از اتحادیه اروپا از طریق طرح آن در مجلس عوام را خواستار شده بودند.

شهروندان انگلیس سوم تیر در همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا که به 'برگزیت' شهرت یافته بود، شرکت کردند. نتیجه این همه پرسی 51.9 درصد رأی در موافقت با خروج در مقابل 48.1 درصد رأی مخالف بود .

'ترزا می' نخست وزیر جدید این کشور پس از روی کار آمدن به سرعت وزارت موقت برگزیت را تأسیس کرد تا مذاکرات در این زمینه با سرعت و دقت بیشتری پیگیری شود.

با توجه به اینکه پس از فعال سازی ماده 50 پیمان لیسبون، این کشور تنها دو سال زمان دارد تا با 27 عضو دیگر اتحادیه اروپا برای تعیین چارچوب همکاری در زمینه تجارت و مهاجرت به توافق برسد، ترزا می اصرار دارد که پیش از آغاز شمارش معکوس، زمینه این مذاکرات مهم و سرنوشت ساز فراهم شود.

نظرات بینندگان