arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۹۶۰۹
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۳ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۵

دستگیری ۳ تروریست داعشی در ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
استانداری غازی آنتپ ترکیه اعلام کرد که سه تن از اعضای گروه تروریستی - تکفیری داعش که در فهرست تروریست های خطرناک قرار داشتند، دستگیر شدند.

به گزارش انتخاب، در اطلاعیه استانداری غازی آنتپ که به عنوان خبر فوری و مهم در رسانه های ترکیه بازتاب داشت، آمده است: یکی از تروریست های دستگیر شده طلحه گونش است که برای دستگیری او ۶۰۰ هزار لیرترک جایزه تعیین شده بود. 

رسانه های ترکیه نوشته اند، این شهروند ترکیه به لقب کیمیاگر و بمب ساز در داعش اشتهار داشته و پلیس کسب اطلاع کرده بود که در تدارک یک حمله انتحاری در ترکیه بوده است. 

یکی دیگر از افراد دستگیر شده عبدالمطلب دمیر و همسر وی غمزه دمیر است که در عملیات امروز نیروهای ویژه پلیس در شهر غازی آنتپ دستگیر شده اند.

گفته می شود غمزه دمیر خواهر یونس دورماز است که از او به عنوان امیر داعش در ترکیه یاد می شد و در عملیات ۲۹ اردیبهشت ماه سالجاری پلیس، با منفجر کردن خود، به هلاکت رسیده بود.

در این اطلاعیه آمده است، در عملیات پلیس علاوه بر دستگیری این تروریست ها، ۲۰ کیلوگرم تی ان تی، جلیقه مخصوص انتحاری، سه عدد نارنجک و یک قبضه اسلحه کمری کشف و ضبط شده است. 

عبدالمطلب دمیر در فهرست نارنجی افراد خطرناک در جستجوی وزارت کشور ترکیه قرار داشت و اعلام شده بود برای کسی که به دستگیری وی کمک کند، ۶۰۰ هزار لیرترک و برای دستگیری طلحه گونش ۳۰۰ هزار لیرترک جایزه داده خواهد شد. 

یک گزارش تحقیقی که در رسانه های ترکیه نیز منتشر شده نشان می دهد حدود ۱۰ هزار نفر از ترکیه به گروه تکفیری تروریستی داعش در سوریه پیوسته اند. 

تحقیقات پلیس نشان داده در چند عملیات انتحاری خونین در شهرهای بزرگ استانبول، آنکارا و غازی آنتپ عوامل ترکیه ای داعش نقش آفرینی داشته اند. 

پلیس آنکارا دو روز پیش در عملیاتی ساختمانی را که به عنوان «خانه کتاب» مورد استفاده قرار داشت، مورد بازرسی قرار داد. 

رسانه های ترکیه گزارش دادند که داعش از این ساختمان به عنوان مدرسه و آموزشگاه برای تربیت کودکان با ذهنیت داعش استفاده می کرد. 

در این ساختمان اجاره ای برای آموزش کودکان خوابگاه، مسجد، کلاس های درس آماده شده و در زمان عملیات پلیس ۳۰ کودک حضور داشتند که دستگیر و به خانواده هایشان تحویل داده شده اند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان