arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۲۹۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۱ - ۰۱ تير ۱۳۹۰

اجاره دوچرخه، فقط به مردها

ارایه اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه، یک قطعه عکس و پنج هزار تومان پول، در کنار مرد بودن، شرایطی است که برای ثبت‌نام در خانه دوچرخه لازم است تا افراد بتوانند 15 روز پس از پر کردن فرم، کارت هوشمند عضویت بگیرند و هر وقت خواستند، از کانکس‌هایی که در برخی مناطق شهر تهران قرار داده شده، از 8 تا 19 عصر دوچرخه اجاره کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شرق: ارایه اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه، یک قطعه عکس و پنج هزار تومان پول، در کنار مرد بودن، شرایطی است که برای ثبت‌نام در خانه دوچرخه لازم است تا افراد بتوانند 15 روز پس از پر کردن فرم، کارت هوشمند عضویت بگیرند و هر وقت خواستند، از کانکس‌هایی که در برخی مناطق شهر تهران قرار داده شده، از 8 تا 19 عصر دوچرخه اجاره کنند.

مسیرهای ویژه‌ای که برای طرح دوچرخه‌سواری همگانی یا متروبایک شهرداری تهیه شده، تنها ویژه دوچرخه نیست، ویژه مردان هم هست و زنان حق ورود به این مسیر را ندارند. گرچه در کاغذی که روی دیوارخانه دوچرخه نصب شده، به عبارت دوچرخه‌سواری «عمومی» و «همگانی» تاکید شده، اما متصدی اجاره دوچرخه در کانکس‌هایی که در میدان هفت حوض، آریاشهر، بازار و... قرار دارد به مراجعه‌کنندگان زن می‌گوید، ابلاغی برای اجاره دوچرخه به دختران نداریم و نمی‌توانیم دختران را ثبت‌نام کنیم.

از طرفی در حالی‌که شهرداری اعلام کرده بود، برای تشویق بیشتر مردم به رکاب زدن، اجاره دوچرخه به صورت رایگان صورت می‌گیرد، اما مبلغ پنج‌هزار تومان از متقاضیان برای حق عضویت و صدور کارت دریافت می‌شود.

در تبلیغات شهرداری برای این طرح، هیچ اشاره‌ای به محدودیت برای زنان نشده بود و در شرایط لازم برای عضویت که در خانه‌های دوچرخه نوشته شده است،‌بندی به عنوان مردانه بودن این طرح دیده نمی‌شود، اما شهرداری بدون سروصدا زنان را از دوچرخه‌سواری محروم کرده است. بیش از 30 خانه دوچرخه در تهران راه افتاده که به گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری در 50 درصد مناطق تهران فعالیت می‌کنند، اما هیچ کدام، پذیرای زنان نیستند.

قانونی که برای منع دوچرخه‌سواری دختران وجود ندارد

در هیچ جای قانون مجازات کیفری و مدنی اشاره‌ای نشده است که دختران نمی‌توانند سوار دوچرخه شوند. کامبیز نوروزی، حقوقدان و وکیل دادگستری بر این موضوع تاکید می‌کند و به «شرق» می‌گوید: تظاهر به فعل حرام جرم است اما کجای قانون و شرع اسلام آمده است که دوچرخه‌سواری دختران فعل حرام است؟ با اینکه قانونی در رابطه با منع دوچرخه‌سواری دختران وجود ندارد، سال گذشته برخی از فرماندهان میانی پلیس نیز اعلام کردند که با دوچرخه‌سواری دختران در شهر برخورد می‌شود.

معصومه ابتکار، عضو شورای شهر تهران در رابطه با دوچرخه‌سواری زنان می‌گوید: دوچرخه‌سواری در تهران موضوعی نیست که بتوان آن را برای مردان و زنان جدا کرد. الان هم به‌طور گسترده زنان در کنار همسران‌شان یا خانواده خود در ترک موتوسیکلت سوار می‌شوند، آیا می‌شود با آنها هم برخورد کرد؟ مگر چه تفاوتی میان آنها وجود دارد؟ رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهر می‌گوید که در سال‌های گذشته شاهد برخورد غیرکارشناسی با دوچرخه‌سواری زنان بودیم که باعث افزایش حساسیت‌ها در جامعه شده است.

پیش از این، آیت‌الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در اظهاراتی درباره دوچرخه‌سواری زنان گفته بود: «اصلا در خیابان و کوچه و شهر امام رضا‌(ع) چه کسی اجازه داده زن‌ها و دخترها سوار دوچرخه شوند؟ این دوچرخه‎سواری را چه کسی راه انداخته است؟»
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۲
0
2
اونوقت میگن زن و مرد در ایران با هم برابرند
نظرات بینندگان