arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۵۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۵ - ۰۴ تير ۱۳۹۰

انتقاد ایران و روسیه از تحریم های جدیدآمریكا علیه جمهوری اسلامی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیركل این سازمان این تحریم‌ها را «اقدامات خصمانه» با هدف «فشار بر كل مردم ایران» توصیف كرد. این تحریم‌های تازه هدف انتقاد روسیه نیز قرار گرفته است.

یك روز پس از اعلام تازه‌ترین تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیركل این سازمان این تحریم‌ها را «اقدامات خصمانه» با هدف «فشار بر كل مردم ایران» توصیف كرد. این تحریم‌های تازه هدف انتقاد روسیه نیز قرار گرفته است.

اعتراض جمهوری اسلامی و روسیه، واكنشی است به بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریكا در روز پنج‌شنبه كه به تحریم شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی، ایران‌ایر، به همراه دو نهاد و یك شهروند ایرانی به اتهام نقض تحریم‌های بین‌المللی و همچنین همكاری با سپاه پاسداران و كمك به حزب الله لبنان اشاره داشت. محمد خزاعی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، روز جمعه در نامه‌ای به بان گی‌مون، دبیركل این سازمان، به وضع این تحریم‌های تازه اعتراض كرد و تداوم این «سیاست‌های نامناسب» را «كاملا خطرناك» خواند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریكا در مورد تحریم‌های تازه ایران، سپاه پاسداران و وزارت دفاع جمهوری اسلامی متهم شده‌اند كه از هواپیماهای «ایران‌ایر» برای حمل و نقل تسلیحات نظامی استفاده می‌كنند و به همین دلیل شركت هواپیمایی ایران در فهرست نهاد‌های مورد تحریم ایالات متحده آمریكا قرار گرفته است.

روسیه نیز در روز جمعه به این تحریم‌های تازه علیه ایران واكنشی منفی نشان داد  این اقدام تازه دولت باراك اوباما را «جدا سوال‌برانگیز» توصیف كرد.

وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای كه در واكنش به این تحریم‌ها منتشر كرد با اشاره به اثر منفی آنها بر شركت‌های تجاری روس آمریكا را به داشتن اهدافی نامربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران متهم كرد. در این بیانیه بدون اشاره به نام شركت‌هایی كه تحریم‌های تازه بر آنها اثر منفی دارد آمده است كه این تحریم‌ها به «سوء‌ظن‌هایی دامن می‌زند مبنی بر این كه سیاست آمریكا برای تحریم اهدافی غیر از تلاش برای رژیم عدم گسترش سلاح‌های كشتار جمعی دارد».

این واكنش روسیه تنها یك روز پس از آن صورت می‌گیرد كه این كشور به همراه چین از انتشار گزارش نقض تحریم‌های بین‌المللی از سوی جمهوری اسلامی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری كرد . به گزارش خبرگزاری رویترز كه نسخه‌ای از این گزارش محرمانه را به دست آورده، روسیه و چین با این دلیل كه هنوز جای «اطلاعاتی قابل اعتماد» در این زمینه خالی است با انتشار آن مخالفت كرده‌اند.

نظرات بینندگان