arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۶۱۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۹ - ۰۴ تير ۱۳۹۰

ایران در لیست کشورهای پر معتاد دنیا!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 ایران یکی از مسیرهای اصلی قاچاق هروئین و تریاک به دنیاست. همین باعث شد بیش از دو میلیون معتاد درایران وجود داشته باشد.

به گفته نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد بر اساس تخمین دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد 115 تن (31.5 درصد از کل ) هروئین افغانستان به جمهوری اسلامی ایران قاچاق می شود.

"آنتونینو دلئو" نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران در مورد پیشگیری از تقاضای مواد گفت: " برنامه مبتنی بر شواهد پیشگیری از موادمخدر، از اجزاء اصلی راهکارهای موفق میان مدت و بلند مدت کنترل مواد هستند. چنین برنامه هایی باید افزایش پیدا کنند چرا که مقرون به صرفه و مؤثر هستند. یک برنامه خوب پیشگیری در جوانان می تواند در ازای هر دلار که در این راه هزینه شود 9 دلار یا بیشتر ذخیره کند، البته در صورتی که هزینه های مربوط به جرم، بیکاری و بیماری محاسبه شود. اهمیت مبارزه جهانی برای جوامع سالم بدون مواد، خصوصاً پیشگیری از مصرف مواد، با یافته های گزارش جهانی موادمخدر تقویت شده است."

به گزارش مهر و بر اساس تخمین دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمال ملل متحد در سال 2009 در سطح جهان ، بین 149 تا 272 میلیون نفر و یا 3.3 درصد تا 6.1 درصد جمعیت بین 15 تا 64 سال حداقل یکبار در سال از مواد غیر قانونی استفاده کرده بودند. اصلی ترین مواد سوء مصرف شده در جهان حشیش با 203-125 میلیون نفر مصرف کننده در سال 2009 و در پی آن محرک­های شبه آمفتامینی، مواد افیونی و کوکائین هستند. با اینکه مصرف هروئین و کوکائین در مناطق عمده مصرف روند ثابت و رو به پایینی داشته، اما این موضوع تحت تاثیر افزایش مصرف داروهای صنعتی و تجویزی قرار گرفته است.

به گفته نماینده دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران، 83 درصد تولید جهانی هروئین در سال 2009 در افغانستان اتفاق افتاد: در سال 2010 کاشت گیاه خشخاش با تغییری اندک نسبت به سال 2009 به 700'195 هکتار رسیده است. با این وجود تولید تریاک بدلیل آفتی که بیشتر برداشت افغانستان را از بین برد با 38 درصد کاهش به 860'4 تن رسیده است. در حالی که میزان کاشت در افغانستان ثابت مانده بود گرایش جهان به سمت میانمار که میزان کاشت آن از 2009 حدود 20 درصد افزایش پیدا کرده بود، تمایل پیدا کرد. همچنین بین سال های 2007 تا 2010 تولید تریاک در جهان بدلیل محصول نامرغوب در افغانستان 45 درصد کاهش پیدا کرد. اما ادامه این روند بعید بنظر می رسد.

همچنین یوری فدوتوف، مدیر اجرایی دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل هشدار می دهد: " با وجود احتمال کاهش در مناطق تحت کاشت خشخاش در افغانستان ، یافته های اولیه ما نشان می دهد که تولید تریاک افغانستان با وجود محصول طبیعی در 2011 به حالت قبل باز می گردد".

بدلیل موقعیت جغرافیایی، خصوصاً 845'1 کیلومتر مرز نفوذ با افغانستان و پاکستان ، قاچاق موادمخدر به چالش بزرگ جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است. بر اساس تخمین دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد 115 تن (31.5 درصد از کل ) هروئین افغانستان به جمهوری اسلامی ایران قاچاق می شود. ایران همچنان کشفیات بزرگی دارد. از سال 1996 ایران بیش از سه چهارم کشفیات سالانه تریاک جهان را به خود اختصاص داده و همچنین بیشترین میزان کشفیات هروئین و مورفین در جهان را گزارش کرده است. در سال 2009 کشفیات هروئین در جمهوری اسلامی ایران با حدود 25 تن ثابت بوده است ( در مقایسه با 23 تن در 2008 ).

گزارش جهانی موادمخدر رویکردهای موفق یکپارچه به مشکل مواد مانند "ابتکار سه جانبه" بین افغانستان ، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان که یک خط مشی منطقه ای است برای مبارزه با مشکل تریاک افغانستان و ایران در آن نقش فعالی داشته ، ستوده است. این ابتکار شامل برنامه های عملیاتی مبارزه با موادمخدر و کنترل مرزها می شود. تاکنون ، چندین عملیات مشترک بین سه کشور صورت گرفته که موجب کشف چندین تن موادمخدر شده است. بـا وجـود 2/1 میلیون مصرف کننده وابسته به مـوادمخدر که حدود 26/2 درصـد جمعیت بین 15 تا 64 سـال را تشکیـل می دهد، جمهوری اسلامی ایران یکی از بیشترین میزان اعتیاد به موادمخدر در جهان را دارد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۴
0
3
2 ميليون معتاد در ايران؟؟؟ مطمئن هستيد؟؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۵
0
0
مبارک باشه
نظرات بینندگان