arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۹۳۰
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۳ - ۰۷ تير ۱۳۹۰

آملی لاریجانی: صرف اتهام، به معنای مجرم بودن نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس قوه قضائیه، برخورد قاطع و بدون تبعیض بین افراد را از برنامه های دستگاه قضایی خواند و گفت:جلوگیری از فرار به تعبیر امروز دانه درشت ها از قانون و تیغ دستگاه قضایی، از جمله برنامه های در پیش است.

به گزارش انتخاب ، آیت الله آملی لاریجانی در حاشیه تجدید پیمان با آرمان های امام راحل در جمع خبرنگاران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جلسه روز گذشته مبنی بر اینکه اقتدار و اعتماد عمومی ، دو رکن اصلی دستگاه قضایی است، افزود: در مسیر اطمینان سازی برای ملت شریف و برای اقتدار قوه قضائیه ما نیز این برنامه را در پیش داریم که نظارت های دستگاه قضایی را هم در درون و هم در خارج از آن، گسترده تر و شدیدتر کنیم.

وی با بیان اینکه مسیری که قوه قضائیه طی می کند باید برای همه یکسان باشد، گفت: شعار اصلی ما قانون مداری و عمل به قانون و در عین حال حفظ آبرو و حیثیت همه است.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه وظیفه قوه قضائیه رسیدگی به اتهامات در کنار دعاوی دیگر است، افزود: اما صرف اتهام، به معنای مجرم بودن کسی نیست.

وی تاکید کرد: نباید به صرف فراخواندن شخصی به دستگاه قضایی ، عکس ، تصویر و صحبت وی در رسانه ها منتشر شود.

رئیس قوه قضائیه گفت:حتی به فرمایش رهبر معظم انقلاب، تعبیر اینکه فلانی متهم است گاهی برای مخاطبان قابل تعبیر نیست و اگر از این هم اجتناب شود، بهتر است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه گزارش صرف اتهام، اشکالی ندارد، افزود: اما گاهی موجب یک تعبیر ناصواب می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: خط روشنی که در اسلام برای قضای اسلامی ترسیم شده است و خط روشنی که امام راحل در صحبت های مکرر برای قضات و غیر قضات ترسیم کردند و در کلمات رهبر معظم انقلاب تکرار شد، ما این راه روشن را بپیماییم که همان اقتدار قوه قضائیه و اطمینان بخشی به مردم است.

آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه به مسئولان قضایی گفته اید، راهکار عملی برای ارتقاء انجام امور و رفع مشکلات ارائه دهند، چه زمان نتیجه این تصمیم برای مردم ملموس خواهد شد، گفت: راهکارهای عملی باید در سخنان مسئولان باشد و ما نیز امیدواریم این راه را پیموده باشیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ما در برنامه ها چنین مسیری را می پیماییم، افزود: برای سهولت دسترسی مردم به حقوقشان، برنامه های متعددی طراحی کرده ایم و در این مسیر گام برداشتیم.

نظرات بینندگان