arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۹۷۵۳
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۶ - ۰۱ آبان ۱۳۹۵

امام جمعه اصفهان: هیچوقت نگفتم زرتشتیان دوگانه‌پرست هستند، سخنانم تحریف شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
امام جمعه اصفهان گفت:گروهی از زرتشتیان قائل به دو خالق هستند که این امر با پرستش متفاوت است.

به گزارش میزان، آیت‌الله یوسف طباطبائی‌نژاد درباره تحریف اظهارات خود از سوی برخی از رسانه‌ها پیرامون اینکه زرتشتیان دوگانه‌پرست هستند، اظهار کرد: بنده این موضوع را تکذیب می کنم زیرا هیچ  موقع نگفتم که زرتشتیان دوگانه پرستند.

وی اضافه کرد: گروهی از زرتشتیان قائل به دو خالق هستند که این امر با پرستش متفاوت است.

امام جمعه اصفهان خاطر نشان کرد: برخی از زرتشتیان معتقدند که چون عالم هم خیر و هم شر دارد خدای خیر یزدان است وخدای شر اهریمن. روندی که از قدیم الایام میان زرتشتیان وجود داشته است.

آیت الله طباطبائی نژاد با اشاره به تفسیر آیت الله مکارم شیرازی پیرامون زرتشتیان تاکید کرد: این مرجع تقلید کشورمان در تعریف زرتشتیان می گوید شاید پیرو زرتشت نخستین کسانی نباشند که در مسئله خالقیت همتایی برای خدا قرار داده اند یعنی ممکن است دیگران هم باشند. اینها اولین کسانی نبودند ولی از همه مشهورتر هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: آیت الله مکارم شیرازی در این تفسیر تأکید می کند زرتشتیان موجودات جهان را به دو گروه "خوب و بد"  و "خیر و شرّ" تقسیم کرده و برای هر گروه خالقی قائل شدند که "یزدان و اهریمن" یا "نور و ظلمات" نام آنهاست.

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: بنابر این تفسیر دلیل زرتشتیان برای اینکه قائل به دو خالق خیر و شر هستند این است که آنها معتقدند مخلوق خداوند سنخیت با خود او دارد و بنابر این خدای خیر نمی تواند با خدای شرّیکی باشد در نتیجه خدای خیر، خیر است وخدای شرّ، شر است.

آیت الله طباطبائی نژاد با اشاره به اینکه در بحث خالقیت دیدگاه زرتشتیان متفاوت است گفت: زرتشتیان در بحث پرستش فقط خدای خیر را می پرستند و پرستش آنها یکی است و دوگانه پرست نیستند ولی جمعی از زرتشتیان در قدیم معتقد بودند که اهریمن و یزدان با هم متفاوتند و خیر نمی تواند شر را خلق کند و شر نمی تواند خیر را خلق کند.

وی خاطر نشان کرد: توحید در پرستش و عبادت متفاوت از توحید در خالقیت است از این رو بنده هیچ گاه نگفته ام که زرتشتیان دوگانه پرستند ولی معتقدم جمعی از زرتشتیان به دو خالق معتقد بودند که ممکن است در شرایط فعلی نیز این عقیده در بین آنها و جود نداشته باشد ولی یزدان واهریمن در مذهب آنها قید شده است.

امام جمعه اصفهان تاکید کرد: زرتشتیان می گویند خدای خوبی‌ها یکی است و خدای بدی ها یکی دیگر اما خدای بدی ها را پرستش نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه ما معتقدیم همه چیز در عالم خیر است و شری در جهان وجود ندارد، اظهار کرد: از نظر ما شر نسبی و عدم است و عدم هم خالق نمی خواهد.

آیت الله طباطبائی نژاد درباره تحریف اظهاراتش در برخی از رسانه ها پیرامون زرتشتیان گفت: کسانی که این کارها را انجام می دهند ریشه کارشان معلوم نیست که بتوان حتی از آنها شکایت کرد البته بنده قصد شکایت هم ندارم زیرا تحریف در سخنان بنده و ائمه جمعه از سوی برخی از جریانات امری طبیعی است.

برخی از رسانه ها، از قول امام جمعه اصفهان زرتشیان را "دوگانه پرست" خوانده بودند. 

نظرات بینندگان