arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۹۸۰۹
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۰ - ۰۱ آبان ۱۳۹۵

وزیر تجارت مالزی: تاسیس دفتر صادرات پالم در ایران/ آماده امضاء توافقنامه هستیم

وزیر تجارت مالزی با اشاره به اینکه قصد تاسیس دفتر مخصوص صادرات پالم به ایران را داریم، گفت: آماده ایم که موافقتنامه تجارت آزاد را با ایران امضاء کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مصطفی محمد در همایش مشترک ایران و مالزی با اشاره به اینکه ما معتقدیم که روغن پالم سالم است و استانداردهای لازم را دارد، گفت: ما امکان صادرات این روغن را به کشور شما داریم و امیدواریم که در آینده ای نزدیک یک دفتری را مخصوص صادرات پالم به ایران تاسیس کنیم.وی با اشاره به اینکه در منطقه هم ما بیشترین صادرات را به پاکستان، ترکیه و ایران داریم، افزود: البته می خواهیم در آینده آمار صادرات را افزایش دهیم.

وزیر تجارت مالزی با اشاره به برگزاری سمینار «پالم اویل» اظهارداشت: این سمینار فردا برگزار شده و بیشتر در مورد پالم به تجار ایرانی اطلاعات می دهیم.وزیر تجارت مالزی با اعلام اینکه ما به شما اطمینان می دهیم که روغن پالم برای سلامتی ضرری ندارد، اظهارداشت: پروتون خودروی ملی ما است که تاکنون هم ۱۲ هزار خودرو را به ایران صادر کردیم. ما در شمال مالزی کارخانه تولید پروتون را داریم و همچنین قصد داریم تا نزدیک کوالالامپور کارخانه دیگری را تاسیس کنیم.

مصطفی محمد با تاکید بر اینکه علاقه داریم تا دوباره به بازار ایران باز گردیم، اظهارداشت: پروتون در بخش تحقیق و توسعه فعالیت های زیادی دارد. همچنین ما در بخش نفت و گاز هم بسیار فعال هستیم و دو شرکت از مالزی در ایران فعالیت می کردند.

وی با اشاره به اینکه این دو شرکت تمایل دارند که دوباره به بازار ایران باز گردند و مذاکراتی در این خصوص جریان دارد، گفت: در حوزه ساخت و ساز، مالزی تمایل دارد تا با ایران شریک شود. زیرا ما در حال حاضر پروژه هایی را در کشورهای قطر و امارات داریم و ایران هم می تواند وارد این پروژه ها شود.

مصطفی محمد ادامه داد: ایران با کشورهای اکو، آسیای میانه و قفقاز رابطه خوبی دارد و به دنبال شریک هستیم تا در این حوزه هم وارد شویم.وزیر تجارت مالزی با اشاره به فعالیت های مالزی در حوزه فاینانس و بانکداری اسلامی، اظهارداشت: ما در بخش سکوک در حوزه بانکداری اسلامی رتبه دوم را داریم. همچنین در بخش بیمه تکافل دومین کشور بزرگ دنیا هستیم.

وی با اشاره به اینکه مالزی تمایل دارد تا در ساخت هتل در ایران مشارکت داشته باشد، گفت: ما قصد داریم تا در بخش داروی حلال هم فعالیت هایی را داشته باشیم. بنابراین می خواهیم تا تجار ایرانی در این بخش هم سرمایه گذاری داشته باشند.وی با اشاره به اینکه ما ۱۵ شرکت ICT در مالزی داریم که در دنیا مشهور هستند، گفت: ایران می تواند در این حوزه هم با مالزی همکاری داشته باشد. ضمن آنکه مالزی مرکز کشورهای آسه آن است که جمعیت بزرگی را شامل می شود.

مصطفی محمد با بیان اینکه مالزی ۱۳ توافقنامه تجاری با کشورهای مختلف دارد، اظهارداشت: ما آمادگی داریم که توافقنامه تجارت آزاد را میان ایران و مالزی امضاء کنیم.وزیر تجارت مالزی ادامه داد: در گذشته ۱۵ هزار دانشجوی ایران در مالزی تحصیل می کردند که امروزه این رقم به ۵ هزار دانشجو رسیده است. بنابراین قصد داریم که تعداد دانشجویان ایرانی را افزایش دهیم.

منبع: مهر
نظرات بینندگان