کد خبر: ۳۰۰۱۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۱ - ۰۸ تير ۱۳۹۰

توضیحات اوقاف درباره تخریب حرم علي ابن مهزيار اهواز

اداره كل اوقاف و امور خيريه خوزستان با صدور اطلاعيه‌اي دليل اصلي تخريب‌هاي انجام شده در بقعه علي ابن مهزيار اهوازي را افزايش سطح زائر پذيري اعلام كرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اداره كل اوقاف و امور خيريه خوزستان با صدور اطلاعيه‌اي دليل اصلي تخريب‌هاي انجام شده در بقعه علي ابن مهزيار اهوازي را افزايش سطح زائر پذيري اعلام كرده است.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي اداره كل اوقاف و امور خيريه خوزستان، بقعه متبركه علي‌ابن مهزيار اهوازي پيش از اجراي طرح داراي فضاي شبستان و سالن در حدود 450 مترمربع بود كه پس از اتمام طرح، داراي فضاي زائرپذير با مساحت حدود 6 هزار و 400 مترمربع خواهد بود و ظرفيت زائرپذيري 14 برابر خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، ساختمان قبلي بقعه، كوچك و محدود بود و سالن آن ظرفيت لازم را نداشت و به همين دليل هنگام برگزاري مراسم دعاي كميل و ندبه، بسياري مواقع شهروندان و زائران مجبور به حضور در حياط بقعه و قرائت دعا در هواي گرم و يا سرد بودند ولي در طراحي جديد اين مشكل وجود نخواهد داشت.

با توجه به طرح‌هاي عمراني متعددي كه در دوره‌هاي قبلي براي توسعه اين بقعه تهيه شده بود، اواخر سال 89 يكي از طرح‌ها توسط كارشناسان و مشاوران فني اين اداره‌كل انتخاب و به‌روز رساني شد. سپس اين طرح به تأييد سازمان اوقاف و امور خيريه كشور رسيد و مجوزهاي لازم اخذ شد و مسئولان استان در جريان طرح قرار گرفتند.

در بخش ديگري از اين اطلاعيه آمده است، پس از بررسي‌هاي فني، با توجه به طرح دو طبقه بقعه، امكان استفاده از ساختمان موجود و اتصال آن به ساختمان جديد وجود نداشت و دليل آن هم افزايش 14 برابري متراژ و حجم بالاي مصالح و بناي سنگين بقعه جديد است كه بسترسازي قديمي جواب‌گوي آن نبود. همچنين با توجه به اين‌كه در ساختمان جديد طبقه اول 11 متر و طبقه دوم 9 متر ارتفاع دارد، گنبد حائل، بين دو طبقه بوده و مانع اجراي طرح جديد بود و علي‌رغم ميل باطني مسئولان امر، بايد اين كار انجام مي‌شد.

بر اين اساس، از محل سفرهاي استاني رئيس جمهور 8 ميليارد ريال به توسعه اين بقعه شريف اختصاص يافته كه با اين اعتبار و البته كمك‌هاي مردمي كه تاكنون به سوي اين طرح سرازير شده، ميتوان در دو سال ان‌شاالله اصل بنا را كامل كرده و البته ريزه‌كاري و زيباسازي بقعه طولاني‌تر خواهد بود.

سيل هجوم كمك‌هاي مردمي به بقعه نشان از آگاهي مردم غيور استان از لزوم اجراي اين طرح دارد.

در اين اطلاعيه آمده است، تسهيل تردد زائران مشتاق اين اداره‌كل اقدام به تهيه 600 مترمربع ساختمان پيش‌ساخته كرده كه ظرف مدت يك هفته آينده نصب و مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.

در برخي اخبار ساختمان قبلي بقعه تاريخي و از آثار ميراث فرهنگي معرفي شده بود كه بايد به اطلاع مردم شريف استان و اصحاب رسانه برسانيم كه ساختمان قبلي بعد از جنگ و بدون در نظر گرفتن نيازهاي آينده استان ساخته شده بود و قدمت آن حدود 23 سال بوده كه قطعا از آثار باستاني به شمار نمي‌آيد. هم‌اكنون براي تأمين نيازهاي مردم و رفاه و آسايش زائران اين طرح با هدف افزايش مساحت زائرپذيري بقعه انجام مي‌شود.

برخي پرسيده‌اند كه چرا به مقام حضرت علي‌ابن مهزيار بي‌حرمتي شده و چرا در انظار عمومي اين تخريب انجام و رها شده است؟ بايد توجه نمود كه محدوده اين پروژه پس از تخريب در پس ديواره‌هاي حائل قرار گرفته و مستور بود، ولي تعدادي از خبرنگاران دلسوز و كنجكاو با ورود به محدوده و از طبقه بالاي مجموعه مديريتي آستان اقدام به تصويربرداري كرده و آن‌ها را منتشر كرده‌اند و اين اطمينان وجود دارد كه محدوده پروژه به هيچ عنوان تا اتمام طرح در منظر عموم قرار نخواهد گرفت تا بي‌حرمتي نسبت به اين شخصيت عظيم و شريف انجام نگيرد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
مهران
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۹
0
0
باسلام.باکدام زیر بنا میخواهند حرم را 14برابر کنند تاانجائی که ماخبر داریم به اندازه سکوی بالائی حرم است که شاید 3برابرباشد.راستی نمیشد بجای دو طبقه کردن انهم در هوای گرم خوزستان از تخریب ان گنبد زیبا جلوگیری کرد مگر نمیشد مثل حرمهای دیگر بااضافه کردن رواق وسالن دراطراف حرم هزینه مضاعف نکرد.اگر این بنای 23سال پیش است چرا این بنای نو پا راخراب کردید مگر اموال بیت المال مواظبت نمیخواهد چرا مسئولین درجه اول استان در قبال این مسئله ابراز بی اطلاعی میکنند حتما اگر بخواهید حرم اما رضا را توسعه دهید اول گنبد ومنارهاش را خراب میکنید.امان از موقعیکه کارها برای رضای خدا نباشد
محسن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۸
0
0
بسم رب شهداء و صدیقین
بنده خادم امام رضا (ع) هستم و بخاطر علاقه ای که ائمه به جناب علی ابن مهزیار دارند بعد از هر مدتی به شوق زیارت این بزرگوار رهسپار میشوم ، اما امسال با صحنه عجیبی مواجه شدم حرم را تخریب کرده بودند حرمی که ساختمانش چند سال پیش ازنو بنا شده بود قصد رفتن به سر مزارش را کردم اما در حین بهت و ناباوری اثری از قبر ندیدم ،حرم و قبر توسط لودر با خاک یکسان شده بود و یک بیل میکانیکی مشغول گود برداری در آن منطقه بود ،قلبم درد گرفت سراسر وجودم مملو از اندوه شد .از خادمین آنجا سراغ مکان قبر را میگرفتم هرکدام با انگشت محدوده ای را نشان میدادند.به یاد غریبی امام زمان (ع) افتادم.و حال شما مسولین باید جوابگو باشین من موظم این گزارش را به گوش رهبر انقلاب برسانم اما از قبل میخواهم پاسخ مسولیین این اقدام را بدانم . بعد از چند روز تلفنی که به یکی از آشنایانمان در اهواز گرفتم که در حوالی نزدیک حرم زندگی میکنند ، گفتند چندین بار قبر را در چند مکان گذاشتند و حال ما مطمئن نیستیم که این مکان دقیقا" قبر این بزرگوار باشد ...........چراااااااااااااا؟
الیاس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۵
0
0
خداوند جواب این بی حرمتیهارا به آنان نشان خواهد داد
نظرات بینندگان