کد خبر: ۳۰۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۰۱ - ۱۱ تير ۱۳۹۰

انقلاب در عکاسي ؛ ديگر غفلت موجب پشيماني نيست!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمد اسکندري: لحظه اي غفلت در عکاسي مي تواند حسرت بار باشد.

لحظه ها در عکاسي آن چنان اهميت دارند که علاوه بر خاطره انگيزي، گاه تاريخ ساز مي شوند. از همين رو، لحظه اي غفلت مي تواند غيرقابل جبران بوده و عمري حسرت در پي داشته باشد.

از کف رفتن هر لحظه و ناکامي در ثبت موقعيتي که ديگر تکرار شدني نيست، خيلي زود فهرست احتمالاً دور و دراز فرصتهاي از دست رفته را طولاني تر مي کند.
کساني که با دوربين هاي آنالوگ روزگار گذرانده اند، هنوز در رويارويي با ساده ترين و پيش پا افتاده ترين دوربين هاي ديجيتال نيز به گونه اي رفتار مي کنند گويي با وسيله اي سحرآميز رو به رو شده اند.


مرور فوري عکس هاي گرفته شده و حذف آنهايي که به هر دليل راضي کننده نيست و نگاه داشتن بقيه، يکي از آرزوهايي بود که روزگاري دست نيافتني به نظر مي رسيد. اما عکاسي نيز از ديجيتاليزم بي نصيب نماند و از اين رهگذر رؤياي ديرينه شيفتگان عکاسي به حقيقت پيوست.

اما داستان به همين جا پايان نمي يابد زيرا نسل تازه اي از دوربين هاي ديجيتال در راه است که متفاوت از دوربين هاي ديجيتال کنوني عمل مي کنند و داراي همان برتري ها خواهند بود که دوربين هاي ديجيتال نسبت دوربين هاي آنالوگ دارند!

نسل آينده دوربين هاي ديجيتال از فناوري تازه معرفي شده شرکت ليترو موسوم به «ميدان نور»( light field ) بهره مي گيرند. دوربين هاي ديجيتال جديد به کاربر اجازه مي دهند پس از گرفتن عکس بتواند ميزان تمرکز(فوکوس) را روي اشياي مختلف داخل عکس تغيير دهد.

«ميدان نور»، ميزان نوري است که از هر نقطه اي در فضا در جهت هاي مختلف منتشر مي شود. دوربين هاي ديجيتال کنوني، تمام شعاع هاي نوري دريافتي را ترکيب مي کنند اما دوربين هاي جديد توليدي شرکت «ليترو» با استفاده از مجموعه اي از ريزلنزها و يک حسگر «ميدان نوري»، رنگ، تراکم و جهت برداري تمامي اشعه هاي نور را به صورت جداگانه ثبت مي کند. سپس مجموعه دستورات از پيش ذخيره شده در نرم افزار داخلي دوربين، تمام اطلاعات نوري دريافتي را طبقه بندي و پردازش کرده و آنها را به تصويري يکپارچه تبديل مي کنند.

بدين ترتيب با استفاده از اين فناوري مي توان بر روي بخشهاي خاصي از عکس يا تمام نقاط آن(صرف نظر از اين که درکجا قرار گرفته اند) فوکوس کرد.

از سويي، اين فناوري با کاستن چشمگير از زمان تأخير شاتر امکان عکاسي مطلوب در نور کم را فراهم مي کند و در نهايت از هر عکس مي توان تصاوير دو بعدي و سه بعدي به دست آورد.
به گفته بنيانگذار شرکت ليترو، دوربين هاي ديجيتال مجهز به فناوري «ميدان نور» در سال جاري ميلادي با قيمتهاي قابل رقابت با دوربين هاي ديجيتال کنوني، وارد بازار خواهند شد.
نظرات بینندگان