کد خبر: ۳۰۲۵۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۲ - ۱۱ تير ۱۳۹۰

واکنش ایران به ادعاهای سارا شورد

نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورك در بیانیه‌ای با تشریح تناقضات موجود در ادعاهای سارا شورد زندانی آزاد شده آمریكایی در ایران، اعلام كرد: اعمال فشارهای سیاسی برای حل پرونده سه تبعه آمریكایی تلاشی بیهوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فارس: نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورك در بیانیه‌ای با تشریح تناقضات موجود در ادعاهای سارا شورد زندانی آزاد شده آمریكایی در ایران، اعلام كرد: اعمال فشارهای سیاسی برای حل پرونده سه تبعه آمریكایی تلاشی بیهوده است.

در پی انتشار ادعاهایی به نقل از «سارا شورد» در مصاحبه با برخی رسانه‌ها در سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت دو زندانی آمریكایی در جمهوری اسلامی ایران و مظلوم نمایی بی‌اساس بستگان این دو آمریكایی بر مبنای این ادعاهای واهی و تلاش برای جلب توجهات، روابط عمومی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورك، بیانیه‌ای در این رابطه صادر كرد.

متن این بیانیه به قرار زیر است:

روابط عمومی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد اظهارات اخیر خانم سارا شورد زندانی آزاد شده آمریكایی در مورد وضعیت دو زندانی دیگر آمریكایی و تكرار آن توسط بستگان دو فرد یاد شده را رد كرده و تأكید می‌كند، دیدگاه‌های قبلی خانم سارا شورد استانداردهای بالای رفاهی و اخلاقی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران و به‌ ویژه زندانی كه دو آمریكایی در آن به سر می‌برند، را تأیید كرده است. تناقض و تغییر آشكار در اظهارات و دیدگاه‌های خانم سارا شورد در مورد شرایط وی و دو آمریكایی دیگر در زندان‌های ایران، تعجب برانگیز بوده و شائبه جدی فشارهای سیاسی بر آنها را ایجاد كرده است.

خانم سارا شورد در تاریخ جمعه 24 سپتامبر 2010 در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس، خواستگاری بائر (دیگر زندانی) از او در زندان و جشن تولدش به همراه یك كیك شكلاتی را بهترین خاطرات دوران بازداشتش می‌داند.
وی در این باره می‌گوید: یكی از بهترین روزها در مدت بازداشتم زمانی بود كه شین بائر و جاش فتال مامور زندان اوین را قانع كردند كه یك كیك شكلاتی را برای تولد 32 سالگی‌ام به درون زندان بیاورند.

وی همچنین در تاریخ 7 دسامبر 2010 طی مقاله‌ای منتشره در وب سایت شبكه سی‌ان‌ان می‌نویسد: زمانی كه من در زندان اوین در تهران بودم یكی از ماموران زن زندان 2 بار گل برای من آورد، من شنیدم كه در باز شد و دیدم كه این مامور در سلول ایستاده است با لبخند زیاد و گل‌های رز ایرانی و من از وی تشكر كردم.
ساراد شورد همچنین می‌افزاید: برخی لحظات كه در اوج ناامیدی به گریه می‌افتادم، همین مامور زندان پیش من می‌آمد و مرا در آغوش گرفته و دلداری می‌داد.

* چهار بار دسترسی كنسولی، یك ملاقات مستقیم، چند تماس تلفنی و ارسال مستمر نامه و كتاب

اظهارات فوق تنها بخشی از دیدگاه‌های خانم سارا شورد در مورد شرایط وی و دو همراه او در زندان‌های ایران است. به غیر از شرایط مناسب نامبردگان در زندان، تاكنون حداقل چهار مورد دسترسی كنسولی، یك مورد ملاقات مستقیم خانواده‌ها در محل یكی از بهترین هتل‌های تهران، چند مورد تماس تلفنی و ارسال مستمر نامه و كتاب برای این زندانیان انجام شده است.

* تلاش بیهوده برای حل پرونده سه تبعه آمریكایی بازداشت شده در ایران از طریق فشارهای سیاسی

لازم است تأكید شود پرونده بازداشت سه شهروند آمریكایی یك موضوع كاملا قضایی است و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك قوه مستقل در چارچوب قوانین موجود به این پرونده رسیدگی خواهد كرد. لذا تلاش برای حل این مسئله قضایی از طریق فشارهای سیاسی و رسانه‌ای اگر مضر نباشد قطعا بیهوده خواهد بود.

* شرایط نامناسب میرقلی‌خان در زندان

این نمایندگی همچنین توجهات را به گزارشات متعدد در خصوص وضعیت ناگوار زندانیان ایرانی در زندان‌های آمریكا جلب می‌كند. این شهروندان عموماً در پی دام‌گذاری برخی از نهادهای آمریكا بازداشت شده‌اند كه فی النفسه یك اقدام مجرمانه تلقی می‌شود. در این رابطه اخبار و گزارشات متعددی در خصوص وضعیت وخیم سلامتی، عدم دسترسی برخی از آنها حتی به یك پتو و عدم دسترسی مناسب كنسولی و... دریافت شده و مكاتبات متعدد با وزارت امور خارجه آمریكا در این زمینه به نتیجه قابل قبولی نرسیده است.

صرفاً به‌ عنوان نمونه یا‌دآوری می‌كند كه وضعیت خانم شهرزاد میرقلی‌خان، بانوی جوان ایرانی و مادر دو دختر نوجوان پس از وخامت وضعیت جسمانی و صرفاً پس از تلاش‌های همه جانبه مورد توجه دولت آمریكا قرار گرفت و وی كماكان در شرایط نامناسبی در زندان به سر می‌برد.


در پایان تأكید می‌كند، با توجه به وضعیت تأثرانگیز و نامشخص زندانیان ایرانی در زندان‌های آمریكا و عدم پاسخگویی نهادهای مسئول این كشور و اعلام قبلی آن به بان كی مون دبیركل سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران خواستار ایفای نقش سازمان ملل متحد به عنوان یك نهاد مسئول برای رفع موانع دسترسی كنسولی و مشخص شدن وضعیت ایرانیان در بند در آمریكا می‌باشد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۱
0
0
شايد راست بگه
نظرات بینندگان