کد خبر: ۳۰۲۸۵
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۶ - ۱۱ تير ۱۳۹۰

رد پای شهرام جزایری در پرونده زمین‌خواری کرمان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفت: در بررسی پرونده های زمین خواری کرمان به شرکتی از وابستگان شهرام جزایری برخوردیم که اقدام به فروش زمینهای دولتی به مردم می کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، یدالله موحد ظهر شنبه در جمع خبرنگاران رسانه های استان کرمان گفت: در بررسی پرونده های زمین خواری کرمان در حوزه زمینهای هفت باغ علوی شرکتی با نام "دیاکو" که متعلق به وابستگان شهرام جزایری است فعالیت داشته است.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که در دستور کار شورای حفظ بیت المال بوده رسیدگی به وضعیت زمینهای هفت باغ علوی است که بعضا تغییر کاربری داشته اند و یا دولتی بوده و به فروش رفته است.

وی یادآورشد: شهرک زیتون درمحدوده هفت باغ علوی  کرمان با 700 هکتار اراضی  توسط شرکت عمران کرمان واگذار شده بود بخشی از زمینهای این محدوده به شرکتی به نام دیاکو که سهامداران آن از بستگان شهرام جزایری بودند واگذار شده و سپس شرکت دیگری با نام شرکت عمران شهر جدید ماهان نسبت به تفکیک اراضی اقدام می کرده است که موضوع این اراضی در دستور کار این شورا قرار گرفت.

موحد گفت: با توجه به گزارشاتی که تهیه شده پرونده های شرکت وابسته به شهرام جزایری در تهران باید بررسی شود و در حال حاضر دستور توقف هر گونه نقل و انتقال اراضی صادر شده است و وضع موجود حفظ می شود تا در تهران نسبت به این پرونده تصمیم گیری شود.

وی افزود: درآمد حاصل از فروش زمین های شهرک زیتون و اراضی که پلاک آنها به نهادهای زیربط داده شده نصیب وابستگان جزایری می شده است.

دادستان کرمان ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در بحث اراضی دولتی در کشور و استان وجود دارد تفکیک اراضی دولتی از خصوصی است به ویژه در حاشیه شهر کرمان که حاشیه نشینی در آن جریان دارد و روستای الله آباد و نزدیک پایانه جدید مسافربری پلاک دو هزار و 979 بخش 30کرمان است که فقط 4.3هکتار ملک اشخاص بوده است .

وی یادآورشد: بقیه اراضی این محدوده دولتی بوده و با نقشه دقیقی که از این محدوده آماده شد مشخص شد 43هکتار اراضی دولتی و مردمی در این پلاک وجود دارد.

دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفت: وجود برخی ابهامات در زمینهای این منطقه باعث سواستفاده زمین خواران و فروش زمین های دولتی  شده است که با همت شورای حفظ بیت المال و با ترسیم نقشه دقیق محدوده این اراضی به مراجع قضایی اعلام شدند.

موحد از جمله اقدامات انجام شده در برخورد با زمین خواران را شناسنامه دار کردن این افراد دانست و افزود: هشت زمین خوار کرمان در حال تحمل کیفر هستند و 10نفر دیگر شناسنامه دار شده اند که بعضا تحت تعقیب قضایی هستند.

وی ایجاد کمربندی سبز اطراف کرمان را جهت مبارزه با این مشکلات مثمر ثمر خواند و گفت: ایجاد این کمربندی اطراف شهر کرمان که در دستور کار شهرداری و استانداری است که اگر عملی شود می تواند حاشیه نشینی و تصرف اراضی دولتی را کنترل کند.
نظرات بینندگان