کد خبر: ۳۰۴۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۸ - ۱۲ تير ۱۳۹۰

کوثري: ايران با پيگيري حادثه هواپيماي 655 مدعيان حقوق بشر را زيرسوال ببرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران می‌تواند با پیگیری حادثه هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر 1367، دادگاه‌های بین‌المللی، مدعیان و کشورهایی را که از حقوق بشر دم می‌زنند زیر سوال ببرد.

به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی؛ آقای کوثری به مناسبت سالروز حمله به هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر 1367 و شهادت حدود 300 نفر از شهروندان بی­گناه ایرانی افزود: این اتفاق حرکتی زشت و جنایتکارانه بود که ناو هواپیمابر امریکایی مرتکب شد.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه ناو هواپیمابر امریکایی با تجهیزات راداری قوی و ارتباط با رادارهای منطقه کاملا از مسافربر بودن هواپیما آگاهی داشت، گفت: امریکا تنها به منظور تشدید فشارها بر ملت ایران با هدف تحمیل شکست در دفاع مقدس هشت ساله چنین اقدام شومی را در دستور کار خود قرار داد.

وی با بیان اینکه امریکا با این اقدام، ماهیت اصلی خود را به جهانیان نشان داد، یادآور شد: نه تنها امریکا بلکه اروپا و سازمان ملل متحد که از حقوق بشر دم می­زنند، با سکوت خود در این حادثه به جهانیان ثابت کردند که کاملا دروغ می گویند و خودشان جنایتکارترین دولت­ها و تروریست­های قرن هستند.

کوثری با اشاره به اینکه این قدرت­ها نه تنها به دنبال حقوق بشر نیستند بلکه کاملا ضد حقوق بشر عمل می­کنند، گفت: سکوت سازمان ملل و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در برابر چنین حادثه غیرانسانی و متهم نکردن آن چهره واقعی آنها را به همه نشان داد.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی ایران باید در زمینه دریافت غرامت از دولت امریکا پیگیری­های جدی انجام دهد، افزود: حداقل حسن این کار در این است که ایران می تواند دادگاه‌های بین المللی و کسانی را که از حقوق بشر دم می­زنند با پیگیری های خود زیر سوال ببرد و واقعیت را به جهانیان نشان دهد. هواپیمای مسافربری شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران ایر با 298 مسافر در حالی که از بندرعباس عازم دبی بود، 12 تیر 1367 (ژوئیه 1988) بر فراز خلیج فارس در نزدیکی جزیره هنگام با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یو.اس.اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی امریکا در آسمان منفجر و سرنگون شد. در این حمله موشکی ناو امریکایی با فرماندهی  ویلیام سی راجرز افسر نیروی دریایی و فرمانده ناو جنگی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران، 298 نفر ازجمله 66 کودک زیر 13 سال و 54 زن به شهادت رسیدند.
نظرات بینندگان