کد خبر: ۳۰۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۰۵ - ۱۳ تير ۱۳۹۰

رکورد جديد به نام آلماني ها ثبت شد؛ قوي ترين ميدان مغناطيسي جهان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
يک مؤسسه تحقيقاتي آلمان موفق به ثبت رکورد جديدي از قوي ترين ميدان مغناطيسي با قدرت 91/4 تسلا شده است.
به گزارش ايسنا، پژوهشگران آزمايشگاهي در «درسدن» آلمان براي دستيابي به اين رکورد، دست به ساخت يک مارپيچ 200 کيلوگرمي مسي دولايه زده اند که جريان الکتريکي در آن براي چند ميليونيوم ثانيه يک ميدان مغناطيسي عظيم ايجاد مي کند.
هر چقدر يک ميدان مغناطيسي قوي تر باشد، دانشمندان مي توانند با دقت بيشتري به آزمايش آن دسته از مواد بپردازند که در قطعات الکترونيکي خلاقانه يا به اصطلاح فوق رساناهايي که الکتريسيته را بدون هيچ گونه مقاومت هدايت مي کنند، مورد استفاده قرار مي گيرند. چنين ميدانهاي مغناطيسي قوي با عبور يک جريان الکتريکي از ميان يک مارپيچ مسي بدست مي آيند.
اين محققان براي قويتر کردن تحمل مغناطيس خود در برابر فشار بالاي 90 تسلا، مارپيچ مسي را با پوششي از الياف کششي بالا که معمولا در جليقه هاي ضد گلوله مورد استفاده است، پوشش دادند.
اين مغناطيس در حال حاضر توجه بسياري از دانشمندان مواد را در سراسر جهان از جمله اروپا، ژاپن و آمريکا جلب کرده و بسياري از آنها از هم اکنون جايي را براي خود در اين آزمايشگاه ذخيره کرده اند تا به آناليز مواد مختلف بپردازند.
رکورد قدرت قبلي در اين زمينه در اختيار محققان آزمايشگاههاي ملي لوس آلموس آمريکا قرار داشت که توانسته بودند ميدان مغناطيسي با قدرت 89 تسلا ايجاد کنند.
نظرات بینندگان