کد خبر: ۳۰۴۹۸
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۲ - ۱۳ تير ۱۳۹۰
245 ميليون زن بيوه در سرتاسر جهان زندگي مي كنند؛

شش ميليون زن و يك ميليون مرد بيوه ايراني

بيوه زنان يا مردان به افرادي اطلاق مي شود كه به هر دليلي اعم از طلاق يا فوت همسر، ازدواج مجدد نكرده و به صورت فردي زندگي مي كنند. داريوش قنبري نماينده ايلام در مجلس مي گويد كه به همراه اين شش ميليون زن بيوه، يك ميليون مرد بيوه نيز در كشور زندگي مي كنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
زهرا 33 ساله و كارمند يك شركت خصوصي است و اين روزها بيش از هر چيزي نگران اتمام مهلتي است كه صاحبخانه براي تخليه خانه به او داده. او همزمان بايد نگران تامين مايحتاج تنها فرزندش و مخارج زندگي هم باشد؛ اما خودش معتقد است كه مي تواند از پس اين تامين مالي برآيد اما «واقعا مانده ام كه با دردسر يافتن خانه اي جديد، متناسب با وضعيت مالي و خانوادگي چطور كنار بيايم.» زهرا چهار سال قبل همسرش را در يك سانحه رانندگي از دست داد و به جمع بيوه زنان ايران اضافه شد. جمعيتي كه بيش از شش ميليون نفر اعلام مي شود.

به گزارش انتخاب، بيوه زنان يا مردان به افرادي اطلاق مي شود كه به هر دليلي اعم از طلاق يا فوت همسر، ازدواج مجدد نكرده و به صورت فردي زندگي مي كنند. داريوش قنبري نماينده ايلام در مجلس مي گويد كه به همراه اين شش ميليون زن بيوه، يك ميليون مرد بيوه نيز در كشور زندگي مي كنند.

مطابق آمارهاي رسمي از اين تعداد يك ميليون و 600 هزار نفر سرپرست خانواده نيز هستند كه مطابق اعلام مديركل ايتام كميته امداد به مهر ساليانه 60 هزار نفر نيز به اين جمعيت افزوده مي شود. داريوش قنبري عامل اصلي افزايش نگران كننده زنان بيوه در جامعه را در ارتباط با افزايش نرخ طلاق در جامعه مي داند كه به گفته وي در شهرهاي بزرگ به 20 درصد نيز رسيده است.

عليرضا عباسپور نماينده تهران نيز با تاييد اين آمارها معتقد است كه بي توجهي به اين موضوع و تبعات ناشي از آن مي تواند پيامدهاي ناگواري را در جامعه ايجاد كند. اما نگراني ها از افزايش آمار بيوه زنان و مردان در حالي است هم اكنون تعداد بيوه زنان دست كم شش برابر بيشتر از بيوه مردان است. داريوش قنبري يكي از مهم ترين دلايل اين اختلاف را در مشكلات ناشي از ازدواج مجدد براي خانم ها مي داند.

او مي گويد: در اين رابطه مردان مشكلات كمتري دارند اما متاسفانه براي زنان دشوارتر است كه بعد از طلاق يا فوت همسر به دلايلي چون بالارفتن سن، داشتن فرزند يا باورهاي غلط اجتماعي دوباره ازدواج كنند. مشكلات ازدواج براي شش ميليون زن بيوه در شرايطي است كه آنها پس از بيوه شدن براي زندگي عادي خود نيز دچار مشكلات عديده اي هستند.

زهرا يكي از اين زنان است كه معتقد است پس از بيوه شدن شاهد تغيير نگاه اطرافيان به خود شده است و حتي در مواردي پيشنهادهاي بسيار بي شرمانه اي را از همكاران يا همسايگان خود دريافت كرده است. او مي گويد گذشته از اين من در اجاره محل زندگي خود نيز دچار مشكل هستم و مثلاهمين هفته گذشته صاحب يك خانه پس از فهميدن وضعيت من از اجاره دادن خانه خود به اين دليل كه من مجرد هستم، خودداري كرد.

مشكلاتي از اين دست در حالي است كه به گزارش مهر، چندي قبل موسي قرباني، نماينده مجلس از 10 ميليون و 360 هزار ايراني ازدواج نكرده خبر داده بود.

سازمان ملي جوانان نيز تعداد مردان ازدواج نكرده را 13 ميليون و 130 هزار و 970 نفر اعلام كرده است كه البته تحقيقات و پژوهش هاي بسياري نشان داده است كه مشكلات زندگي اجتماعي مردان بيوه يا ازدواج نكرده بسيار كمتر از زنان بيوه يا دختران ازدواج نكرده است. در پژوهشي كه دكتر انور صمدي راد بر همين موضوع انجام داده است، دست كم هشت مشكل جدي براي ادامه زندگي زنان بيوه نام برده شده است.
    
مشكلات اقتصادي

در اين پژوهش از ٧١ درصد زنان مطلقه و بيوه با فرزند يا فرزندان خود تنها ١٦ درصد شاغل هستند. اين در حالي است كه زنان غيرشاغل براي تامين نيازمندي هاي مادي زندگي محتاج ديگران هستند.
    
مشكلات فرزندپروري

آمارها نشان مي دهد كه ٩٠ درصد زنان مطلقه داراي فرزند، نسبت به آينده فرزندان خود نگراني زيادي دارند. ٣٣ درصد زنان سرپرست خانوار عنوان كردند كه فرزندان شان به خاطر جدايي از پدر به ميزان «زياد» و «بسيار زياد» احساس حقارت مي كنند.
    
 مشكل سر پناه

 ٣٩ درصد از زنان در پيدا كردن مسكن و اجاره آن، اسكان و اقامت در هتل ها و ميهمانسراها با مشكل مواجه مي شوند. اين در حالي است كه بيشتر اين گونه زنان در وهله اول با مشكلات اقتصادي تهيه مسكن دست به گريبان هستند.
    
 مزاحمت هاي همسر قبلي

٤٥ درصد زنان مطلقه از مزاحمت ها و مداخلات همسر قبلي خود ابراز ناراحتي كرده و از اين بابت احساس سلب حقوق فردي و اجتماعي مي كنند. آنها معتقدند كه در صورت تصميم به ازدواج مجدد، همسر قبلي آنها با تحت فشار قرار دادن آنها از طريق عدم اجازه ملاقات با فرزندان شان يا تهديد به باز پس گيري فرزندان شان از آنها، براي آنها مزاحمت ايجاد كرده و اين گونه مداخلات در زندگي با همسر جديدشان نيز ادامه پيدا مي كند.
    
محدوديت هاي اجتماعي

 ٧٠ درصد زنان مجرد، وجود باورهاي غلط و قضاوت هاي تنگ نظرانه افراد جامعه نسبت به طلاق و زنان بيوه را باعث احساس بيگانگي، ناامني و ناراحتي در روابط خود با ديگران دانسته كه موجب مي شود از حضور در جمع فاميلي احساس معذب بودن كنند.

در تحقيقي در همين زمينه، تصريح مي شود كه ٥٥ درصد زنان سرپرست خانوار از طعنه ها و متلك هاي اهالي محل معذب بوده و حدود ٦٦ درصد در معرض انواع سوء نيت ها و آزارهاي ديگران واقع شده و صدمه ديده اند كه اين موارد بازگوكننده ميزان ناامني عاطفي و تضييع حقوق فردي و اجتماعي زنان مجرد است؛ به گونه اي كه ٨٧ درصد اين زنان ميزان امنيت اجتماعي خود را «كم» يا «هيچ» مي دانند.
    
محدوديت هاي خانواده

بسياري از زنان مطلقه براي بازيافتن آزادي هاي از دست رفته شان اقدام به طلاق مي گيرند اما ٤٠ درصد از اين زنان از محدوديت ها و مزاحمت هاي اعضاي خانواده خود شاكي هستند و آن را مخل امنيت و آزادي خود قلمداد مي كنند.
    
ازدواج مجدد

بيشتر اين زنان، خواستگاراني بسيار بالاتر از سن خود و داراي چند فرزند دارند. مشكل مهم تر، رضايت فرزندان است كه اجازه ازدواج را به مادرشان بدهند. به دليل نگاه سوءزنان مطلقه به مردان 88 درصد از اين زنان به شدت نگران موفقيت خود در ازدواج مجدد هستند.
    
مشكلات روحي و تنهايي

علاوه بر تمام مشكلات ذكر شده، از دست دادن همسر به خصوص در دوران جواني و پيامدهاي ناگوار طلاق منجر به بروز مشكلات روحي متعدد از جمله افسردگي و بدبيني براي اين زنان مي شود. همچنين احساس نگراني زياد 79 درصد نسبت به آينده و تنهايي خود بعد از ترك فرزندان بسيار آزار دهنده است و اين مشكلات روحي را افزايش مي دهد.
    
نگراني هاي مجلس

بر اساس آمارهاي سازمان ملل، 245 ميليون زن بيوه در سرتاسر جهان زندگي مي كنند كه بيشترين آنها در عراق، كامبوج و افغانستان زندگي مي كنند.

سهم ايران از اين تعداد به روايتي 5/5 ميليون و به روايتي شش ميليون نفر است كه همين موضوع نگراني هايي را در ميان مجلس نشينان برانگيخته است. چنانچه چندي قبل صمد فدايي، عضو كميسيون اجتماعي مجلس از همكاران خود خواست نسبت به بررسي دلايل افزايش آمار اين زنان اقدام كنند.

داريوش قنبري نيز مي گويد كه با توجه به افزايش نرخ طلاق بايد هرچه سريع تر نسبت به بررسي اين موضوع اقدام كرد. اما با اين وجود، زهرا هنوز به دنبال چاره اي براي مشكلات زندگي پس از بيوگي خود است.

به گزارش انتخاب به نقل از شرق، مشكلاتي كه صرفا به مسايل اقتصادي محدود نمانده و مشكلات ناشي از سوءنگاه ها و بدبيني ها نيز به آن اضافه شده است.
   
نظرات بینندگان