کد خبر: ۳۰۵۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۲ - ۱۳ تير ۱۳۹۰

«خارج نشين ها» موجران جديد بازار مسكن

طي چند روز اخير مراجعه به بنگاه هاي مسكن توسط افرادي كه قصد دارند براي اقوام شان در خارج كشور، در بازار مسكن تهران ملك بخرند افزايش پيدا كرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مهديس فرقاني: طي چند روز اخير مراجعه به بنگاه هاي مسكن توسط افرادي كه قصد دارند براي اقوام شان در خارج كشور، در بازار مسكن تهران ملك بخرند افزايش پيدا كرده است.

به گزارش انتخاب به نقل از دنیای اقتصاد، آن طور كه مشاوران املاك در مناطق مختلف شهر تهران و كرج توصيف مي كنند، بخشي هر چند اندك از تقاضاي موجود در بازار مسكن شامل افرادي است كه مي خواهند با مبلغي مشخص صرفاً آپارتماني را خريداري و بلافاصله آن را براي اجاره واگذار كنند. اين افراد در تشريح خواسته شان به مشاوران املاك مي گويند درنظر دارند براي يكي از اقوامشان كه در خارج كشور اقامت دارد، نوعي سرمايه گذاري انجام دهند.

افزايش نرخ ارز باعث شده برخي ايرانيان مقيم خارج دو شكل سرمايه گذاري در تهران يا شهرهاي اطراف را انتخاب كنند. شكل اول ارسال پس انداز ارزي شان به ايران و تبديل آن به ريال و سپس خريد ملك است كه در اين حالت فرد خواستار اين است كه از اين ملك با اجاره دادن آن به صورت ماهانه سود دريافت كند. اين تقاضاي جديد تاحدودي به نفع مستاجران تهراني تمام مي شود چون كه مالكان خارجي به روايت مشاوران املاك پافشاري خاصي بر روي نرخ اجاره ندارند و به رقمي كه مورد توافق مستاجر باشد رضايت مي دهند. شكل دوم نيز تبديل دارايي هايي كه در ايران دارند به ريال و سپرده گذاري در بانك است.

يك مشاور املاك در شهر كرج در اين باره گفت: كساني كه به ما مراجعه مي كنند و مي گويند كه مي خواهند براي دوست يا فاميل خارج نشين خود ملك بخرند ابتدا اظهار مي كنند ملك راحت و كم دردسر به آنها معرفي كنيم چون كه مي خواهند تا حد امكان اجاره ملك وقت زيادي از آنها نگيرد.
    
    
    تعيين نرخ اجاره بر اساس عرف و تورم داخل کشور
    بنگاهداري فعال در خيابان دولت در اين باره به «دنياي اقتصاد» گفت: مالکاني که مقيم کشورهاي خارجي هستند ميزان اجاره بهاي واحدهاي خود را بر اساس ميزان تورم و عرف (فرمول اجاره) که داخل بازار مسکن ايران است اعلام مي کنند و آنها در ازاي دريافت نرخ اجاره بر مبنا ارزش پولي کشوري که سکونت دارند هيچ سودي نمي کنند و از اين طريق تنها خرج روزمره خود را (هزينه دانشگاه، خوراک و پوشاک) تامين مي کنند مگر افرادي که قصد دارند در آينده براي سکونت به ايران برگردند و ملکي را از قبل خريداري کرده باشند و ارزش ملک شان به دليل تورم سالانه افزايش يافته باشد و در زمان بازگشت با فروش ملک خود از سود چندين برابر بهره مند شوند و علاوه براين در مدتي که ملک شان در دست مستاجر بوده با دريافت اجاره بهاء به سرمايه خود اضافه کرده باشند.
    
    
    مالکان خارج نشين اجاره ماهانه را يکجا دريافت مي کنند

    در همين حال مالکاني که در خارج از ايران اقامت و همچنين به سرمايه احتياج دارند واحدهاي خود را با شرايط دريافت اجاره ماهانه به صورت يکجا اجاره مي دهند.

    اسکندري، مشاور املاکي در زعفرانيه تاکيد کرد: اکثر افرادي که خارج از ايران هستند و واحد خود را به بازار اجاره عرضه کرده اند، شرايط خاصي را براي مستاجر در نظر مي گيرند.

    وي تصريح کرد: اغلب مالکان از مستاجران پول پيش يا همان وديعه دريافت نمي کنند و ميزان اجاره اي که براي هر ماه اعلام مي کنند را در همان ابتداي قرارداد يکجا دريافت خواهند کرد. براي مثال مالک يک واحد 350 متري در زعفرانيه که در کانادا سکونت دارد واحد خود در ابتداي همين ماه با اجاره ماهانه 7 ميليون تومان و بدون وديعه به مستاجر واگذار کرد و مبلغ اجاره تعيين شده براي قرارداد يکساله را به طور يکجا يعني 84 ميليون تومان دريافت کرد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۳
0
1
خوب این یعنی حتی اونائی که خارج از کشور هم هستند پیش بینی کردن ملک قراره تو تهران گرون بشه، وعده وعیدهای مبنی بر ارزان شدن ملک هم مثل اکثر قولها و وعده هایی که داده شده کاملا بیجا و غلط بوده.متاسفانه اجاره ها هم که روز بروز گرانتر میشه...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۳
0
1
7 میلیون تومان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ برای یک ماه؟؟؟؟؟؟ آدم توی سوئیت یک هتل خوب برود ارزانتر در می آید!!!!!
نظرات بینندگان