arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۵۱۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۴ - ۱۳ تير ۱۳۹۰

«شهروند امروز» با انتقاد از از گردانندگان سابق این مجله و اصلاح‌طلبان شروع كرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
انتشار دور جدید هفته نامه «شهروند امروز»، به سردبیری رضا خجسته رحیمی- سردبیر سابق مهرنامه - با انتقاد از گردانندگان سابق این مجله و مشی اصلاح طلبی آغاز شد.

خجسته رحیمی در سرمقاله شماره اول این مجله با اشاره تاریخی به روند اصلاحات به گلایه از مطبوعاتی كه یك شبه به حزب سیاسی تبدیل می شوند و فهرست انتخاباتی ارائه می دهند، پرداخت.

هفته نامه «شهروند امروز» پس از وقفه ای 20 ماهه، از 11 تیر ماه فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و اولین شماره دروه جدید آن روانه كیوسك های رونامه فروشی شد. از سر گیری انتشار این هفته نامه كه با اعمال تغییراتی در هیات تحریریه، محتوا و پرداخت به سوژه ها ایجاد شده است، نوید دهنده آغازی نو در«روزنامه نگاری اصلاح طلبی» است.

به گزارش فردا، «شهروند امروز» در نیمه دوم آبان 87 با حكم هیات نظارت بر مطبوعات به دلیل تخطی از موارد ذكر شده در شناسنامه مجله، از ادامه فعالیت باز ماند. شناسنامه این هفته نامه خبری- تحلیلی اجازه فعالیت در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ورزشی را به این مجله می داد. اصرار گردانندگان این مجله برای پرداختن به سیاست در ابتدا و شتاب بخشیدن به آن در نیمه های راه، موجبات توقف انتشار این مجله را دامن زد.

خجسته رحیمی با اشاره به این تجربه تاریخی تلاش می كند تا به مسیر اصلاحات در یك سده اخیر در ایران و اقدامات دولتمردان برای سامان دادن به اوضاع كشور اشاره كند. مسیری كه به گفته خجسته رحیمی «بیش از یك سده از آغاز آن می گذرد و صد البته كه ما همچنان در خم كوچه های آزادی و برابری و برادری گرفتار و درمانده ایم.

همچنان نقدها و هشدارهای صور اسرافیل تازه اند و امروزی می نمایند: اصلاحات در بالا بدون اصلاحات در پایین میسر نیست. آنكه خواب است نمی تواند طالب بیداری باشد. جامعه ای كه دروغ می گوید نمی تواند راستگویی را مطالبه كند. نمی توان به دست و پا زدن در خرافه های روزمره مشغول بود و از ترویج خرافه در بالا انتقاد داشت».

در ادامه این یادداشت سردبیر  به رسالت دور جدید این مجله اشاره می كند «آگاهی شهروندان از آنچه باید بخواهند و نه اكتفا به دانستن آنچه نمی خواهند؛ شناخت ضعف های خود و نه فقط برشمردن ضعف های دولتمردان؛ نقد فرهنگ پیش از سیاست».

خجسته رحیمی با ذكر این اشارات به انتقاد از اصلاح طلبان ایرانی نیزمی پردازد كه در سالهای جلوس قدرت بدون توجه به «بسترهای اجتماعی» در پی دستیابی به اكسیر اصلاحات در ایران بودند و شیپور را از سر گشاد آن می نواختند. روزگاری كه روزنامه نگاران ایرانی تصور می كردند درروزنامه های خود بایستی جای خالی احزاب را پُر كنند و از این رو بود كه به تبلیغ برنامه های سیاسی در مجلات خود می پرداختند.

اصللاح طلبانی كه پس از خرداد 76 به دنبال انقلاب كاغذی در روزنامه های زنجیره ای بودند و تلاش می كردند در روزنامه های زنجیره ای خود جایگاه احزاب را پُر كنند و در این میان منافع سیاسی را بر منافع ملی ترجیح می دادند.

خجسته رحیمی با اشاره به شكل گیری خرق الساعه برخی از نهادها در ایران، این طور عنوان می كند كه «در كشوری كه هیچ چیز در جای خودش قرار نگرفته است و نهادهایش یك شبه ساخته می شوند و شبانه از میان برداشته، خلاف عادت نیست اگر مطبوعاتش یك شبه به یك حزب سیاسی بدل شوند و فهرست انتخاباتی ارائه دهند...».

این گفته ها به تجربه سردبیر سابق این هفته نامه (محمد قوچانی) اشاره دارد كه با نزدیك شدن موسم انتخابات ریاست جمهوری، ردای سیاست بر تن كرده و به حمایت از كاندیدای مورد نظر خود پرداخت و زمینه سازی توقف انتشار این مجله را مهیا كرد.

نگاهی گذرا به شناسنامه و تحریریه و همكاران «شهروند امروز» جای خالی حوزه سیاست در این مجله را آشكار می كند و نشان می دهد كه گردانندگان جدید این مجله تلاش دارند به فرهنگ توجه بیشتری داشته باشند. «شهروند امروز» مدعی آن است كه از در تنگ سیاست به مسائل نپردازد و مسائل فرهنگی را سرلوحه كار خود قرار دهند.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
چگینی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۳
1
4
صدتا مثل اینا به لحاظ کاری و دانش ( حرفه ای گری ) به پای محمد قوچانی نمی رسند.
فرهاد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۹
3
0
شهروند امروزچقدر وقيحو زشت است كه به خود جرئت ميدهد با منتخب مردم و رئيس دولت كشور اينطور برخورد كند . واقعا كه بايد گفت در ديزي بازه حياي گربه كجا رفته ؟
نظرات بینندگان