کد خبر: ۳۰۵۱۹
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۴ - ۱۳ تير ۱۳۹۰

نمی دانیم حرف موسسه استاندارد را باور کنیم یا نیروی انتظامی را

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو کمیسیون صنایع و معادن خواستار اعلام نظر صریح نیروی انتظامی در خصوص ماشین های هوو و فراز و تعین تکلیف خریداران این خوردرو ها شد گفت: معلوم نیست دراین مملکت چه کسی راست می گوید نمی دانیم حرف شرکت سازنده و موسسه استاندارد را باو رکنیم یا حرف نیروی انتظامی را و نمی دانیم جواب فروشنده و خریدار را چه باید بگوییم؟

به گزارش انتخاب به نقل از خانه ملت؛ مهدی صادق در خصوص شکایت بیش از ۶ هزار راننده از ماشین هوو گفت: پرونده ماشین‌های هوو مربوط به ۵سال پیش است اما گویا صنعت خودرو سازی ما درگیر مسائلی اینچنینی زیادی است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درچند سال اخیر از خودروهای زیادی مثل دانگ فنگ و هوو و فراز شکایت‌‌های زیادی شده است گفت: البته  در خصوص خودروهای فراز کمیسیون صنایع و معادن در جلسه ای که با موسسه استاندارداشت مشخص شد موسسه استاندارد ماشین های فراز را تایید کرده و شرکت سازنده مدعی است که این ماشین ها شباهتی با هوو ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن اظهار داشت: از طرفی تعدادی از مردم برای دریافت ماشین های فراز و هوو ثبت نام کرده اند و پول داده اند ،این روش برخورد با مردم درست نیست اگر به طور قطع و یقین این ماشین ها از استاندارد لازم برخوردار نیستند و نیروی انتظامی این ماشین هارا شماره گذاری نمی کند به مردم اعلام کنند تا تکلیف خود را بدانند.

این نماینده مجلس افزود: انصاف نیست به خاطر اختلاف سلیقه و یا اختلاف نظرهای موسسه استاندارد و شرکت سازنده این ماشین ها و نیروی انتظامی پول مردم چندین سال بخوابد و در آخر هم نتیجه ای برای آنها حاصل نشود.

صادق تاکید کرد: ارگان هایی که موظف به پاسخگویی هستند اگرهوواستاندارد نیست و ورود آن به جاده خطرآفرین است از روز اول جلوی فروش آن را بگیرند نه اینکه پس ازخرید ماشین ها توسط مردم از شماره گذاری آن امتناع ورزند.

وی با بیان اینکه ماشین های دانگ فنگ هم همین مشکلات را داشت و هم مجلس و هم مردم را آزار داد گفت: معلوم نیست دراین مملکت چه کسی راست می گوید نمی دانیم حرف شرکت سازنده و موسسه استاندارد راباورکنیم یا حرف نیروی انتظامی را و نمی دانیم جواب فروشنده و خریدار را چه باید بگوییم؟

 این عضو کمیسیون صنایع ادامه داد :یک سال و نیم است که کیفیت ماشین های فراز را بررسی می کنم و جلسات متعددی را در کمیسیون صنایع با حضور مسئولان برگزار کرده ایم و در آخرهم درحال که ما تصور می کردیم مشکل حل شده اکنون خبر می رسد که دوباره از هوو شکایت شده  فراز شماره گذاری نمی شود.

صادق اظهارداشت:باید تکلیف مردم را مشخص کند و مرجعی رسمی در حد معاون رئیس جمهور اعلام کند که این ماشین‌ها شماره می شود یا خیر؟

وی تاکید کرد: نیروی انتظامی نیز اگر یقین دارد که این خوروها استاندارد نیستند سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام کند که به هیچ وجه این ماشین ها را شماره گذاری نمی کند.

کامیون های هوو و فراز از سوی نیروی انتظامی به دلیل عدم رعایت استاندارد شماره گذاری نمی شوند.

نیروی انتظامی مدعی است ماشین فراز که پس از کامیون هوو از سوی شرکت سازنده به بازارعرضه شد همان ماشین هوواست که تنها نام آن عوض شده است

این در حالی است که نظام‌الدین برزگری، رئیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در دفاع از ماشین فرازجدیدترین خودرو تجاری ایران‌خودرو دیزل گفته است: درصورت بروز مشکل در خصوص خودرو فراز سازمان استاندارد نیز مسئول است و من نیز به اندازه سردار مومنی برای این مساله احساس دلسوزی می‌کنم اما کامیون فراز از حیث استاندارد مشکلی ندارد. برای رفع شبهات حتی سیستم ترمز دو نمونه از این کامیون‌ها به اروپا فرستاده شد و نتایج این تست نیز استاندارد بودن کامیون‌های فراز را تایید کرد.

نظرات بینندگان