کد خبر: ۳۰۵۶۵
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۸ - ۱۳ تير ۱۳۹۰

سخنگوي وزارت امور خارجه: براي آزادي کشتي هاي ربوده شده تلاش مي کنيم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
1390/04/13 سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همه امکانات کشور اعم از سیاست خارجی و دیگر نهادهای ذیربط برای آزاد سازی کشتی های ربوده شده ایرانی بسیج شده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "انتخاب" Entekhab.Ir ؛ مهمانپرست با بیان اینکه دزدان دریایی و حملات آنها به کشتی های عبوری از خلیج عدن و اقیانوس هند ،بسیاری از کشورها را تحت تاثیر قرار داده است ، افزود : دزدی های دریایی به معضلی تبدیل شده است که ریشه کن کردن و مقابله با آن همت و عزم جدی تمام کشورها را می طلبد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به حضور نیروی نظامی ایران و کشورهای مختلف در خلیج عدن گفت: این قبیل اقدامات باعث شده است تا دزدان دریایی نتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند که دراین ارتباط می توان به ناکامی دزدان در ربودن تعدادی از کشتی ها و همچنین بازداشت و دستگیری تعداد قابل توجهی از هم دستان آنها اشاره کرد.

مهمانپرست در خصوص اقدامات انجام شده برای آزادی کشتی فله بر ربوده شده ایران که از بهمن پارسال در گروگان دزدان دریایی سومالی است ، گفت: از آنجا که ما در این زمینه با یک مرجع رسمی شناخته شده ای روبرو نیستیم این طور نیست که بتوانیم با این مسئله همانند یک موضوع سیاسی رفتار یا با مذاکره در یک فضای مناسب این مشکل را حل کنیم.

وی انجام این اقدامات در شرایط فعلی را سخت و دشوار دانست و در این حال افزود: با این وجود تمام امکانات کشور اعم از سیاست خارجی و دیگر نهادهای ذیربط برای آزادسازی این کشتی و دیگر شناورهای ماهیگیری ربوده شده ایرانی بیسج شده اند تا بتوانیم سریعتر این کشتی ها را آزاد کنیم و خدمه آنها را نجات دهیم .

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اقدامات لازم برای آزاد سازی کشتی فله بر ایرانی در دست انجام است در خصوص پیش بینی زمان آزاد سازی این کشتی گفت: از آنجا که در ماجرای دزدی های دریایی به عنوان یک عمل غیر انسانی با افراد فاقد هویت سرو کار داریم بنابراین فکر می کنیم این اقدامات باید مسیر درست خود را دنبال کند با ین وجود امیدواریم بتوانیم هموطنانمان را دراسرع وقت نجات دهیم .

وی گفت :در حال حاضر علاوه بر وزارت امور خارجه مجموعه ای از نهادهای مختلف کشور نیز در پیگیری وضع کشتی های ایرانی ربوده شده درگیر هستند.

به گزارش مانا ،در حال حاضر علاوه بر کشتی فله بر ایرانی که در گروگان دزدان دریایی سومالی قرار دارد بیش از 20 شناور صیادی و 60 ماهیگیر ایرانی نیز در اسارت این دزدان هستند.
نظرات بینندگان