کد خبر: ۳۰۵۶۸
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۸ - ۱۳ تير ۱۳۹۰

پاسخ دیوان عدالت به اظهارات اخیر احمدی نژاد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس دیوان عدالت اداری گفت: در برخورد با تخلف و نادیده گرفتن قوانین و مقررات قانون مبنای عمل خواهد بود و تعیین خط قرمز برای قوه قضائیه را بی‌معنا می‌دانیم.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری طی سخنانی در هیات عمومی اظهار داشت: در نظام جمهوری اسلامی که به موجب قانون اساسی، همگان در برابر قانون مساوی هستند، نمی‌توان برای افراد صرفا به دلیل وابستگی‌شان به فلان و بهمان خط قرمز تعیین کنیم بلکه برای ما ملاک قانون است و این همان چیزی است که همه باید به آن ملتزم باشیم.

وی اضافه کرد: البته ممکن است گاهی بنابر مصالح و شرایط خاصی در برخورد با تخلف نکاتی رعایت شود، اما اینکه بگوییم اگر کسی متخلف است، مورد پیگیری واقع نشود، سخن پسندیده‌ای نیست.

رییس دیوان عدالت اداری در ادامه با اشاره به متهم کردن قوه‌قضائیه به سیاسی‌کاری در رسیدگی‌های قضائی افزود: ‌قوه‌قضائیه در رسیدگی به پرونده‌ها و تخلفات اصولا نمی‌تواند سیاسی‌کاری کند و برخورد سیاسی در قوه‌قضائیه جایی ندارد.

منتظری گفت: قوه قضائیه بنابر تعالیم اسلام و وظایف و قوانینی که قانون اساسی و قوانین عادی تعیین کرده است، برای برخورد قضائی با متخلف هیچ خط قرمزی جز قانون ندارد و اینکه گفته می‌شود فلان مقام یا نهاد خط قرمز ماست، بی‌معناست.

وی با طرح پرسشی در ارتباط با مفهوم سیاسی‌کاری اظهار داشت: آیا منظور این است که قوه‌قضائیه بدون دلیل و مدرک کسی را مجرم می‌شناسد و محکوم می‌کند؟ این امری بسیار دور از ذهن و غیرقابل قبول است که هیچ مدرک و دلیلی بر تخلف و مجرمیت فردی نباشد و قوه قضائیه بخواهد به دروغ و به ناحق او را محکوم کند. این در حالی است که سوابق و دلایل محکومیت هر فرد در پرونده‌ باقی می‌ماند و قابل ارایه به مراجع عالی است.

منتظری ادامه داد: شاید منظورشان این است که با وجود دلایل و مدارک دائر بر تخلف، قوه‌قضائیه باید پرونده آنها را صرفا به دلیل داشتن مقام و موقعیت، نادیده بگیرد و به تخلفشان رسیدگی نکند!

وی افزود: در برخورد با تخلف و نادیده گرفتن قوانین و مقررات قانون مبنای عمل خواهد بود و تعیین خط قرمز برای قوه قضائیه را بی‌معنا می‌دانیم.

رئیس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: در شریعت مقدس اسلامی که اساس و پایه نظام جمهوری اسلامی است، برای هیچ کس در رسیدگی به تخلفاتش به آن خط قرمزی دیده نشده است

منتظری در ادامه با اشاره به آیاتی از قرآن که گویای شخصیت والامقام و با عظمت وجود مقدس رسول اکرم(ص) است، افزود: خداوند در قرآن درباره این شخصیت با عظمت می‌فرماید اگر پیامبر با این عظمت کلام ناروا و جمله‌ای به ناحق به ما نسبت دهد، با شدت با او برخورد می‌کنیم، آیا در مکتب اسلامی که درباره پیامبرش چنین فرموده ما می‌توانیم بگوییم فلان مقام یا نهاد خط قرمز ماست؟ اگر تخلفی انجام شده قوه‌قضائیه رسیدگی نکند و اگر رسیدگی کند سیاسی‌کاری تلقی می‌شود؟

وی افزود: ما تابع مکتبی هستیم که به ما آموخته است هر کس مسوولیتش بیشتر و سنگین‌تر است باید بیشتر مراقب باشد و اگر خدایی ناکرده مسوولی که با رعایت ضوابط و شرایطی در مقام و جایگاهی قرار گرفته است، مرتکب تخلف شود، نه تنها اسلام، قرآن و مکتب‌مان دستور برخورد با او را داده است بلکه می‌فرماید شدت برخورد با او باید بیشتر باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری با این توضیح که این مطلب به منظور روشن شدن اذهان و پاسخ به برخی گفتارها از مقاماتی که انتظار چنین سخنانی از آنان نیست، بیان می‌شود، ادامه داد: این مساله در رسانه‌ها مطرح شده و چون مخاطب آن قوه‌قضائیه و به نحوی دیوان عدالت اداری است، مجبور به توضیح شدیم.

وی در ادامه با توجه به توصیه‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص حفظ وحدت در کشور، افزود: وقتی ایشان امری را از مقام و جایگاه ولایی خود تکلیف می‌کند، تبعیت از آن بر همه ما واجب است و اگر آن را واجب نمی‌دانیم باید در ولایی بودنمان تردید کنیم، اگر هم واجب می‌دانیم چرا در مقابل آن عملا مخالفت می‌کنیم؟

رئیس دیوان عدالت اداری با توضیح این نکته که در تبعیت از تاکیدات مقام معظم رهبری است که خیلی از مسایل رسانه‌ای نمی‌شود، اذعان داشت:‌ عمل به توصیه‌های ایشان را در خصوص حفظ وحدت و جلوگیری از بروز اختلاف و اینکه مقامات کشور با اظهارات خود در جهت تضعیف نظام گام برندارند، تکلیف خود می دانیم ولی با این حال برخی گفتارهای غیرقابل توجیه را از مقاماتی که انتظار نمی‌رود، شاهدیم. در ابتدای این جلسه رییس دیوان عدالت اداری با تبریک ایام شعبانیه و اعیاد آن در فضلیت اجرای آداب و اعمال این ماه که ایام پربرکتی است، نکاتی را یادآوری کرد.

نظرات بینندگان