کد خبر: ۳۰۶۶۶
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۹ - ۱۴ تير ۱۳۹۰

مقابله با استعفاي صوري برخي دولتي‌ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئيس ستاد انتخابات كشور با تائيد خبر استعفاي 53 مدير دولتي براي كانديداتوري در انتخابات مجلس از تمهيدات اين ستاد براي مقابله با استعفاي صوري برخي مديران دولتي براي نامزدي در انتخابات آتي خبر داد.

به گزارش انتخاب به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، سيدصولت مرتضوي معاون سياسي وزير كشور و رئيس ستاد انتخابات كشور در گفتگو با خبرنگاران درخصوص نحوه ارائه تخلفات احتمالي برخي مديران دولتي در فرايند انتخابات از سوي مردم به اين ستاد گفت: ستاد انتخابات سراسر كشور به صورت دائم فعال است و اگر احيانا كسي تخلفي را مشاهده كرد مي‌تواند آن را به ستاد انتخابات وزارت كشور يا استانداري‌ها مكاتبه كند.

وي افزود: 4 معاون استاندار، 7 فرماندار، 2 بخشدار و 30 نفر از مديران كل ستادي و استاني از دستگاه‌هاي مختلف اجرايي ،3 تن از ائمه محترم جمعه هم چنين برخي از معاونين فرمانداران و وزرا براي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي استعفا داده‌اند.

معاون سياسي وزير كشور با تاكيد بر اينكه در خصوص كاهش تعداد افراد استعفا دهنده در اين دوره ، نسبت به دوره‌ي قبل انتخابات مجلس آمار دقيقي وجود ندارد، گفت: در هر صورت ما روند كاهش را داشته‌ايم و به نظر مي‌رسد مديران اجرايي اقبالي به كانديداتوري براي مجلس نهم از خود نشان نداده‌اند.

سيدصولت مرتضوي درباره برخي‌ها اظهارنظرها كه استعفاي بعضي از مديران اجرايي را صوري مي‌دانند، تصريح كرد: قانونگذار مشخص كرده ظرف مدت يك ماه بايد براي فرد مستعفي جانشين منصوب شود، بنابراين معنا و مفهومي ندارد كه استعفايي به صورت صوري باشد.
وي ادامه داد: البته استعفا در حكم كارگزيني آن فرد منظور مي‌شود و دستگاه‌هاي اجرايي نيز نظارت كافي مي‌كنند.
مرتضوي همچنين در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه بحث برگزاري رايانه‌اني انتخابات به صورت آزمايشي در بعضي از استان‌ها كه از سوي وزير كشور مطرح شده بود، به كجا رسيده است، تاكيد كرد: تمام تلاشمان را مي‌كنيم تا از ابزار و امكانات روز در برگزاري انتخابات استفاده كنيم.

وي ادامه داد:"با توجه به مجوزي كه قانونگذار داده چنانچه زيرساخت‌ها فراهم شود امكان اينكه در بعضي از حوزه‌هاي انتخابيه، انتخابات را به صورت آزمايشي «تمام مكانيزه» برگزار كنيم، هست ".

رئيس ستاد انتخابات كشور با اشاره به استمرار جلسات وزارت كشور با ساير دستگاه‌ها همچون شوراي نگهبان و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات براي برگزاري بهتر انتخابات گفت: انتخابات يك فرايندي دارد كه در راستاي اجراي آن جلسات مختلفي با دستگاه‌هاي اجرايي برگزار و كارها انجام مي‌شود.

مرتضوي اظهار كرد: زمان‌بندي براي آموزش‌هاي مناسب هم براي عموم مردم و هم براي مجريان انتخابات نيز در نظر گرفته و براي آن برنامه‌ريزي شده است و ما هم اكنون در حال تهيه اين متون آموزشي هستيم.

وي همچنين در خصوص زمان انتشار اطلاعيه‌ شماره 3 ستاد انتخابات كشور گفت: ما مي‌خواستيم اطلاعيه شماره سه‌ را بعد از تصويب قانون مربوط به مدارك تحصيلي صادر كنيم، ولي استفساريه مجلس مورد تاييد شوراي نگهبان قرار نگرفت و ما منتظريم تعطيلات تابستاني مجلس تمام شود و نمايندگان پس از بازگشت در اين مورد تصميم گيرد پس از آن شوراي نگهبان قانون را مورد تاييد قرار دهد تا ضمانت اجرا داشته باشد.

رييس ستاد انتخابات گفت: اطلاعيه شماره‌3، يك اطلاعيه كامل در خصوص مدارك تحصيلي داوطلبان خواهد بود.
نظرات بینندگان