arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۷۳۶۹
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۱ - ۰۷ آذر ۱۳۹۵

وزیر خارجه قطر: حتی اگر ترامپ نخواهد، به حمایت از شورشیان سوری ادامه می‌دهیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


وزیر امور خارجه قطر در مصاحبه‌ای تاکید کرد، حتی اگر دونالد ترامپ دیگر از تلاش‌های چند ملیتی پشتیبانی نکند، دوحه همچنان سیاست حمایت از شورشیان سوری را ادامه خواهد داد.

به گزارش انتخاب، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که حتی اگر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا دیگر نخواهد نقش "حمایتی" فعلی را دنبال کند، "قطر همچنان به شورشیان سوری موشک‌های دوش‌پرتاب می‌دهد تا آنها بتوانند از خودشان مقابل هواپیماهای سوریه و روسیه دفاع کنند."

این شاهزاده قطری شنبه شب گرچه گفت که این شورشیان به حمایت نظامی بیشتری نیاز دارند، اما تاکید کرد که هرگونه تلاشی برای مجهز کردن آنها به تسلیحات ضد هواپیما با نظر تمام حامیان شورشیان انجام می‌شود.    

برخی از مقام‌های غربی نگرانند که این کشور کوچک حوزه‌ خلیج‌فارس که از حمایت هوایی روسیه از بشار اسد وحشت دارد، چنین تسلیحاتی را به دست شورشیان برساند. واشنگتن هم نگران است که این سلاح‌ها به دست گروه‌های افراطی بیفتد و علیه خطوط هواپیمایی غربی از آنها استفاده شود.

او افزود: قطر به ادامه کار مصمم است. این حمایت ادامه خواهد داشت و آن را متوقف نخواهیم کرد. این بدان معنا نیست که اگر حلب سقوط کند، ما دیگر به درخواست مردم سوریه توجهی نشان ندهیم. اگر نظام سوریه حلب را بگیرد، اطمینان دارم که آن‌ها توانایی آن را خواهند داشت که آن را مجددا از نظام پس بگیرند... البته ما به حمایت نظامی بیشتری نیاز داریم، اما مساله مهمتر این است که بمباران‌ها متوقف شوند و منطقه امن برای غیرنظامیان تشکیل شود.

قطر از حامیان سرسخت شورشیان ضد اسد است و در کنار عربستان، ترکیه و کشورهای غربی برای تامین برنامه امدادی نظامی با نظارت سیا فعالیت می‌کند. این برنامه شامل تسلیح و آموزش شورشیان است.

وزیر خارجه قطر همچنین بشار اسد را به "تقویت داعش" متهم کرد چرا که به ادعای او، نیروهای اسد سوری‌ها را می‌کشند و همین امر به گروه‌ تروریست داعش کمک می‌کند تا جوانان سوری را جذب کند. او مدعی شد:‌ ما هرگز ندیدیدم که اسد کاری برای مبارزه با داعش انجام دهد. قطعا خواسته ما این است که آمریکا با ما باشد چرا که آنها متحد تاریخی ما هستند. اما اگر آنها نظرشان تغییر کند، آیا ما هم موضعمان تغییر می‌کند؟ دست‌کم درباره قطر می‌توانم بگویم که ما موضعمان را تغییر نخواهیم داد. موضع ما اصول و ارزشی دارد و بر پایه ارزیابی ما از اوضاع منطقه است. ممکن است موضع ترامپ پس از روی کار آمدن و دریافت اطلاعات واقعی از تحولات میدانی، تکامل یابد.

این عضو خاندان سلطنتی قطر همچنین تاکید کرد: واقعیت این است که اسد و خشونت نیروهای او یک تهدید امنیتی اساسی است و داعش حاصل جنگ داخلی سوریه است. اگر این جنگ تمام نشود، ممکن است گروه‌های تروریستی دیگری هم ظهور کنند. اگر به علل تمام این مسائل رسیدگی نشود، اگر به مساله اسد رسیدگی نشود، یک گروه افراطی دیگر سر بیرون می‌آورد که تندروتر و وحشی‌تر خواهد بود.

با وجود این سخنان دونالد ترامپ با حمایت آمریکا از این شورشیان مخالفت کرده و تاکید کرده است که به جای آن روی داعش متمرکز می‌شود که شرق و مرکز سوریه را تحت کنترل گرفته است. او حتی گفته است که شاید با روسیه علیه داعش همکاری کند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان