arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۸۰۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۶ - ۱۰ آذر ۱۳۹۵

آماری هشدار دهنده از مبتلایان به ایدز در کشور

در یک سال گذشته ۳۹ درصد از طریق اعتیاد تزریقی، ۴۱ درصد از طریق روابط جنسی و بالای ۳ درصد از مادر به فرزند منتقل می‌شود که ۶۶ درصد مرد و ۳۴ درصد زن هستند. آمار جدید در مراسم روز جهانی ایدز اعلام می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت گفت: طی آمارهای یک سال گذشته ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی بسیار افزایش یافته است و علاوه بر آن حدود ۷۰ درصد از مبتلایان کشور از ابتلای خود به این بیماری آگاهی ندارند. این ۲ عامل بیشترین درصد سرایت بیماری به دیگران را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش انتخاب؛ به نقل از جام جم؛ دکتر پروین افسر کازرونی به مناسبت روز جهانی ایدز در رابطه با وضعیت این بیماری گفت: آمار ایدز در کشور تا خرداد سال جاری ۳۲۶۷۰ نفر است که این آمار را ۸۴ درصد مرد و ۱۶ درصد زن تشکیل داده‌اند. به طور کلی ۶۸.۲ درصد از طریق اعتیاد تزریقی، ۱۸.۵ درصد از طریق روابط جنسی و ۱.۵ درصد از مادر به فرزند مبتلا شده‌اند. البته در موارد جدید ابتلا در یک سال گذشته ۳۹ درصد از طریق اعتیاد تزریقی، ۴۱ درصد از طریق روابط جنسی و بالای ۳ درصد از مادر به فرزند منتقل می‌شود که ۶۶ درصد مرد و ۳۴ درصد زن هستند. آمار جدید در مراسم روز جهانی ایدز اعلام می‌شود.

وی افزود: طی آمارهای یک سال گذشته، ابتلا به این بیماری از طریق روابط جنسی افزایش یافته است که بخشی از این انتقال به دلیل عدم آگاهی فرد مبتلایی است که بیماری را به همسرش منتقل کرده است. لازم به ذکر است درصد عمده‌ای از خانم‌های مبتلا به ایدز از این طریق درگیر این بیماری شده‌اند. به هرحال آنچه که آمارها نشان می‌دهد این است که انتقال از طریق اعتیاد تزریقی رو به کاهش است چرا که برنامه‌های گسترده‌ای در این محور صورت گرفته است. به عبارتی از سال ۸۳ در رابطه با کاهش آسیب، راه‌اندازی مراکز کاهش آسیب، توزیع سرنگ و سوزن و راه‌اندازی کلینیک‌های متادون کمک قابل توجهی به کاهش این آمار کرده است.

او با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد از مبتلایان از ابتلای خود به این بیماری آگاهی ندارند، اظهار کرد: معضل اصلی، عدم آگاهی فرد مبتلا به بیماری‌اش است. افرادی که بیماری‌شان تشخیص داده می‌شود، به صورت کاملا محرمانه و با رعایت رازداری تحت مشاوره، مراقبت و درمان قرار می‌گیرند و به عبارتی افراد مبتلا به ایدز با تشخیص به‌موقع، کنترل بیماری را در دست می‌گیرند. افرادی که مبتلا به ایدز هستد هنگامی که تحت درمان و مراقبت قرار می‌گیرند می توانند طول عمر معمولی مانند سایر افراد داشته باشند و همچنین با مصرف داروهای موجود برای ایدز، حجم ویروس در بدنشان کاهش می‌یابد و از انتقال به دیگران جلوگیری می‌شود.

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت افزود: حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از زنان باردار، ویروس را می‌توانند در طول بارداری و شیردهی به فرزند خود منتقل کنند اما اگر خانم باردار مبتلا تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرد، این خطر به ۲ درصد و حتی کمتر از آن کاهش پیدا می کند. همان طور که گفتیم مشکل اساسی آن دسته از افراد مبتلا هستند که از بیماری خود بی‌اطلاعند.

کازرونی یادآور شد: شیوع مصرف مواد محرک مانند شیشه در کشور رو به افزایش است. یکی از ویژگی‌های مخرب این مواد محرک، بروز آسیب‌های جنسی در جامعه است و از طرفی آگاهی در رابطه با سلامت جنسی و باروری در جامعه سطح پایینی دارد و از آن بدتر جوانان و نوجوانان اطلاعات را از کانال‌های نامعتبر دریافت می‌کنند لذا همین مسئله باعث بروز مشکلاتی دیگر شده و همچنین عدم آگاهی در بحث انتقال جنسی یکی از دلایل گسترده و مهم این بیماری تلقی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با حساسیت به‌وجودآمده در مسئولان با توجه به چهارمین برنامه استراتژی کنترل ایدز که در اسفند ۹۴ با حضور رئیس جمهور تصویب شد، تصمیم بر آن گرفته شد در بحث عملیاتی‌شدن برنامه‌ها و آموزش، به جد وارد عمل شویم و در حدود ۲۳ سازمان و وزارت‌خانه دست‌اندرکار این برنامه‌ها هستند اما این همکاری به تنهایی کافی نیست و ما نیاز به مشارکت و همکاری سازمان‌ها، رسانه‌ها و از طرفی مردم که مهم‌ترین بخش این برنامه‌ها هستند داریم چرا که موضوع اساسی در این رابطه سطح آگاهی مردم جامعه است که اگر اطلاعاتشان در مورد این بیماری و راه‌های انتقال آن به‌خصوص انتقال از طریق روابط جنسی را بالا ببرند، کمک شایان ذکری به کاهش آمارها می‌کند.

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در رابطه با آمار زنان خیابانی در انتقال این بیماری خاطرنشان کرد: میزان ابتلا در بیماران تزریقی با مداخله‌ای که صورت گرفته حدود ۱۳.۸ درصد کاهش یافته است اما با مطالعات انجام‌شده در رابطه با زنان ویژه، آمار این نوع از بیماران و انتقال‌دهندگان کمتر از ۵ درصد است. لازم به ذکر است زنانی که به مراکز مشاوره زنان آسیب‌پذیر مراجعه می‌کنند و درگیر ایدز هستند بیشتر متشکل است از زنان خیابانی، زنان معتاد و زنانی که بیماری را از همسرانشان گرفته‌اند که آمار زنان تن‌فروش زیر ۵ درصد گزارش شده است. نکته ای در رابطه با زنان خیابانی وجود دارد این است که مشتریان این زنان اقشار و گروه‌های مختلف جامعه هستند و به عبارتی افرادی که با این زنان در تماس جنسی قرار گیرند این آمار که زیر ۵ درصد است به مراتب افزایش می‌یابد چرا که مشتریان این زنان بیماری را به همسرانشان نیز منتقل می‌کنند.

نظرات بینندگان