arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۸۲۷
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۲ - ۱۶ تير ۱۳۹۰

حادثه معدن بار دیگر قربانی گرفت/ این بار معدن صوغان فرو ریخت

در ادامه بروز حوادث معادن در استان کرمان در اولین حادثه سال جاری معدن کروم صوغان فرو ریخت و موجب کشته و زخمی شدن کارگران این معدن شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مهر: در ادامه بروز حوادث معادن در استان کرمان در اولین حادثه سال جاری معدن کروم صوغان فرو ریخت و موجب کشته و زخمی شدن کارگران این معدن شد.

در حالی طی سال گذشته بارها شاهد ریزش معادن زغالسنگ شمال کرمان بودیم که این بار در نخستین حادثه معادن استان کرمان در سال جاری بر اثر ریزش معدن کروم صوغان در شهرستان تازه تاسیس ارزوئیه تعدادی از کارگران معدن کشته و زخمی شدند.

بروز حوادث ریزش معدن در استان کرمان که به بهشت معادن ایران شهرت یافته است طی سالهای اخیر به تراژدی تبدیل شده است اما نکته قابل توجه در خصوص این حوادث تمرکز آنها در معادن شمال کرمان و مختص معادن قدیمی زغالسنگ کرمان بود

علت وقوع این حوادث توسط کارشناسان قدمت و استفاده از روشهای سنتی در معادنی اعلام شده است که در بخش خصوصی فعالیت می کنند.

اما بروز سانحه در معدن کروم صوغان بار دیگر این مطلب را یادآوری می کند که متاسفانه استاندارد ایمنی در معادن استان کرمان از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

فرماندار ارزوئیه در خصوص حادثه معدن صوغان گفت: عصر چهارشنبه تونل معدن کروم صوغان دچار ریزش شد و بر اثر این حادثه دو نفر از کارگان این معدن دچار جراحت شدند که به بیمارستان منتقل شدند.

یک نفر در حادثه ریزش معدن جان باخت

محمد برآوردی افزود: متاسفانه یکی از افراد آسیب دیده در این سانحه به دلیل جراحت حاصل از ریزش معدن جان باخته است.

وی با تاکید بر پیگیری دلایل این حادثه گفت: علت ریزش این معدن هم اکنون توسط کارشناسان درحال بررسی است و به زودی اعلام می شود.

فرماندار ارزوئیه اضافه کرد: این معدن دارای 350 کارگر رسمی و پیمانی است و رعایت نکات ایمنی در معدن صوغان برای سلامت کارگران ضروری است.

مدیرعامل صنایع و معادن استان کرمان در خصوص معادن کرمان به خبرنگار مهر گفت: استان کرمان دارای بیشترین حجم معادن کشور است.

استاندارد معادن کرمان باید افزایش یابد/ زغالسنگ جور بخش خصوصی را می کشد

محمد عابدی نژاد در خصوص حوادث معادن گفت: باید با رعایت نکات استاندارد میزان وقوع این حوادث را کاهش داد.

این مسئول بیشترین حوادث معدن استان را در معادن زغالسنگ کرمان اعلام کرد و یکی از مهمترین دلایل را برداشت سنتی به دلیل نوع معادن دانست.

وی در مورد وضعیت صنعت زغال سنگ استان کرمان نیز گفت: خود شرکت زغال سنگ کرمان مشکلاتی دارد هر چند که در بحث تولید زغال در استان و به ویژه کک وضعیت خوبی داریم اما مشکلات بزرگ شرکت زغالسنگ ناشی از خودشان هم نیست بلکه به دلیل رویکردی است که این شرکت دارد و در حال واگذاری بخش هایی از شرکت به  خصوصی است و باید گفت زغالسنگ جور بخش خصوصی را می کشد.

معادن کرمان یکی از بیشترین فراوانی حوادث را به خود اختصاص داده است و یکی از دلخراش ترین حوادث معادن کرمان پس از حادثه معدن بانیزوئیه و کشته شدن 11 نفر اواخر سال گذشته در معدن هجدک روی داد که چهار معدنچی جان خود را از دست دادند و جسد سه نفر از آنها پس از سه ماه تلاش از عمق 600 متری زمین خارج شد.

خانواده ها همچنان در انتظار پرداخت دیه

در این حادثه دادستان راور اعلام کرد شرکت زغالسنگ کرمان مقصر بروز سانحه بوده است و در نهایت برای سرپرست وقت این شرکت قرار وثیقه سه میلیارد ریالی صادر شد.

این درحالی است که بسیاری از خانواده های قربانیان حوادث گذشته معادن کرمان به خصوص در معدن بانیزوئیه همچنان در انتظار پرداخت دیه و خسارات وارده هستند.
نظرات بینندگان