arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۸۵۴۲
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۸ - ۱۳ آذر ۱۳۹۵

سفیر ایران: مذاکره با روسیه برای لغو عام نظام روادید صورت نگرفته است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مهدی سنایی سفیر ایران با اشاره به امضای موافقت نامه تسهیل در صدور روادید با روسیه و بررسی های در حال انجام برای لغو ویزای گردشگری گروهی، گفت: مذاکره ای بین مسکو و تهران برای حذف کلی نظام روادید صورت نگرفته است.

به گزارش ایرنا، سنایی روز شنبه در جمع دانشجویان و رئیسان نهادهای ایرانی در مسکو به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در رزیدانس سفارت جمهوری اسلامی، گفت: موافقت نامه تسهیل در صدور روادید برای بخش های تخصصی، تجاری و حرفه ای سال گذشته امضا شده که در حال اجرا است.

وی اظهار کرد: دومین مرحله مذاکرات نیز به تهیه متن پاراف شده (پیش نویس) لغو روادید گردشگری گروهی منجر شده است که روند بررسی های ثانویه و هماهنگی های درون کشوری آن ادامه دارد تا با تائید نهایی، احتمالا حداکثر تا شش ماه دیگر امضا شود.

سنایی همچنین گفت: براساس این متن، پیش بینی شده است که برای گروههای گردشگری از پنج تا 50 نفر، دیگر نیازی به دریافت روادید فردی نیست و اقدام های مربوطه برای سفر به روسیه از سوی شرکت های گردشگری مورد تائید انجام می شود.

وی ادامه داد: روسیه همین توافق را با چین دارد که در حال انجام است و اجرای متقابل آن با ایران یکی از بزرگ ترین گام ها برای افزایش سطح روابط گردشگری و مردمی بین دو کشور خواهد بود.

سفیر ایران همچنین تاکید کرد: تاکنون مذاکره ای برای لغو کلی روادید بین دو کشور انجام نگرفته است و پس از نهایی و امضا شدن توافق در باره گردشگری گروهی، شاید این موضوع بتواند قابل طرح باشد.

سنایی همچنین در پایان، رشد گردشگری بین ایران و روسیه و افزایش چندبرابری پروازها بین دو کشور را بسیار مهم خواند و گفت: هر هفته شاهد 17 پرواز منظم مسافربری و تا 15 چارتری هستیم در حالیکه پیش از این فقط چهار پرواز هفتگی انجام می شد.

نظرات بینندگان