arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۸۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۰ - ۱۴ آذر ۱۳۹۵

تکرار انتخابات ریاست جمهوری اتریش در پی وقوع تخلفات متعدد در دور اول

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در پی گزارش مواردی از تخلف،‌ انتخابات ریاست‌جمهوری اتریش امروز بار دیگر تکرار می‌شود.

به گزارش انتخاب، مردم اتریش امروز برای انتخاب رئیس‌جمهور کشورشان پای صندوق‌های رای می‌روند.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان،‌ روز شنبه رقابت‌های انتخاباتی در اتریش پایان یافت و امروز مردم باید بین «نوربرت هوفر» از حزب آزادی  (FPÖ) که با سیاست‌های مهاجرتی مخالف است و «الکساندر فان‌دربالن» که گرایش‌های حزب سبز دارد، یک نفر را انتخاب کنند.

در صورتی که هوفر پیروز شود،نخستین بار است که پس از جنگ جهانی دوم، سیاستمداری با رویکرد راست افراطی در اروپا به قدرت می‌رسد و می‌تواند قدرت «کریستین کرن» صدراعظم این کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

در پی تصمیم بریتانیا مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا و پیروزی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، انتخاب هوفر می‌تواند چالشی دیگر در عرصه جهانی باشد.

 نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رقابت هوفر و فان‌دربالن بسیار نزدیک است.

در پی برگزاری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در اتریش، دادگاه قانون اساسی این کشور پس از چندین هفته بررسی و در پی مشاهده موارد متعددی از قانون‌شکنی در انتخابات که 22 ماه می (2 خرداد) برگزار شده بود، اعلام کرد که دور دوم انتخابات تکرار می‌شود.

آن زمان فان‌دربالن بیشترین میزان رای را به خود اختصاص داد. در حالی که هوفر که انتظار می‌رفت برنده انتخابات باشد در ابتدا طی پیامی شکست خود را پذیرفت، اما بعدا صحت انتخابات را به چالش کشید.

«هاینتس کریستین اشتراخه» رئیس حزب آزادی در این مورد گفته بود: «ما موارد متعددی از شواهد در این زمینه را در دست داریم که می‌خواهیم که آنها را در اختیار نهادی بی‌طرف قرار دهیم که می‌تواند نتیجه انتخابات را زیرسوال ببرد.»

مقامات اتریشی هم اعلام کرده بودند که در پی اتهام مبنی بر تخلف، چند شعبه رای‌گیری را مورد بازرسی قرار داده‌اند.
منبع: فارس
نظرات بینندگان