arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۸۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۳ - ۱۷ تير ۱۳۹۰

پورمحمدی: سازمان بازرسی در انتخابات دخالتی ندارد

رئیس سازمان بازرسی كل كشور بر ضرورت اصلاح زیر ساخت های تولید فساد در جامعه تاكید كرد و گفت: هزینه بیت المال در انتخابات خلاف آشكار قانونی و حتی اختلاس محسوب می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس سازمان بازرسی كل كشور بر ضرورت اصلاح زیر ساخت های تولید فساد در جامعه تاكید كرد و گفت: هزینه بیت المال در انتخابات خلاف آشكار قانونی و حتی اختلاس محسوب می شود.

حجت الاسلام مصطفی پور محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینكه یكی از زمینه های فساد در جامعه غیر شفاف بودن است، افزود: حساب و كتاب های كشور اعم از بخش دولتی و خصوصی باید شفاف باشد این امر خود بخش اعظمی از فساد را كنترل می كند بدون اینكه بگیر و ببندی در كار باشد.

وی همچنین با تاكید بر اینكه حساب مالی دولتی باید با برنامه، ثبت و ضبط دقیق و با مقررات باشد، اظهارداشت: سال گذشته بیش از 60 تا 70 هزار معامله بزرگ دولتی فقط در كشور انجام شده است.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور با اشاره به اینكه كنترل این میزان مناقصه، مزایده و معامله دولتی به روش سنتی مشكل است، گفت: یك شبكه با پهنای باند بسیار وسیع و یك نرم افزار بسیار قوی تهیه و به تمامی دستگاه های دولتی ابلاغ شده است.

آغاز بكار سامانه ملی مناقصه و مزایده از اول مرداد ماه سال جاری در كشور
وی عنوان كرد: در حال حاضر پنج هزار كاربر در دستگاه های دولتی به این شبكه متصل هستند و از اول مرداد ماه سال جاری انتقال اطلاعات بدون شبكه رایانه ای سامانه ملی مناقصه و مزایده دیگر چیزی پذیرفته نمی شود.

پور محمدی با اشاره به اینكه این سامانه عملا بسترهای فساد را كنترل می كند، افزود: این فرآیند در بخش خصوصی نیز انجام خواهد شد.

وی در ادامه به قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد اشاره كرد و افزود: با تصویب این قانون یك فضای جدی تر حمایت از اقتصاد خصوصی در كشورایجاد می شود.

رئیس سازمان بازرسی كل كشوردر پاسخ به سئوالی مبنی براینكه ادغام چند وزارتخانه مقوله بحث برانگیز اخیر بین دولت و مجلس بود، نظر سازمان بازرسی در خصوص ادغام چیست، افزود: امسال سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده است كه ادارات و دستگاه ها باید وظایف خود را با قوت انجام دهند اما متاسفانه این ادغام های سریع و تند می تواند در روند كارها ركود ایجاد كند.

وی محتوای ادغام ها را بسیار خوب و مثبت ارزیابی كرد و اظهارداشت: دستگاه های اجرایی باید كوچك تر، ستادها قوی تر، تخصصی تر، حرفه ای تر باشند و به كارهای حاكمیتی بپردازند.

پور محمدی هدایت، نظارت و راهبری، كنترل و مراقبت عمومی را از وظایف دولت دانست و افزود: اگر خود دولت رقیب فعالان صنعت، اقتصاد، تجارت، راه، مسكن و شهرسازی شود چون رقیب بزرگی است هر رقیب دیگری را به زمین می زند از سوی دیگر راندمان بخش دولتی پائین است عملا پول زیادی پرداخت می شود ولی راندمان مطلوبی ندارد.

وی تاكید كرد: هرچه قدر دولت بزرگ باشد به ضرر آحاد مردم، توسعه و اقتصاد كشور است.

سازمان بازرسی در انتخابات دخالتی ندارد
رئیس سازمان بازرسی كل كشور همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی براینكه هنوز چندین ماه تا انتخابات مجلس نهم باقی مانده است اما برخی افراد بصورت غیر رسمی تبلیغات خود را آغاز كردند در این بین حتی ممكن است بیت المال هم اتلاف شود رویكرد سازمان بازرسی در این زمینه چیست، افزود: این سازمان درامر انتخابات دخالتی ندارد.

وی با اعلام اینكه تبلیغات غیررسمی منع قانونی ندارد، اظهار داشت: هزینه بیت المال حتی هزینه شخصی یا هزینه دیگران قبل از فصل انتخابات اشكال دارد، هزینه بیت المال خلاف آشكار قانونی و حتی اختلاس محسوب می شود.

پور محمدی بررسی موضوع یارانه ها، اشتغال و عملكرد مالی دستگاه ها با اولویت شناسایی گلوگاه های مهم و عمق بخشیدن به اثر بخشی ها را از سیاست های سازمان بازرسی در سال جاری عنوان كرد و افزود: علاوه بر بازرسی های منظم عادی، بخشی از بازرسی های این سازمان هر سال متناسب با برنامه های فوق العاده انجام می شود.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش كه مقام معظم رهبری در ششم تیرماه امسال در جمع مسئولان و كاركنان دستگاه قضایی به دو مقوله " اقتدار و اعتماد عمومی " به عنوان دو ركن اصلی مورد نیاز قوه قضائیه اشاره داشتند، چقدر این راهبرد در جهت گیری ها، برنامه ریزی ها بصورت جدی، دقیق و معنا دار در سازمان بازرسی پیگیری می شود، افزود: اقتدار به قدرت قانونی و مشروع گفته می شود.

حرف بازرسی باید حرف آخر كشور باشد
رئیس سازمان بازرسی كل كشوربا تاكید بر اینكه قوه قضائیه باید طبق قانون عمل كند، اظهارداشت: بكارگیری قاضی با صلاحیت، عادل، كارشناس و دلسوز سبب اقتدار این قوه می شود در سازمان بازرسی هم باید این روند دنبال شود یعنی حرف بازرسی باید حرف آخر كشور باشد.

وی همچنین بهترین اعتماد سازی را عدالت دانست و افزود: بازرسی با صمیمیت، صداقت و قاطعیت وظایف خود را در سطح كشور انجام می دهد.

پور محمدی در ادامه با تاكید بر اینكه سامانه بانكی كشور حركتی با برنامه، شفافیت در فعالیت ها و توجه به بازده ای را باید مورد توجه قرار دهد، اظهارداشت: تحول در نظام پولی و مالی باید با برنامه و انضباط باشد.

وی همچنین با اشاره به اینكه آفات نظام پولی بی انضباطی است، یادآورشد:عملی ترین و كاربردی ترین ابزار انضباط شفافیت است.
نظرات بینندگان