کد خبر: ۳۰۸۹۸
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۳ - ۱۷ تير ۱۳۹۰

جریمه مالیاتی در انتظار بانك مركزی!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با اتمام مهلت ارائه اعلام وضعیت مالیاتی بانك مركزی برای فصل اول سال كه باید تا 15 تیرماه انجام می شد، براساس اعلام سازمان امور مالیاتی جریمه مالیات در انتظار بانك مركزی خواهد بود. 

به گزارش مهر، اخذ مالیات بر ارزش افزوده در اولین مرحله فروش سكه در شعب بانكی كه توسط بانك مركزی صورت می گیرد، از ابتدای خردادماه امسال اجرایی شد.

براین اساس، فروش سكه ها در مرحله ابتدایی مشمول پرداخت مالیات شد، گرچه بانك مركزی مخالفت صریح خود را با اجرای این طرح اعلام كرد و رئیس كل بانك مركزی نیز نسبت به این موضوع واكنش نشان داد اما طرح مذكور اجرایی شد.

اتمام فرصت

هم اكنون فصل ارائه اظهارنامه های مالیاتی است، براین اساس بانك مركزی نیز باید وضعیت مالیاتی خود برای مدت زمان فصل اول سال را تا 15 تیرماه به سازمان امور مالیاتی كشور ارائه می كرد، در غیراین صورت مشمول پرداخت جریمه می شد.

علی عسكری رئیس سازمان امور مالیاتی كشور در این خصوص گفت: اگر به تكالیف قانونی در این ارتباط عمل نشود 10 درصد جریمه اعمال خواهد شد و اگر اصلا پرداخت نشود 40 درصد كل مالیات قابل بخشش نیست.

وی با تاكید بر اینكه از زمانی كه اظهارنامه ها ارائه نشود ماهیانه 2.5 درصد مالیات ابرازی یا تشخیصی در خصوص سكه و طلا جریمه خواهند شد بیان داشت: در مالیات بر ارزش افزوده جرایم شدیدتر خواهد بود.

اعمال جریمه

با اجرای اخذ مالیات بر ارزش افزوده سكه در اولین مرحله فروش، قیمت سكه هایی كه در شعب بانكی از سوی بانك مركزی عرضه می شد، به شدت افزایش یافت به نحوی كه قیمت بانكی سكه ها از قیمت بازار بیشتر شد.

رئیس كل بانك مركزی اعلام كرد كه افزایش قیمت دولتی سكه نسبت به قیمت بازار آزاد به منزله وجود حباب در بازار سكه است، اما در نهایت با استعلام بانك مركزی از معاونت حقوقی ریاست جمهوری و پاسخ آنها به این استعلام مبنی بر اینكه بانك مركزی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است، این بانك موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شد.

هم اكنون با گذشت مدت زمانی از اجرای این طرح، قیمتهای سكه در بازار از قیمتهای بانكی بالاتر رفته و حباب قیمتی در این خصوص از میان رفته است.

آخرین نرخها

آخرین قیمت فروش سكه ها در شعب بانكی نشان می دهد كه نرخ هر قطعه سكه تمام بهار طرح جدید 410 هزار تومان است كه با احتساب مالیات برارزش افزوده 4 درصدی معادل 16 هزار و 400 تومان، در نهایت با قیمت 426 هزار و 400 تومان فروخته می شود.

نرخ پایه نیم سكه بهار آزادی كه توسط بانك مركزی تعیین شده است 205 هزار تومان است كه با احتساب 8 هزار و 200 تومان نرخ مالیات بر ارزش افزوده به 213 هزار و 200 تومان رسیده است.

بانك مركزی قیمت پایه ربع بهار آزادی را دیروز برای عرضه در شعب بانك ملی 116 هزار تومان اعلام كرد كه با احتساب نرخ مالیات برارزش افزوده 4 درصدی معادل 4 هزار و 640 تومان به 120 هزار و 640 تومان افزایش یافته است.

سود میلیاردی

محمودبهمنی رئیس كل بانك مركزی در این خصوص گفت: اعمال نرخ مالیات بر ارزش باعث شد كه طلافروشان صدها هزار میلیارد ریال سود به جیب بزنند، زیرا با این امر قیمتها در بازار به یك مرتبه بالا كشید و این عده توانستند به یك مرتبه این مابه التفاوت را نصیب خود كنند.

اعمال نرخ مالیات برارزش افزوده سكه در اولین روز در تاریخ اول خردادماه امسال به گفته محمود كشتی آرای رئیس اتحادیه كشوری طلا و جواهر باعث افزایش قیمت انواع سكه شد.

این اتفاقات در حالی رخ داد كه پیش از آن علی عسكری رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور از توافق این سازمان و بانك مركزی برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده سكه در زمان فروش خبر داده بود.

مراحل بعدی

عسكری همچنین اعلام كرد كه مالیات برارزش افزوده در بخش بازار هم در آینده انجام خواهد شد اما اجرای این قانون در بخش فروش سكه در بازار به این زودی ها نخواهد بود.

سیدشمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این مورد گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده قانونی است كه در یك برآیند زمانی اجرا و تكمیل می شود، این قانون در چند مرحله و فراخوان اجرایی شده و هنوز تكمیل نشده است.

وی با اشاره به تاخیر در اجرای قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده در مرحله فروش سكه گفت: بانك مركزی و به دنبال آن بانك كارگشایی كه به نوعی منشا توزیع سكه هستند، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در بخش فروش سكه را آغاز كرده اند و در فرآیند تكمیلی آن تمام حوزه های تجارت سكه تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سازمان مالیاتی مجری قانون است و بر اساس ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده 17 حوزه از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند كه طلا و سكه جزو بخشهای دارای معافیتها نیست لذا قانون در این بخشها لازم و جاری است.

حسینی افزود: بانك مركزی در این مورد نیز نظرخواهی كرده و حتی درخواست نظر و تفسیر نیز از معاونت حقوقی رئیس جمهور كرده بود كه این معاونت نیز پاسخ صریحی برای اجرا شدن پرداخت مالیات در بخش فروش سكه و طلا به بانك مركزی به صورت صریح ارائه كرد و كماكان این قانون اجرا می شود.

بر اساس دستورالعمل بانك مركزی هر نفر از متقاضیان دریافت سكه می‌توانند در هر روز حداكثر5 قطعه سكه طلا در بانك ملی خریداری كنند، نرخ فروش سكه‌ها همه روزه از سوی بانك مركزی ایران تعیین و به بانك ملی اعلام می‌شود.
نظرات بینندگان