کد خبر: ۳۰۹۲۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۴ - ۱۷ تير ۱۳۹۰

گزارشی از قرنطینه كنكور سراسری آزاد

افراد شاغل در قرنطینه همه ساله تغییر می‏كنند اما تمام پرسنل شاغل از افراد با سابقه بوده و به گفته - عبدالله سجادی جاغرق- رئیس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی این افراد كاركشته و دارای سابقه فعالیت دراین زمینه هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

قرنطینه كنكور دانشگاه آزاد جایی كه سوالات 5 گروه آزمایشی در آن قرار دارد، این روزها حال و هوای نسبتاً آرامی دارد زیرا سوالات هم اكنون در كیسه های برزنت و در 5 لایه حفاظتی بسته بندی شده و آماده ارسال به مخزن های امنیتی حوزه های برگزاری آزمون است.

به گزارش مهر، مجالی فراهم شد تا در واپسین كنكور سرنوشت ساز دیگری، بازدید از بخش های بدون خط قرمز قرنطینه كنكور دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شود. تا زمان برگزاری كنكورغیرپزشكی دانشگاه آزاد تنها سه روز فرصت باقیمانده و بی شك داوطلبان تنها در جریان سه فرایند ثبت نام، برگزاری كنكور و اعلام نتایج قرار دارند.

این گزارش تلاش می كند تا ناگفته های قرنطینه دومین كنكور سرنوشت ساز ورود به دانشگاهها را برای داوطلبان و خانواده هایشان بازگو كند.

قرنطینه كجاست
قرنطینه سئوالات آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی محلی است كه از 12 خرداد ماه میزبان 50 نفر از نیروهای برگزیده و با تجربه مركز آزمون است كه در این مدت و تا زمان اتمام سه كنكور غیرپزشكی، علوم پزشكی و كاردانی پیوسته فرایند چاپ و بسته بندی سولات را تا اول مرداد ماه انجام می دهند.

به گفته محمدرضا مهرادفر - معاون اجرایی مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر تاكید دارد هیچ فردی اجازه ورود و یا خروج از محیط قرنطینه از زمان تشكیل تا زمان اتمام آزمون را ندارد

در قرنطینه آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی افرادی فعالیت می كنند كه پذیرفته اند 50 روز را دور از خانواده سپری كنند و در این مدت بدلیل عدم ارتباط با محیط خارج از قرنطینه هیچگونه اطلاعی از اخبار و وقایع بیرون قرنطینه ندارند.

چه كسانی در قرنطینه كنكور دانشگاه آزاد فعالیت می كنند
یك تیم حفاظتی و نظارتی و یك تیم چاپ و تكثیر سئوالات در قرنطینه آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی هم اكنون حضور دارند و در طول مدت قرنطینه فضای اطراف آن توسط دوربین های مدار بسته بصورت شبانه روزی كنترل می شوند.

میان پرسنل شاغل در قرنطینه تفكیك وظایف صورت گرفته و بخشی از این افراد وظیفه كنترل فضای قرنطینه و بخشی دیگر مسئولیت چاپ و بسته بندی سئوالات را عهده دار شده اند. افراد شاغل در قرنطینه همه ساله تغییر می‏كنند اما تمام پرسنل شاغل از افراد با سابقه بوده و به گفته - عبدالله سجادی جاغرق- رئیس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی این افراد كاركشته و دارای سابقه فعالیت دراین زمینه هستند.

پس از اتمام دوران كنكور، كاركنان قرنطینه به مرخصی می روند و در طول دوران قرنطینه تمام امكانات رفاهی برای این افراد در نظر گرفته شده است تا مشكلی پیش نیاد و این مدت سپری شود.

هیچ دوربین مدار بسته ای حتی داخل فضای قرنطینه را رصد نمی كند اما تنها مطابق تصویر زیر دوربین های مدار بسته فضای اطراف قرنطینه را از نظر امنیتی ضبط می كنند.

محیط اطراف قرنطینه توسط 16 دوربین مدار بسته بصورت شبانه روزی كنترل می‏شود و در این میان بخش حفاظتی در مدخل قرنطینه را نیز می‏توان به این دوربین‏ها اضافه كرد كه مكمل تمهیدات حفاظتی در نظر گرفته شده است.

16 دوربین مدار بسته اطراف قرنطینه را حفاظت می كنند
مدیریت آزمون سازی
در بخش آزمونسازی تنها تعدادی از پرسنل مركز آزمون با محدودیتهای ویژه می‏توانند تردد كنند. در این قسمت همراه داشتن تلفن همراه ممنوع بوده و افراد در صورت نیاز به ورود به این بخش لازم است ابتدا در تلفن تصویری كه نزدیك درب فلزی تعبیه شده خود را معرفی و با استفاده از حسگر شناسایی اثر انگشت و كد مربوطه و با اجازه مسئول بخش آزمونسازی وارد شوند.

مهدی صابری فرد - مدیر حراست مركز آزمون در توضیح این قسمت به مهر گفت: حفاظت از بخش آزمونسازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به این منظور مدخل این بخش توسط تیم حراست ویژه ای كنترل می شود. با توجه به اینكه برخلاف قرنطینه در این بخش تردد وجود دارد تمام تمهیدات امنیتی لازم به منظور حراست از این بخش در نظر گرفته شده است.
درب مدیریت آزمون سازی كه رفت و آمد در آن با محدودیت صورت می گیرد
از طراحی تا پخش سوالات در حوزه های امتحانی
سوالات كنكور از طراحان مختلف در سراسر كشور طی سال جمع آوری می شود. این سوالات بعد از آنكه برخی فرایندهای تجزیه و تركیب در آنان صورت گرفت دسته بندی می شوند و به صورت محرمانه در اختیار قرنطینه قرار می گیرد.

در این دسته تمام سوالات اعم از گروه عمومی و تخصصی قرار دارند. پس از فرآیند چاپ دفترچه سئوالات، محموله های آزمون كه در 5 لایه حفاظتی بسته بندی شده اند در كیسه های برزنتی قرار گرفته اند و از امروز به حوزه های برگزاری آزمون می شوند.

محموله های سئوالات و پاسخنامه های آزمون در فاصله 24 ساعت مانده به شروع آزمون از محل قرنطینه توسط تیم های حفاظتی ویژه و با همكاری نیروی انتظامی به اقصی نقاط كشور ارسال می شود.

عبدالله سجادی جاغرق - مركزآزمون دانشگاه آزاد اسلامی كه می داند در كدام ساختمان و كدام دانشكده استانهای مجری آزمون، چند داوطلب كنكور می دهند، تأكید می‏كند مطابق ضوابط و دستورالعملهای موجود بازگشایی بسته های حاوی سئوالات آزمون تنها در مقابل دیدگان داوطلبان در حوزه اجرای آزمون و در زمان مقرر صورت می گیرد.

سوالات بعد از كنكور امحا می شوند

دفترچه سوالات كنكور دانشگاه آزاد بعد از جمع آوری طی زمان مشخصی نگهداری و سپس امحا می شوند. مهرادفر دراین باره گفت: هرسوال تنها یك بار قابلیت پاسخ دهی دارد و از آن نمی توان برای سالهای بعد هم استفاده كرد و سئوالات پس از زمان مشخصی امحا می شود.

شخصی سازی و كلید سوالات

سجادی جاغرق تاكید می كند هر چند شخصی سازی سوالات امنیت را بالاتر می برد و نیاز به یكسری ماشین آلات خاص دارد اما مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی سعی كرده از تمهیدات دیگری برای امنیت سوالات كنكور استفاده كند.

به گفته مهرادفر، قرنطینه دوم كنكور چند ساعت پس از اتمام كنكور آغاز می شود. در این قرنطینه تنها اطلاعات پاسخنامه ها وارد دستگاه مارك ریدر یا علامتخوان شده و اطلاعات پاسخنامه را به رایانه منتقل می كند. در دستگاه علامتخوان هیچ كلید سوالی وجود ندارد و این رایانه است كه كار قرائت سوالات را دو بار و در فاصله های زمانی مشخص انجام می دهد.

پس از برگزاری آزمون داوطلبان می توانند نقطه نظرات خود را در ارتباط با سئوالات و پاسخ آنها به مركز آزمون اعلام كنند و پس از وصول نظرات داوطلبان و بررسی های تكمیلی كلید نهایی جهت تصحیح پاسخنامه ها تدوین می شود.

در فرآیند تصحیح اوراق در صورتی كه نتیجه دو بار قرائت با یكدیگر مغایرت داشته باشد، پاسخنامه به صورت دستی تصحیح می شود. در آزمون یك كلید اولیه وجود دارد كه پس از انتشار و جمع آوری نقطه نظرات داوطلبان و بررسی نهایی، كلید نهایی تهیه می شود.

در مدت یك هفته پس از آمون حدود یك میلیون پاسخنامه قرائت می شود. پس از محاسبه نمره كل و خام و تعیین ظرفیت ها، نتایج كنكور دانشگاه آزاد در شهریورماه 90 اعلام می شود.

فرآیند تصحیح پاسخنامه و استخراج نمرات داوطلبان و گزینش علمی بر اساس ظرفیت های پذیرش هر یك از رشته/ شهرها آخرین مرحله فرآیند آزمون می باشد كه منتج به اعلام نتایج نهایی و صدور كارنامه برای هر داوطلب در شهریورماه خواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
مرتضی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۷
1
1
با سلام
میدونم مانند همیشه نظرم در انتخاب ثبت
نمیشه و متاسفانه انتخاب سلیقه ای عمل میکنه
با این حال کدوم تصویر؟!؟
پاسخ ها
عامک
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۷
اتفاقا" من اکثر نظرام منتشر میشه البته گاهی با کمی تغییرات لازم به هر صورت خودتو ناراحت نکن حتما" از قلم افتاده !
نظرات بینندگان