کد خبر: ۳۰۹۳۶
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۰۱ - ۱۸ تير ۱۳۹۰

آیتالله طبسی: رسانه هاي اسلامي به افکار متحجرانه مجال مطرح شدن ندهند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نماينده ولي فقيه در خراسان، بزرگترين و مهمترين مسؤوليت رسانه هاي اسلامي را آشنا کردن ذهن جهانيان نسبت به مباني اسلام ناب دانست.

 آية ا... واعظ طبسي، توليت آستان قدس رضوي در ديدار اعضاي شوراي عالي اتحاديه راديو و تلويزيونهاي جهان اسلام با اشاره به زمينه بسيار آماده و مساعد جامعه جهاني گفت: آنچه اسلام ناب در اختيار ما قرار داده است، مباني بسيار غني و منابعي است که مي توان به يافته ها و داشته هاي تأثيرگذار در فضاي فرهنگي دنيا رسيد، بنابراين رسانه هاي کشورهاي اسلامي بايد با استفاده از اين منابع و با منطق، عقل و دانش، ذهن جهان را نسبت به اسلام، تشيع و اسلام ناب کاملاً آشنا کنند.

حرکتهاي تفرقه آميز، محکوم است

وي با ابراز خرسندي از شکل گيري اتحاديه راديو و تلويزيونهاي جهان اسلام، اين اقدام را مبارک و پرثمر خواند و اظهار داشت: اينکه اسلام ناب، محور شکل گيري اين مجموعه و حرکتي است که دنبال مي کنيد، تدبير تحسين برانگيزي است.
وي افزود: در نگاه اسلام ناب، وحدت، محبت و برادري در بين همه سلايق مختلف اسلامي مورد توجه است؛ در اين نگاه هرگونه حرکت تفرقه آميز و اختلاف برانگيز بين برادران شيعه و سني محکوم و ناپسند است.
عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به تلاش دشمنان براي ضربه زدن به اسلام ناب، گفت: امروز هدف اصلي دشمنان در اين جنگ فرهنگي که دنياي اسلام را در زمينه هاي سياسي، اخلاقي و فرهنگي به معناي عام کلمه مورد تهديد قرار داده، همان اسلام ناب است. بنابراين با برنامه ريزي، سياستگذاري و خرد جمعي بايد جهان اسلام را به وحدت، انسجام، برادري، اخوت، مهرباني و حرکت يکسان و همسو در برابر دشمناني که هويت و ماهيت اسلامي را هدف قرار داده اند، فراخواند.

دشمن با تجهيزات کامل، وارد جنگ فرهنگي شده است

وي با تأکيد بر اينکه بايد اين مجموعه تلاش نمايد تا کشورها و ملل اسلامي يکديگر را به خوبي درک کنند، اظهار داشت: با يک چنين احساس و درکي، جهان اسلام خواهد توانست در برابر همه قدرتهاي سلطه گر و مستکبر و کساني که با همفکري و همکاري غرب به طورکلي براي ايجاد استحاله فکري در دنياي اسلام تلاش مي کنند، بايستد.
آية ا... واعظ طبسي در ادامه افزود: ما با برخورداري از فرهنگ و تمدن غني، بايد آنها را پيوسته متأثر از فعاليتهاي فرهنگي خود کنيم و هر چند دشمن با تجهيزات کامل وارد اين جنگ فرهنگي شده، اما تأثيرگذاري فرهنگ و غناي فکري ما از نظر مباني به قدري بالاست که مي تواند نه تنها اين حرکات را خنثي، بلکه زمينه جذب جوانان و نوجوانان را در ساير جوامع بشري فراهم کند.
وي توجه به دو نکته بسيار مهم را متذکر شد و گفت: يکي، نوع تبليغ است و اينکه چگونه اين منابع غني که فعلاً خام است، تبيين کنيم و در چه قالبي منتقل نماييم که در فضاي ذهني جهان تأثير بگذاريم و ديگر اينکه رسانه ها و دستگاه هاي تبليغاتي و فرهنگي و رساننده ما به آن جريان فکري که خود را در چارچوب افکار متحجرانه محصور کرده و به يک سري توهمات و تخيلات به نام اسلام دامن مي زند، نبايد مجال بدهند که در جامعه جهاني مطرح شود.

مسؤوليت رسانه ها بسيار سنگين است

عضو مجلس خبرگان رهبري هشدار داد: آن سياستي که زمينه ها را براي مطرح کردن جرياني به نام طالبان فراهم نمود، افکار آنها را به نام اسلام منتشر کرد و به اختلاف اسلامي دامن زد تا بتواند کشورهاي اسلامي را مقابل يکديگر قرار دهد، آن جريان امروز از خرافات و اوهام حمايت مي کند، بنابراين امروز در سطح دنياي اسلامي مسؤوليت رسانه ها، نويسندگان، گويندگان، شاعران، هنرمندان، نخبگان و انديشمندان بسيار سنگين است.
آية ا... واعظ طبسي با بيان اينکه ما دشمن خود را مي شناسيم، گفت: دشمن ما و همه جهان اسلام و دشمن اسلام ناب، آمريکا، رژيم صهيونيستي و قدرتهاي سلطه گر هستند و با ابزار، امکانات و تجهيزاتي که به لحاظ علمي و صنعتي دارند، کاملاً آشنا هستيم و خود را در مقابل آنها تقويت مي کنيم، اما در عين حال بايد بدانيم دشمن ما با همه امکاناتي که دارد، در برابر فکر، علم، فرهنگ و يافته هاي اسلامي ما بسيار ضعيف است.وي افزود: ما مي توانيم با روشي کاملاً خردمندانه و تدبيري حکيمانه در يک مجموعه منسجم و هماهنگ با اتحاد نظر و حرکت جمعي عالمانه در عرصه سياسي، فرهنگي و حتي مسايل اقتصادي و نظامي بر دشمن پيروز شويم، همچنان که تا امروز پيروز شده ايم.
وي ضمن تبريک شکل گيري اين اتحاديه، گفت: تأکيد دارم که اين اتحاديه تقويت و حمايت شود و بتواند اثر بگذارد واين سياستهاي مطرح شده، پياده، پيگيري و دنبال شود.

آمادگي براي همکاري با همه مجموعه هاي جهان اسلام

توليت آستان قدس رضوي در ادامه گفت: آستان قدس رضوي کاملاً آمادگي خود را اعلام مي کند و خود را موظف مي داند با همه مجموعه هاي جهان اسلام همکاري کند و طبيعي است که نگاه ما به اين مجموعه دوست داشتني و تلاشگر در راه تحقق ديدگاه هاي اسلام ناب، نگاه خاصي خواهد بود.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پايان با اشاره به تحولات منطقه اظهار داشت: بحمدا... اين تحول و حرکت و تلاشي که در منطقه آغاز شده، بيانگر يک حرکت فکري و اسلامي و حرکتي کاملاً مردمي است و قدرتهاي مستکبر که کاملاً سردرگم شده اند، تلاش دارند اين تحول را به نام خودشان مصادره کنند.وي با بيان اينکه همه اينها نويدبخش اسلام ناب خواهد بود، گفت: تلاش ما اين است که اين انقلاب و تحول بزرگ را در جهان اسلام ايجاد کنيم و ايران را به ام القراي جهان اسلام بدل نماييم.
در ابتداي اين ديدار حجة الاسلام والمسلمين کريميان، دبير کل اتحاديه راديو و تلويزيونهاي جهان اسلام و عبدا... قصير، رئيس شوراي عالي اتحاديه و مدير شبکه المنار به ارايه گزارشي از فعاليتهاي اين اتحاديه و ديدگاه هاي خود پرداختند.
شايان ذکر است، اتحاديه راديو و تلويزيون هاي جهان اسلام داراي 220 عضو از 30 کشور جهان اسلام است که در شوراي عالي آن چهره هاي برجسته اي از انديشمندان جهان اسلام در حوزه ارتباطات و رسانه حضور دارند.

نظرات بینندگان