arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۹۴۰۲
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۵ - ۱۸ آذر ۱۳۹۵

توصیه «فایننشال تایمز» به ترامپ درباره برجام

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرمقاله نشریه «فایننشال تایمز» به رئیس‌جمهور منتخب آمریکا توصیه کرد به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند.

به گزارش فارس، نشریه «فایننشال تایمز» در سرمقاله خود به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا توصیه کرده است که به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند.

این نشریه انگلیسی با بیان اینکه ترامپ ممکن است با فشار آوردن و تحریک ایران، تلاش کند که تهران را به خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وادارد، که این کار «اقدامی گستاخانه خواهد بود که علیه منافع ایالات متحده و ثبات منطقه خواهد بود.»

به نوشته فایننشال تایمز، تا اینجا ترکیب افرادی که ترامپ برای کابینه‌اش انتخاب کرده، موجب نگرانی جدی در مورد احتمال اتخاذ رویکردی جنگ‌طلبانه در دولت وی شده است.

این نشریه با بیان اینکه دولت ترامپ شاید تحریم‌های تازه‌ای در زمینه‌های غیرهسته‌ای علیه تهران وضع کند، ایران را هم به خویشتنداری در پاسخ به این اقدامات دعوت کرده و نوشته است که ترامپ و مشاورانش در حالی از بر هم زدن یا تقویت برجام صحبت کرده‌اند که هیچ گزینه واقعی برای جایگزینی این توافق ندارند.

نویسندگان این یادداشت ابراز امیدواری کرده‌اند که ترامپ پس از استقرار در کاخ سفید و روبرو شدن با واقعیت‌ها در مواضعش در قبال برجام تجدید نظر کند.

فایننشال تایمز در ادامه با بیان اینکه توافق هسته‌ای توافقی بی‌عیب و نقص نیست، نوشته است که با این حال بر هم زدن آن می‌تواند ضمن بی‌ثبات کردن منطقه و رفع محدودیت‌های هسته‌ای ایران، شانس انتخاب مجدد «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران را هم کاهش دهد.

در پایان این یادداشت آمده است: «اگر آقای ترامپ تصمیم به تضعیف این توافق بگیرد، واشنگتن به احتمال فراوان تنها خواهد ماند. ایران و آمریکا توانسته‌اند با وجود بیش از 30 سال خصومت، از جنگ خودداری کنند. توسل به جنگ آن هم در برهه‌ای که بهترین فرصت برای تنش‌زدایی فراهم شده، کاری احمقانه خواهد بود.»

نظرات بینندگان