arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۹۴۲۳
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۶ - ۱۸ آذر ۱۳۹۵

ظریف توکیو را به مقصد تهران ترک کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیرامور خارجه کشورمان در پایان سفر دوره ای خود به سه کشور هند، چین و ژاپن، لحظاتی پیش توکیو پایتخت ژاپن را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش  ایسنا، سفر دوره‌ای محمد جواد ظریف از روز شنبه 13 آذر ماه جاری با ورود به کشور هند آغاز شد.

وی سه شنبه شب با ترک پکن وارد شهر توکیو پایتخت ژاپن شد و در مدت سفر دو روزه خود در این کشور علاوه بر شرکت و سخنرانی در اولین همایش تجاری بزرگ ایران و ژاپن در هتل «کم پینسکی» در این گردهمایی اقتصادی سخنرانی کرد.

ظریف در حاشیه این نشست ملاقاتی نیز با «ایشیگه» رئیس سازمان تجارت خارجی ژاپن موسوم به «جترو» داشت و دیدار با «کنتارو سونوورا» معاون پارلمانی وزارت امورخارجه ژاپن در محل اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی و همچنین «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن  دیگر برنامه های روز اول سفر ظریف به ژاپن بود.

وی همچنین در اولین برنامه دومین و آخرین روز کاری خود در توکیو در یک صبحانه کاری با اعضای گروه پارلمانی دوستی حزب حاکم لیبرال دمکرات (ال.دی.پی) که به دعوت «ماساهیکو کومورا» صورت گرفت، حضور یافت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن ملاقاتی داشت که دو طرف آخرین وضعیت منطقه ای و بین المللی را بررسی و در خصوص مسائل مورد علاقه مشترک فی مابین گفت و کردند.

ملاقات با «سکو» وزیر تجارت، صنعت و صنایع ژاپن موسوم به «متی»، حضور در سمینار فعالان اقتصادی، دیدار با ایرانیان مقیم ژاپن و سخنرانی در جمع اندیشمندان و کارشناسان موسسه امور بین الملل ژاپن GIIA از برنامه های دیگر وی بود.

محمد جواد ظریف که همچنین بامداد دوشنبه وارد پکن پایتخت چین شده بود در این کشور نیز با «وانگ یی» همتای چینی خود دیدار و با وی در یک نشست خبری مشترک شرکت کرد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

دیدار با «جانگ گائولی» معاون نخست وزیر، ملاقات با رئیس دانشگاه پکن، سخنرانی در این مرکز فرهنگی و حضور در همایش اقتصادی فرصت های سرمایه گذاری در ایران بخش‌های دیگر سفر وزیر امور خارجه کشورمان به چین بود.


نظرات بینندگان