arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۹۶۹۹
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۴ - ۲۰ آذر ۱۳۹۵

معاون اوباما: جهان به کانادا نیاز دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :  روزنامه گلوب اند میل با انتشار خبر سفر دو روزه «جو بایدن» معاون اول «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا به همسایه شمالی، به نقل از وی نوشت که جهان به کانادا و نخست وزیر آن «بدجور» نیاز دارد.


به گزارش انتخاب ، این روزنامه کانادایی به نقل از جو بایدن نوشت: 'آقای نخست وزیر، جهان مدتها به شما چشم خواهد دوخت...زنده باد کانادا... ما «بدجور» به شما نیاز داریم.'
 
بایدن این سخنان را پنج شنبه شب (19 آذر) در اوتاوا پایتخت کانادا در ضیافت شامی که «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا به افتخار او ترتیب داده بود، ایراد کرد.
 
معاون اوباما ضمن تقدیر از رهبری جاستین ترودو و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که «چنین رهبرانی کم یافت می شوند». وی از ترودو و دیگر زمامداران خواست تا مطمئن شوند که جهان به پیشرفت خود ادامه می دهد.
 
بایدن گفت: 'خطرهای فزاینده ای نظم لیبرال جهانی را تهدید می کند که از جنگ جهانی دوم تاکنون سابقه نداشته است.'
 
بایدن در ادامه با بیان خاطره ای از «پیر ترودو» نخست وزیر پیشین کانادا و پدر فقید جاستین ترودو، از دلداری وی پس از مرگ دختر و همسر نخست جو بایدن در سال 1972 یاد کرد.
 
نمایندگان محافظه کار مجلس کانادا هشدار داده بودند که ممکن است دیدار بایدن، روابط اتاوا با دولت آینده آمریکا را به خطر اندازد. به نوشته گلوب اند میل، انتظار می رود که با توجه به رویکرد انتقادی ترامپ به پیمان همکاری اقتصادی آمریکا، کانادا و مکزیک (نفتا)، روابط دو کشور به سردی گراید.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان