arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۹۷۵۲
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۹ - ۲۰ آذر ۱۳۹۵

خطر وقوع جنگ‌داخلی در ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفیر سابق آمریکا در آنکارا اعلام کرد سیاست‌های غلط آنکارا ترکیه را به سمت جنگ داخلی سوق می‌دهد.

به گزارش تسنیم، «اریک ادلمن» سفیر سابق آمریکا در آنکارا سیاست‌های داخلی و خارجی ترکیه را اشتباه خواند و معتقد است که این اشتباهات، ترکیه را به سمت جنگ داخلی سوق می‌دهد و این جنگ داخلی هم برای ترکیه و هم برای کشورهای خاورمیانه بسیار خطرناک است و این مسئله می‌تواند منافع آمریکا در خاورمیانه را به خطر بیندازد.

نشست تخصصی با موضوع روابط آمریکا و ترکیه توسط مرکز سیاست دوحزبی در واشنگتن برگزار شد. در این نشست «اریک ادلمن» سفیر سابق آمریکا در آنکارا، «چارلز والد» معاون سابق ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا و «آمبرین زمان» نویسنده المانیتور حضور داشتند.

«چارلز والد» معاون سابق ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا با اشاره به اینکه ترکیه به عنوان عضو ناتو، نتوانسته است سیاست‌های ناتو را به درستی اجرا کند، از ضعف سیاست خارجی آمریکا در این خصوص انتقاد کرد و گفت: «سیاست آمریکا در مورد ترکیه بسیار ضعیف و مبتدی است. ترکیه برای آمریکا شریک بسیار مهمی محسوب می‌شود ولی متأسفانه آمریکا در قبال سیاست‌های غلط آنکارا بیش از حد سکوت کرده است. سیاست آمریکا در خاورمیانه کاملاً اشتباه است و بحران خاورمیانه ناشی از همین اشتباهات آمریکاست.»

کُردها بسیار قابل اعتمادتر از تُرک‌ها برای آمریکا هستند

چارلز والد ترکیه را متهم کرد که پایگاه هوایی اینجرلیک را به عنوان شانتاژ علیه آمریکا استفاده می‌کند و معتقد است که آمریکا باید با ترکیه صراحتاً برخورد کند و یک‌بار برای همیشه به این مسئله پایان دهد، به گفته وی: «آمریکا 60 سال است که از پایگاه هوایی اینجرلیک بدون چون‌وچرا استفاده می‌کند ولی در حال حاضر هر زمان خواستیم از پایگاه هوایی اینجرلیک استفاده کنیم با شانتاژ ترکیه مواجه شدیم، ترکیه حق ندارد برای استفاده آمریکا از این پایگاه شانتاژ کند. ترکیه به عنوان عضو ناتو یک سری تعهداتی دارد که باید به آن‌ها به درستی عمل کند. متأسفانه سیاست‌های غلط واشنگتن باعث شده است که ترکیه آمریکا را بازی می‌دهد و حتی برای آمریکا در سوریه خط قرمز تعیین می‌کند، در حال حاضر کُردها بسیار قابل اعتمادتر از تُرک‌ها برای آمریکا هستند.»

سیاست‌های غلط آنکارا ترکیه را به سمت جنگ داخلی سوق می‌دهد

«اریک ادلمن» سفیر سابق آمریکا در آنکارا سیاست‌های داخلی و خارجی ترکیه را اشتباه خواند و معتقد است که این اشتباهات، ترکیه را به سمت جنگ داخلی سوق می‌دهد و این جنگ داخلی هم برای ترکیه و هم برای کشورهای خاورمیانه بسیار خطرناک است و این مسئله می‌تواند منافع آمریکا در خاورمیانه را به خطر بیندازد.

ادلمن با انتقاد از سیاست‌های آمریکا در خصوص سوریه و عراق اظهار داشت: «آمریکا برای مبارزه با داعش در سوریه و عراق باید با ترکیه همکاری می‌کرد. انتقادهای ترکیه در قبال سیاست‌های آمریکا در سوریه را قبول دارم. گفتگوی دیپلماتیک بین ترکیه و آمریکا بسیار ضعیف شده است. ترکیه بارها از آمریکا درخواست ایجاد منطقه پروازممنوع در شمال سوریه را کرده است تا 11 میلیون آواره سوری در آنجا اسکان داده شوند ولی متأسفانه آمریکا هیچ توجهی به درخواست ترکیه نکرد.»
نظرات بینندگان