arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۰۹۹۲۲
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۶ - ۲۱ آذر ۱۳۹۵

وزیر دفاع: حرف‌های نخست وزیر انگلیس را به حساب نمی‌آوریم/در حد مستشاری در عراق حضور داریم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: انگلیسی‌ها بعد از انتخابات آمریکا خلائی را احساس می‌کنند و فکر می‌کنند که می‌توانند دوباره به منطقه بازگردند و آن خلا را پرکنند.

سردار حسین دهقان در حاشیه کنفرانس امنیتی تهران در جمع خبرنگاران درباره واکنش جمهوری اسلامی ایران به اظهارات نخست وزیر انگلیس اظهار داشت: انگلیسی‌ها  بعد از انتخابات آمریکا خلائی را احساس می‌کنند و فکر می‌کنند که می‌توانند دوباره به منطقه بازگردند و آن خلا را پرکنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر این کشورها مسئله ایران هراسی را مطرح کردند که البته بحث‌های این چنینی مطالب ناسنجیده‌ای است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: انگلیس فکر می‌کند در عصر جدیدی قرار گرفته که می تواند در سراسر جهان حضور عملی داشته باشد و حتی سعی دارد تا با حضور نظامی منافع خود را تامین نماید و حتی مطالب غیر واقعی را نیز بازگو می‌کند که ما این حرف‌ها به حساب نمی‌اوریم.

وی درباره عواملی که می تواند در امنیت منطقه نقش ایفا کند بیان داشت: بحث امنیت را از دو جهت می‌توان مورد بررسی قرار داد اولین جهت از منظر کشورها و خود منطقه است به این معنی که اگر همه ملت‌ها تعیین کننده سرنوشت خود باشند به صورت طبیعی امنیت داخلی بوجود می‌آید که پس از ان ثبات پایدار شکل می ‌گیرد لذا اولین بحثی که در مقوله امنیت وجود داشته دارد بحث تن دادن به خواسته‌های ملت است.

سردار دهقان تصریح کرد: نکته دوم این است که اهداف و منافع یک کشور در گرو حفظ منافع سایر کشورهاست و باز کردن پای کشورهای خارجی به منطقه خود باعث ناامنی در منطقه می‌شود و ما نیز در منطقه خودمان شاهد حضور بیگانگان هستیم که باعث ناامنی شده اند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: بهترین فرمی که می‌شود برای مقوله امنیت متصور شد بحث امنیت جمعی است به این معنی که کشورهای منطقه با شکل دادن ائتلافات در مقابل تهاجم علیه منطقه ایستادگی کنند.

سردار دهقان در بخش پایانی سخنانش درباره مشارکت ایران در عملیات آزادسازی موصل خاطرنشان کرد: ما فقط در حد مستشاری در عراق حضور داریم نه بیشتر.

نظرات بینندگان