arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۱۵۰
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۵ - ۲۲ آذر ۱۳۹۵

اسرائیل و یک راز هسته‌ای

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اسنادی از سوی آمریکا منتشر شده که تقریبا انجام آزمایش هسته‌ای در اطراف اقیانوس هند از سوی اسرائیل و آفریقای جنوبی را تأیید می‌کند.

به گزارش ایسنا، پیشتر ماهواره‌های آمریکا آزمایش هسته‌ای اسرائیل و آفریقای جنوبی را در اطراف اقیانوس هند رصد کرده بودند اما آمریکا این مساله را نادیده گرفت و بعدا همکاری نظامی و امنیتی با اسرائیل را تقویت کرد.

در اسناد جدیدی که اخیرا منتشر شده، به این آزمایش هسته‌ای اشاره شده است. این اسناد در مقاله‌ای که از سوی افنیر کوهن و بیل بور نوشته شده، منتشر شده است.

ماهواره جاسوسی آمریکا ۲۲ سپتامبر ۱۹۷۹ از پرتو نوری در اطراف اقیانوس هند در چند کیلومتری ساحل آفریقای جنوبی عکس برداری کرده بود. بعدا شک و تردیدهایی درباره اینکه احتمالا این پرتو نور ناشی از آزمایش هسته‌ای مشترک میان اسرائیل و آفریقای جنوبی بوده به وجود آمد.

در طول چند سال اسرائیل و آفریقای جنوبی آزمایش هسته‌ای را انکار کردند اما شک و تردیدهای آمریکا در پی دستیابی به اطلاعاتی درخصوص همکاری هسته‌ای میان اسرائیل و آفریقای جنوبی که شامل تبادل دانشمندان و مواد هسته‌ای بوده به یقین تبدیل شد.

کارشناسان اسرائیلی معتقد بودند که این پرتو نور یک رخداد آب و هوایی بوده و همین مساله دولت جیمی کارتر را واداشت تا پروفسور جیم راوینی را از مرکز ام آی تی برای ریاست کمیته کارشناسان جهت بررسی این مساله مأمور کند.

رونین بیرغمان، خبرنگار امنیتی روزنامه یدیعوت آحارونوت می‌نویسد: طی چند دهه تردیدهایی درباره آزمایش هسته‌ای در اقیانوس هند وجود داشت اما از زمانی که اسناد منتشر شد این مساله تأیید شد که سازمان اطلاعات آمریکا اسناد و مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد آزمایش مشترک هسته‌ای میان نظام آپارتاید و اسرائیل صورت گرفته است.

وی به اسناد و مدارکی که در سایت آرشیو امنیت ملی دانشگاه جورج تاون منتشر شده، اشاره کرد. این اسناد نشان می‌دهد که به محض انفجار عجیب آمریکا انگشت اتهام را به سمت اسرائیل و آفریقای جنوبی گرفت. سه تن از دانشمندانی که سیا آن‌ها را مأمور تحقیقات کرده بود گزارشی را منتشر کردند که نشان می‌دهد تصاویری که ماهواره آمریکایی گرفته با نشانه‌های انفجار هسته‌ای در فضا مطابقت داشته است.

با اینکه این اسناد تا به امروز پنهان مانده بود اما کوهن مصاحبه‌ای را با استانسفیلد ترنر، رئیس سیا در آن زمان انجام داده که در این مصاحبه می‌گوید مطمئن است که اسرائیل و آفریقای جنوبی مسئول انفجار بودند.

بیرغمان می‌گوید: کارتر نیز به این مساله قانع شده بود. وی در یادداشت‌هایش در روز انفجار نوشت: می‌گویند اسنادی مبنی بر انفجار هسته‌ای در آفریقای جنوبی رخ داده است.

کارتر چند سال پیش درباره همکاری اسرائیل و آفریقای جنوبی شک کرده بود و از مناحیم بیگن، نخست وزیر اسرائیل در آن زمان توضیحاتی خواسته بود. وی از جواب طفره رفت و مدعی شد که اسرائیل به آفریقای جنوبی در ارتقای سلاح هسته‌ای کمک نمی‌کند.

کاخ سفید نوامبر ۱۹۷۹ دستور تشکیل کمیته کارشناسان برای تحقیقات درخصوص این مساله را داد. زمانی که این گزارش منتشر شد این کمیته اعلام کرد که این یک آزمایش هسته‌ای نبوده بلکه اختلالی در ماهواره ایجاد شده است. انجام آزمایش هسته‌ای از سوی اسرائیل آن هم بعد از گذشت شش ماه از امضای توافق‌نامه‌های کمپ دیوید که دستاورد بزرگی برای کارتر بود، آمریکا را به اعمال تحریم علیه اسرائیل وا می‌داشت.

کوهن می‌گوید: برای کارتر گفتن اینکه اسرائیل آزمایش هسته‌ای انجام داده کمتر از یک کابوس هولناک نبود.

کمیته تحقیقات به نتیجه‌ای دست یافت که برای همه راضی کننده بود. گزارش محرمانه‌ای از شعبه اطلاعات پنتاگون نتایج این کمیته را "سرکوب سیاسی" دانست و ادعا کرد که آزمایش یک آزمایش هسته‌ای بوده است. یکی از فیزیکدانان مشهور عضو این کمیته نیز در گزارش سری اعلام کرده بود که این کمیته تحقیقات جدی انجام نداده است. 

بعدا پروفسور جان رواینی از یکی از دانشجویان اسرائیلی خود در دانشگاه ام آی تی در سال ۱۹۸۰ جزئیات رخدادهای اطراف اقیانوس هند را شنیده بود. براساس این اسناد منبع اسرائیلی د.انسلیم یارون، یکی از مسئولان پروژه "یریحو" و کارشناسان صنعت هوایی و فضانوردی بوده است.

نظرات بینندگان