arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۳۰۶
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۰۹ - ۲۳ آذر ۱۳۹۵

گورباچف: جهان به همکاری آمریکا و روسیه نیاز دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در حالی که ۲۵ سال از فروپاشی اتحاد شوروی می‌گذرد، میخائیل گورباچف از آمریکا و متحدانش انتظار دارد که کمک‌های حیاتی ارائه کنند. این رئیس‌جمهوری سابق شوروی گمان می‌کند که ناکامی در ارائه چنین کمک‌هایی، فرصت ایجاد جهانی امن‌تر را از بین برد و دلیل آن "نگاه کوته‌بینانه" و از سر بغض و کینه آنها به افول یک رقیب جنگ سرد بود.

به گزارش ایسنا، میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس ابراز امیدواری کرد که روسیه و ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ عملکرد بهتری داشته باشند.

گورباچف ۸۵ ساله گفت: روابط میان ما "بسیار مهم" است و مایه نگرانی دیگران می‌شود. بنابراین باید منافع دیگران را هم در نظر داشته باشیم.

او گفت که از پیروزی ترامپ در انتخابات "شگفت‌زده" شد، اما از ارزیابی رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا امتناع کرد. گورباچف تاکید کرد که باید دید دولت جدید آمریکا چه سیاست‌هایی را دنبال می‌کند.

او گفت: ترامپ تجربه سیاسی اندکی دارد اما شاید خوب باشد.

آخرین رهبر شوروی به شدت از ناکامی غرب در شروع دورانی تازه از همکاری انتقاد کرد و گفت که سرور و خوشحالی بیش از حد غرب از فروپاشی شوروی یکی از دلایل باقی ماندن تنش‌ها میان غرب و روسیه است.

گورباچف معتقد است که رهبران روسیه و آمریکا باید برای مذاکره گردهم بیایند و تا زمانی که به توافق نرسیدند، از میز مذاکره جدا نشوند.

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی تاکید کرد: جهان به همکاری روسیه و ایالات متحده آمریکا نیاز دارد. آنها با کمک یکدیگر می‌توانند جهان را در مسیری تازه‌ رهبری کنند.

نظرات بینندگان