arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۳۰۹
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۰۹ - ۲۳ آذر ۱۳۹۵

وزارت کشور مصر: اخوان المسلمین در حمله به کلیسا نقش داشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایرنا نوشت: وزارت کشور مصر٬ رهبران گروه اخوان المسلمین را به آموزش عاملان بمب گذاری در کلیسای قاهره و حمایت مالی ازآنان متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این وزارتخانه روز دوشنبه اعلام کرد٬ تحقیقات نشان می دهد رهبران اخوان المسلمین در قطر٬ از بمب گذاری روز یکشنبه که 25 کشته بر جا گذاشت٬ حمایت کرده اند. اخوان المسلمین هرگونه مشارکت در انفجار در کلیسای سنت پیتر و سنت پال را رد کرده است.
حادثه مذکور٬ خونین ترین حمله علیه اقلیت مسیحیان مصر در دوران اخیر است که حدود 10 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.
بر اساس اعلام وزارت کشور مصر، 'محمود شفیق محمد مصطفی' مظنون 22 ساله این بمب گذاری در سال 2014 حین همکاری امنیتی با کاروان های اخوان المسلمین بازداشت شده بود.
این فرد در ماه می (اردیبهشت/خرداد) همان سال آزاد شد.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر روز دوشنبه در مراسم تدفین قربانیان حادثه، نام این فرد را به عنوان بمب گذار عنوان کرد.
وزارت کشور مصر همچنین اعلام کرد که مصطفی در دو پرونده دیگر در ارتباط با گروه های بنیادگرا تحت تعقیب است.
بر اساس بیانیه این وزارتخانه، آزمایش دی ان ای قطعات جسد در محل حادثه با خانواده مصطفی مطابقت دارد.
در جریان تحقیقات، دو کمربند انفجاری آماده و نیز مواد و وسایل لازم برای ساخت ابزارهای انفجاری در محل اختفای مصطفی و گروه متبوعش پیدا شده است.
هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.
بر اساس اعلام وزارت کشور مصر، تیم پشتیبانی این بمب گذاری تحت رهبری محب مصطفی السید قاسم معروف به 'دکتر' بود که در سال 2015 به قطر رفت و با رهبران فراری اخوان المسلمین دیدار کرد.
قاسم سپس پیشنهاد حمایت های مالی و لجستیکی در زمینه اجرای حمله در مصر دریافت کرد و پس از بازگشت به استان سینای شمالی رفت و از آموزش گروه های افراطی برخوردار شد.

بیانیه مذکور می افزاید: این حمله ها با هدف ایجاد بحران وسیع فرقه ای صورت گرفته است.
وزارت کشور مصر مدعی شده است که گروهی به نام شورای انقلابی مصر، شاخه مسلح اخوان المسلمین در 5 دسامبر (15 آذر) بیانیه ای صادر کرد و وعده داد که سران کلیسای ارتدوکس را به خاطر حمایتشان از دولت هدف قرار خواهد داد.
حمله روز یکشنبه از سال 2011 و بمب گذاری انتحاری در داخل کلیسایی در اسکندریه که 20 نفر را کشت، خونین ترین حمله علیه جامعه مسیحیان مصر بوده است.

نظرات بینندگان