arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۳۸۷
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۳ - ۲۳ آذر ۱۳۹۵

اظهارات عجیب نماینده دلواپس: سایت فردو شبیه زمین فوتبال شده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خانه ملت نوشت: عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: متاسفانه در برداشتن زیرساخت‌های فردو، حتی اسکلت‌های سایت را نیز برداشته اند.

جواد کریمی قدوسی در تشریح سفر و بازدید تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از سایت فردو، گفت: هدف از بازدید بررسی وضعیت این تأسیسات بود زیرا اطلاعاتی به ما رسیده بود که زیرساخت های سایت فردو برداشته شده، از این رو در گام نخست پیگیری های اداری صورت گرفت تا مشخص شود که این مسائل درست است، از این رو در اول آن ها این موضوع را تکذیب کردند، اما زمانی که فهمیدند که ما قصد سفر و بازدید داریم، مواضع خودشان را تغییر دادند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: روز گذشته بازدید از تاسیات فردو صورت گرفت، واقعا برای من که چندمین بازدید از این سایت را داشتم، خیلی جای تأسف بود زیرا سایتی که یک زمانی نماد اقتدار کشور بود، امروز به یک زمین فوتبال تبدیل شده بود.

وی افزود: برای تشریح وسعت سایت و زیرساخت فردو باید بگویم که میزان وسعت این سایت ها که برداشته شد، نسبت به بخش های مربوط به سانریفیوژها دو سوم کل تأسیسات محسوب می شود.

کریمی قدوسی ادامه داد: متاسفانه در برداشتن زیرساخت های فردو، حتی اسکلت های سایت را نیز برداشته بودند، این در حالی است که در بازدید قبلی کمیسیون امنیت، تمام این تأسیسات وجود داشت و در آن زمان مسئولان مربوطه گفتند که زیرساختهای سایت حفظ خواهد شد.

وی گفت: اقدامات صورت گرفته در برداشتن تأسیسات فردو در حال صورت گرفته، که در آینده و بعد از هشت سال قرار است که فردو یک سایت غنی سازی برای کشور باشد، اما زیرساخت های این سایت کاملا جمع شده بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: البته مسئولان فردو اعلام کردند که در برجام، برداشتن این تأسیسات ذکر شده است، اما مسئله ما این است که از آن روزی که آمریکا، توافق هسته ای را نقض کرد و قانون داماتو تمدید شد و رهبر معظم انقلاب این اقدام را نقض برجام اعلام کرد، چرا مسئولان مربوطه اقدام به برداشتن این تأسیسات فردو کردند.

کریمی قدوسی گفت: برداشتن تأسیسات فردو مغایر با اظهارات مسئولان کشور از جمله روحانی، ولایتی و شمخانی درباره اقدام متقابل در برابر اقدامات صورت گرفته آمریکایی ها است و برداشتن تأسیسات مغایر با رویکرد بازگشت پذیری ایران است.

وی افزود: اقدام مربوطه در برداشتن تأسیسات فردو در اوج نقش برجام معنا دار است و پیامی را به کشورهای دیگر می دهد که بازگشت پذیری تا دو سال برای ایران امکان ندارد، زیرا برای ساخت زیرساخت ها باید اقدامات بار دیگر صورت گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: دیروز که نمایندگان مجلس از فردو بازدید کردند، پیمانکاران روند جمع آوری را متوقف کرده بودند، اما زمانی که داشتیم خارج می شدیم، مشاهده شد که کارگران منتظر رفتن ما بودند تا ادامه کارها را صورت دهند.

کریمی قدوسی ادامه داد: جالب اینجا است که مسئولان مربوطه به پیمانکار گفته اند که 50 روزه تأسیسات فردو را بردارند، اما بعد به علت کمبود وقت این مدت  را به 30 روز کاهش دادند تا سریع این کار صورت گیرد.

نظرات بینندگان