arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۴۱۵
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۵ - ۲۳ آذر ۱۳۹۵

اسرائیل با داشتن سلاح‌های هسته‌ای، خطر اصلی در منطقه است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 به نقل از سانا، «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل، امروز- سه‌شنبه- در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «ادامه همکاری نکردن اسرائیل با شرایط آژانس (بین‌المللی انرژی اتمی) و ادامه ارتقای توانایی‌های هسته‌ای نظامی‌اش خارج از کنترل بین‌المللی و بی‌اعتنایی‌اش به همه دعوت‌ها برای عاری‌سازی منطقه خاورمیانه از تسلیحات هسته‌ای، اعتبار نظام منع گسترش هسته‌ای را زیر سوال می‌برد، امنیت و ثبات کشورها و ملت‌های خاورمیانه را تهدید می‌کند، باعث می‌شود پیمان منع گسترش هسته‌ای جهانی نباشد و همه اینها اموری است که کاملا خطرناک است.»

الجعفری همچنین از نتیجه‌گیری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنگام مدیریت «یوکیا آمانو» درباره حمله به یک موضع ارتش سوریه در «دیر الزور»، انتقاد کرد.

این دیپلمات ارشد سوریه گفت: «بیشتر محتوای نتیجه‌گیری‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنگام مدیریت مدیرکل کنونی درباره موضع دیر الزور بر تصاویر و تحلیل‌هایی مبتنی بوده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا عرضه کرده بود. این امر سئوالاتی را درباره اعتبار این اطلاعاتی که آژانس دریافت کرده بود و ماهیت اسناد تأیید کننده آن مطرح می‌کند. این را باید مد نظر قرار داد که این اطلاعات را کشوری عرضه کرده بود که برنامه‌های سیاسی مخالف منافع سوریه را پیگیری می‌کند و همه شما نیز این را می‌دانید.»

بشار الجعفری همچنین از مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست با تسلیحات هسته‌ای اسرائیل با قاطعیت برخورد کند؛ زیرا خطری برای همه کشورهای منطقه است.

وی تصریح کرد: «یک مرجع مهم درباره مسلح شدن و خلع سلاح و امنیت بین‌المللی یعنی مؤسسه تحقیق صلح بین‌المللی استکهلم در مطالعات خود فصل کاملی را به اسرائیل اختصاص داده و آن را قدرت هسته‌ای نامیده است. این مؤسسه به عنوان مثال هیچ فصل یا بند یا سطری یا کلمه‌ای از چیزی به نام برنامه هسته‌ای سوریه اختصاص نداده است. من بار دیگر دعوت خود را از این تریبون از  مدیر کل تکرار می‌کنم و از او می‌خواهم این فصل را بخواند و از آن عبرت بگیرد و فورا با سلاح هسته‌ای اسرائیل که امنیت و زندگی و سلامت همه ملت‌های منطقه را تهدید می‌کند، برخورد کند و این کار را برای اجرای قطعنامه های خود آژانس و قطعنامه‌های مجمع عمومی و شورای امنیت مربوط به تسلیحات هسته‌ای اسرائیل انجام دهد.»

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان