arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۵۶۶
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۱ - ۲۴ آذر ۱۳۹۵

سخنگوی وزارت خارجه خبر داد: انتخاب سفرای ایران درعمان و سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد: سفرای ایران در دو کشورعمان و سوریه انتخاب شده‌اند .

بهرام قاسمی گفت : سفرای ایران در دو کشور مهم و تاثیرگذار عمان و سوریه پس از انجام بررسی‌هایی انتخاب شده‌اند و نام آنها پس از طی  پروسه‌های لازم اجرایی و دیپلماتیک اعلام خواهد شد.

 این دیپلمات ارشد کشورمان  با ارائه توضیحاتی در مورد پروسه مورد اشاره تصریح کرد : به طور معمول پس از پیشنهاد وزارت امور خارجه ، ریاست جمهوری نیز باید در این ارتباط  نظر دهد و پس از اعلام نظر مثبت رییس جمهور ، روند دیپلماتیک  و اجرایی تایید سفیر در کشور مقصد آغاز می شود  که این موضوع نیز روند خاص خود را دارد و مدتی طول می‌کشد .
 وی افزود : پس از پایان این پروسه‌ها به صورت رسمی نام افراد نهایی شده اعلام خواهد شد .

 روز سه‌شنبه هفته جاری نیز وزیر امورخارجه کشورمان در جریان حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوال کریمی قدوسی یکی از اعضای  این کمیسیون مبنی بر این که که چرا در اوج حوادث کشور سوریه،  سفیر ایران در سوریه به تهران برگردانده شده بدون اینکه جایگزین مناسبی برای وی هماهنگ و انتخاب شده باشد، گفت:‌ آقای شیبانی از دوستان ما و جدا از سفرای فعال جمهوری اسلامی ایران است و در سه سال وزارت بنده ایشان سفیر بودند.

ظریف افزود:‌ با توجه به اینکه مدت سفارت ایشان به مدت پنج سال به پایان رسیده بود و برای ادامه احتیاج به مجوزهای خاص بود باید مجوز ویژه گرفته می‌شد که بنده برای مجوز خاص اقدام نکردم چون چنین سیاستی ندارم که مجوز ویژه بگیرم و تاکنون هم یک بار چنین درخواستی نداشتم. در مورد جایگزین ایشان به لحاظ حساسیت و ماموریت مهم بررسی‌های لازم صورت گرفته و انتخاب شده و به زودی معرفی خواهد شد.

هفته گذشته نیز سخنگوی وزارت خارجه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران  در ارتباط با انتخاب سفیر ایران در سوریه گفته بود : روند انتخاب سفرا برای چند کشور مراحل خود را طی می‌کند اما برای دو کشور تقریبا قطعی شده است و سایر کشورها در اسرع وقت مشخص خواهند شد.

وضعیت کنونی سفارت های ایران در سوریه و عمان

بر اساس این گزارش در آخرین روز مهرماه  سال 1395  محمدرضا رئوف شیبانی سفیر ایران در دمشق بعد از پایان مأموریت پنج ساله‌اش در سوریه به تهران بازگشت.
در حال حاضر مسئولیت سفارت ایران تا زمان معرفی سفیر جدید بر عهده کاردار ایران در دمشق است .

علی‌اکبر سیبویه  آخرین سفیر ایران در عمان نیز در اوایل خردادماه  سال جاری  بعد از پایان دوران مسئولیتش در عمان  راهی تهران شد

در همان مقطع از سوی برخی از مقامات دیپلماتیک اعلام شد که جانشین وی به مقامات عمانی معرفی شده و مقامات این کشور نیز فرد معرفی شده را مورد تایید قرار دادند و مراحل اداری و دیپلماتیک این موضوع در حال انجام است و این فرد کسی جز حسین امیرعبداللهیان، معاون وقت عربی و آفریقای وزیر خارجه نبود.

در حالی که این انتظار وجود داشت که به‌زودی این دیپلمات ارشد کشورمان از دفتر خود در ساختمان سی تیر خداحافظی کرده و به مسقط برود، در روز بیست و نهم خرداد خبری منتشر شد مبنی بر این که وی به عنوان مشاور وزیر خارجه منصوب شده است. فردای آن روز ایسنا به نقل از یک منبع مطلع در وزارت خارجه اعلام کرد «حسین امیرعبداللهیان به عنوان سفیر جدید ایران در عمان برگزیده شده و تمامی مراحل معرفی و تایید وی به عنوان سفیر جدید ایران در عمان طی شده است. اما با توجه به بروز مشکلات غیرمترقبه شخصی و خانوادگی برای وی این انتصاب منتفی شده است»
 در همان ایام ، یک منبع نزدیک به معاون سابق وزیر امور خارجه به ایسنا  گفت : حسین امیر عبداللهیان چند هفته قبل از اعزام به عمان به آقای ظریف اعلام کرده بود که در شرایط کنونی قادر به انجام مسئولیت در خارج از کشور نیست.
در حال حاضر طبق آخرین اخبار، سفارت ایران در عمان  تا این که سفیر جدید راهی این کشور شود توسط یک سرپرست اداره می‌شود .

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان