arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۷۸۸
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۳ - ۲۵ آذر ۱۳۹۵

اوج دلار در روز قدت نمایی جهانی/ 3970 تومان در بازار تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
همزمان با تقویت قابل توجه ارزش دلار در بازار جهانی که به نبال افزایش نرخ بهره آمریکا اتفاق افتاد، قیمت این ارز در بازار آزاد تهران نیز تا 3960 تومان و گاها تا 3970بالاتر پیش رفته است.
 تغییرات قیمتی دلار از صبح امروز -پنج شنبه- در بازار آزاد نشان از روند رو به رشد آن در آخرین روز معاملاتی هفته جاری دارد. در حالی دلار در معاملات روز گذشته بین ۳۹۲۰ تا ۳۹۴۰ تومان نوسان داشت که از شروع معاملات امروز در صرافی‌ها قیمت بین ۳۹۵۰، ۳۹۶۰ و حتی ۳۹۷۰ تومان هم معامله شد و حواله این ارز تا ۴۰۱۸ تومان صادر شد.

در سویی دیگر در بازار رسمی ارز، بانک مرکزی قیمت دلار را نسبت به روز گذشته افزایش داده و تا ۳۲۲۵ تومان اعلام کرده است. بر این اساس در حال حاضر تفاوت قیمتی دو نرخ رسمی و غیر رسمی تا بیش از ۷۴۰ تومان افزایش دارد، اختلافی که در قیاس با حدود دو ماه قبل تا بیش از ۳۰۰ تومان نوسان داشته و سیاست یکسان سازی نرخ ارز را تحت الشعاع قرار می دهد.

رشد قیمت دلار در حالی برای امروز ثبت شد که در بازارهای جهانی، تصمیم مهم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در آمریکا موجبات افزایش معاملات این ارز را فراهم آورده و ارزش شاخص دلار آمریکا به بیشترین حد خود در بیش از یک دهه گذشته رسیده است.

فدرال رزرو، شب گذشته نرخ بهره را بین ۰.۵ تا ۰.۷۵ درصد افزایش داد و ظاهرا قرار بر این است تا در سال آینده نیز نرخ بهره های کوتاه مدت را حدود ۰.۷۵ درصد دیگر رشد دهد. این در حالی است که در ماه های گذشته و به دنبال تردیدهای مقامات فدرال رزرو و به ویژه خانم "یلن"- رئیس کل این بانک- بارها ارزش دلار دچار نوسان شده بود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان