arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۷۹۳
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۴ - ۲۵ آذر ۱۳۹۵

مایکل مور: ترامپ ما را به کشتن می‌دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«مایکل مور» کارگردان برنده اسکار معترض به رییس‌جمهور شدن «دونالد ترامپ» در مطلبی نوشت: جهالت «ترامپ» جان بی‌گناهان زیادی را می‌گیرد.

«گاردین» نوشت: «مایکل مور» مستندساز مشهور آمریکایی که پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را پیش‌بینی کرده و اعلام کرده بود همزمان با مراسم تنفیذ «ترامپ» یک راهپیمایی اعتراضی گسترده راه می‌اندازد، در صفحه فیس‌بوک خود مطلبی را با عنوان «دونالد ترامپ ما را به کشتن می‌دهد» پست کرد.

«مور» اخیرا فیلمی به نام «مایکل مور در ترامپ‌لند» ساخته و در آن به برگزیده شدن رییس‌جمهور جدید، شدیدا انتقاد کرده است. او معتقد است بالاخره مشخص می‌شود این ستاره‌ شوهای رئال تلویزیون، رهبری خطرناک و نامناسب برای دولت آمریکاست.

کارگردان «سرمایه‌داری: یک داستان عاشقانه» در متن فیس‌بوکی خود نوشته است: اکثر افراد اتفاق نظر دارند که اولین وظیفه رهبر یک کشور، تامین امنیت مردم است. هیچ جلسه‌ روزانه‌ای برای رییس‌جمهور، مهم‌تر از جلسه‌ای که در آن از خطرات احتمالی کشور اطلاع پیدا کند، ‌وجود ندارد. برای «ترامپ» ۲۰ دقیقه نشستن و گوش دادن به حرف‌های افراد امنیتی درباره این‌ که چه کسانی قصد کشتن ما را دارند، طاقت‌فرسا و آزاردهنده است.

«مور» در ادامه، توئیت‌های «ترامپ» را "خشمگین و کودکانه" خواند و اشاره کرد که وقتی «ترامپ» باید روی مسائل مهم‌تر مملکت تمرکز کند، نوشتن این مطالب بی‌فایده است.

این مستندساز سپس نوشت: هم‌وطنان آمریکایی من، اگر یک حمله تروریستی در کشور اتفاق بیفتد، که همه ما می‌دانیم می‌افتد، وقتی تراژدی پایان یافت، «ترامپ» در بحبوحه مرگ و ویرانی که می‌شد جلویش را گرفت، سریع دیگران را به باد سرزنش می‌گیرد، نه خودش را. او حقوق قانونی را تعلیق می‌کند و همه افرادی را که تهدید به حساب می‌آورد، جمع می‌کند. او در جلسه روزانه امنیت ملی شرکت نکرده و در عوض، مشغول بازی گلف بوده، با سلبریتی‌ها دیدار می‌کرده و یا تا ساعت سه شب درباره بی‌انصاف بودن «سی.ان.ان» توئیت می‌کرده است.

«مور» همچنین بی‌دقتی «ترامپ» را با «جورج بوش» رییس‌جمهور اسبق آمریکا، مقایسه کرد و نوشت: خلق و خوی بی‌توجه «بوش» تهدیدی برای امنیت آمریکا بود اما رییس‌جمهور جدید حتی از او هم بدتر است. به شما اطمینان می‌دهم این غفلت محض از وظایف و بی‌اعتنایی هرروزه به افرادی که برای تامین امنیت ما کار می‌کنند، جان انسان‌های بی‌گناه زیادی را می‌گیرد.

این کارگردان هالیوودی یکی از معدود افرادی بود که به درستی پیروزی «ترامپ» را پیش‌بینی کرده بود. در میان مدیران نظرسنجی‌ها، منتقدان رسانه‌ای و حتی برخی از اعضای حزب جمهوری‌خواه، پیروزی «ترامپ» مساله‌ای فراتر از ممکن بود. این مستندساز چپ‌گرای سیاسی حتی پس از انتخاب شدن «ترامپ»، به وضوح اعلام کرده پیروزی او را نخواهد پذیرفت و آن را به تاریخ واگذار نخواهد کرد. او در تلاش است تا یک اعتراض ملی بدون خشونت را رهبری کند و مراسم تنفیذ رییس‌جمهور منتخب آمریکا را برهم بزند.

«مور» پیش‌تر گفته است: اگر با برخی وقایع افتضاح در نهایت «ترامپ» پیروز شد و اکنون قرار است در ۲۰ ژانویه سوگند یاد کند، من هم برای راه‌اندازی یک اعتراض ملی و برهم زدن صلح‌آمیز مراسم تنفیذ وی آن‌جا خواهم بود؛ فردی که تنها از سوی شورای الکترال انتخاب شده است. جلوگیری از وقوع این فاجعه به مداخله همه افراد نیاز دارد.

«مور» پذیرفتن برگزاری تنفیذ «ترامپ» و ورود او به کاخ سفید را "احمقانه" می‌داند.

او همچنین اظهار کرده است: اگر من سال گذشته به شما می‌گفتم که یک سوسیالیست نیمی از انتخابات اولیه دموکرات‌ها را پیروز می‌شد، به نظر هرکسی احمقانه می‌آمد. اگر به شما می‌گفتم کاندیدایی که درباره تعرض‌های جنسی خود صحبت می‌کند، راهش به پیروزی ختم می‌شود، شما هرگز با من مصاحبه نمی‌کردید.

«مور» به منظور راه‌اندازی تظاهرات ضدترامپی خود، کمپینی توئیتری به راه انداخته و امیدوار است میلیون‌ها تن را در این امر با خود همراه کند. وی اخیرا ادعا کرده بود که «ترامپ» احتمالا استیضاح خواهد شد و یا این که قوانین زیادی را در دوران ریاست‌جمهوری خود نقض خواهد کرد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان