arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۸۴۷
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۲ - ۲۵ آذر ۱۳۹۵

لاریجانی: برخی رهبران کشورهای اسلامی خود را به خواب زده‌اند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:در همه بحران‌ها نظیر مسأله هسته‌ای رهبری با فکر و درایت موضوع را پیش بردند.

 علی لاریجانی امشب در همایش پیامبر رحمت منادی وحدت به مناسبت هفته وحدت با حضور علمای شیعه و سنی با اشاره به رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری اظهار داشت:این در حالی است که در این دوران پرتلاطم، برخی رهبران کشورهای اسلامی در مقابل جنایات در فلسطین یمن و سوریه خودشان را به خواب زده‌اند، واقعیتی تلخی در منطقه حاکم است که رهبران برخی کشورها با رژیم صهیونیستی همکاری می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی این شرایط تلخ را یک تجربه برای جهان اسلام اعلام کرد و اظهار داشت: باید این ناخالصی ها را جهان اسلام از بین برد، شما عزیزان درک درستی از شرایط حضور و فهم صحیح از سیره نبوی دارید و واقعا در لسان شما پاسداری خون شهدا احساس می‌شود.

اهم اظهارات رییس مجلس را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

*حساس‌ترین زمان در دهه‌های اخیر در منطقه مشاهده شده و طی همین چند سال شرایط تا حد زیادی تغییر کرد و شیطنت‌های گوناگونی دشمنان علیه ایران داشتند ولی ایران اسلامی با رهبری هوشمندانه و با تذکرات خود مسیر انقلاب را به سوی حرکت تکاملی سوق داد و این شیطنت‌ها و سنگ‌اندازی‌ها نه در امنیت و نه در بقیه امور تأثیری در ایران داشت اما سختی‌ها در همه جا وجود دارد و برای همه دردآور و ناراحت‌کننده است.

*وقتی کشور فلسطین سختی می‌کشد و صهیونیست‌ها قصد دارند مسجدالقصی را از چنگ مسلمانان درآورند یا اجحاف‌هایی که در حق مردم فلسطین و کرانه باختری و جهان اسلام می‌شود دردآور است و متأسفانه جهان اسلام یا دنیای اسلام خواب‌آلوده هستند و یا خودشان را به خواب می‌زنند.

* مردم یمن در یکسال و نیم گذشته کشته‌های زیادی دادند و اموال آنها به یغما برده شد و در منطقه اطراف ما اتفاقاتی می‌افتد که مسلمانان به نفع رژیم صهیونیستی بدون هزینه کردن این کشور انرژی بین مسلمانان را تضعیف می‌کنند.

*چرا کشورهای اسلامی مهم آنقدر از اسلام دور شده‌اند که حاضرند با رژیم صهیونیستی علیه مسلمانان کار کنند البته در جنگ 33 روزه این مشکلات وجود داشت ولی به صورت پنهانی بود که بعدها کشف شد؛ البته مایه تأسف است که این شرایط برای کشورهای اسلامی به وجود آمده ‌است.‌

* آقای احمد طیب نظرات روشنی را در مورد مسلمانان بیان داشتند و در سخنان گفته‌اند همه فِرَق اسلامی مسلمان هستند و این درگیری‌ها به سبب وهابیت است که باعث شده در بعضی از رفتارهای ناخالص سایش ایجاد شود.

*همه مسلمانان بدانند ما برادر و در آغوش هم هستیم و اهل شیعه و اهل سنت هیچ تفاوتی ندارند و فقط در بعضی از اهل سنت تندروهای ناخالص مشکل ایجاد کردند که در بیان آنها مشخص شده و این باعث می‌شود که در آینده اسلام آینده روشنی ایجاد شود.

* رسول خدا(ص) بیاناتی دارند که بسیار جذاب است و می‌فرمایند شیطان گرگی انسان‌نماست و گرگ همواره گوسفندان وامانده و دور مانده را می‌درد پس، از دسته‌بندی و فرقه فرقه شدن بپرهیزید و در اجتماعات و مساجد حضور یابید که در این سخنان هم خطر و هم طریق وحدت بیان شده و هر دو مهم می‌باشد و اگر همین سخن را در راستای عمل قرار دهیم خیلی از گرفتاری‌های عالم اسلام رفع خواهد شد.

*اهل سنت و شیعه هر یک دارای مکتبی هستند و کسی انتظار ندارد از عقایدشان دست بردارند بلکه پایه اصول و عقاید بر عقلانیت است و باید بین دو مکتب محور وحدت وجود داشته باشد. محور از لحاظ مکتبی که همان مدرسه نبوی پیامبر است.

*البته در وحدت سیاسی محور وحدت پیشوای عادلی است و نعمتی است که هیچ یک ارزش آن را نمی‌دانند ولی ما ایرانیان این ارزش را درک کرده و در سخت‌ترین شرایط بر مبنای این محور پیشوای پارسای خود را چه در زمان امام و چه در زمان مقام معظم رهبری حمایت کردیم و ولایت فقیه باعث وفاق در ملت ایران شده است.

*در اوایل انقلاب بحران‌های زیادی داشتیم و هرگاه امام راحل صحبت می‌کردند چه در زمان جنگ و چه بعد از آن دل‌ها آرام می‌گشت و بعد از آن نیز در بحران‌های هسته‌ای با فکر سازنده مقام معظم رهبری توانستیم با صلابت از این مسیر بحرانی عبور کنیم.

* من فکر می‌کنم ولایت فقیه و رهبری ودیعه‌ای برای مسلمانان است که ایرانیان تجربه کرده و باید قدرشناس آن باشند و ان‌شاءالله همانطور که وحدت در منطقه شما نمونه جذاب و الگویی در کشور است بتوانیم از این رفاقت و محبت به عنوان سرمایه‌ای بزرگ در آبادانی کشور استفاده کنیم.

*راه‌آهن گرگان ـ گنبد در گذشته توسط بنده کلنگ‌زنی شد و من هم از همان زمان توبه کردم که دیگر برای جایی کلنگ‌زنی انجام ندهم البته مشکلاتی در این پروژه وجود داشت و قرار بود وزارت نیرو به آستان قدس این پروژه را برای سرمایه‌گذاری تحویل دهند که در دولت جدید بین این پروژه و دولت دعاوی به وجود آمد و کار به دادگاه کشید که در حال حاضر به صحت عمل کاری نداریم و هنوز این مشکل حل نشده است.

* توفیقاتی به عمل آمده که ان‌شاءالله همین روزها این پروژه به نتیجه خواهد رسید که هم برای منطقه شما و هم برای ایران ما مهم خواهد بود البته راه‌آهن تهران ـ مشهد فاینانس آن توسط چین در حال انجام است و پروژه مهمی می‌باشد که ان‌شاءالله کارهای نهایی آن صورت گیرد.

* چند برنامه استراتژیک مورد توجه برنامه ششم است که یکی از آنها پروژه راه‌آهن می‌باشد زیرا حجم ریلی کشور پایین است و ما در نظر داریم در این برنامه چند خط ریلی را در کشور ایجاد کنیم.

*منطقه آزاد جزو خواسته‌های شماست و در حال بررسی است البته نقشه‌های مدون آن به مجلس ارائه نشده ‌که به گفته استاندار در حال طی مراحل آخر است. این پروژه می‌تواند برای استان شما از لحاظ ایجاد اشتغال و آبادانی یک نعمت بزرگ محسوب شود ولی به شرط‌ها و شروط‌ها و باید این منطقه پایگاه پرش صادراتی شود در غیر این صورت عملی نخواهد بود بلکه می‌تواند مضر نیز باشد.

*منطقه آزاد منطقه مهمی است اما ما تجربه خوبی در مناطق آزاد کشور نداشتیم و از همین لحاظ یک مقدار تردیدهایی وجود دارد. به نظر می‌رسد در منطقه آزاد اینچه‌برون ظرفیت صادراتی وجود داشته باشد که اگر درست پایه‌گذاری شود هم شغل و هم صادرات ایجاد خواهد شد.

* محور مهم استان بر مبنای کشاورزی است و ما هم باور داریم که باید این بخش را مورد حمایت قرار دهیم تا از لحاظ اقتصاد مقاومتی و خودکفایی مستقل شویم. مشکل آب در همه جا وجود دارد و کشور ما کشور خشکی است که باید از آب استفاده‌ بهینه شود. البته در این بخش باید ساماندهی‌هایی انجام شود تا وضع روستاها به وضعیت مطلوبی برسد و باید راهکارهایی تعبیه کنیم تا پتانسیل کشاورزی در آینده بهتر شود.

* تلاش و باور ما این است شرایط ایران برای تغییرات مهم فراهم شده زیرا هم نیروی انسانی و هم ظرفیت مناسبی در کشور وجود دارد و ما باید تسهیلات و امکانات را در اختیار قرار دهیم و با شرایط جدید زمینه‌ای برای اشتغال جوانان فراهم کنیم.

*متأسفانه برخی از کشورها شرایطی را فراهم می‌کنند تا شرایط ایران را به هم بزنند که این در توافق هسته‌ای نیز اعمال شد تا فتنه بسازند ولی موفق نشدند چون ایران با تدبیر عمل کرد و توانست از این مسیر به خوبی عبور کند.

نظرات بینندگان