arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۸۶۶
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۰۹ - ۲۶ آذر ۱۳۹۵

کاخ سفید: خود پوتین عملیات 'نفوذ' در انتخابات را رهبری کرده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بی بی سی نوشت: کاخ سفید می‌گوید خود ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، عملیاتی را رهبری کرده است که مقام‌های دولت باراک اوباما می‌گویند برای 'نفوذ' در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر بوده است.

روسیه این اظهارات را خنده‌دار توصیف کرده است. دونالد ترامپ، پیروز این انتخابات، پیش‌تر این موضع‌گیری‌ها را سیاسی خوانده بود.

ترامپ که در انتخابات اخیر با نامزد حزب باراک اوباما رقابت می‌کرد و او را شکست داد، روز پنج‌شنبه توییت کرد: "اگر روسیه، یا یک جای دیگر، هک کرده، چرا کاخ سفید این‌قدر صبر کرده که وارد عمل بشود؟ چرا تازه وقتی که هیلاری کلینتون باخت دارند شکایت می‌کنند؟"

ترامپ که تا کمتر از پنج هفته دیگر دوره ریاست‌جمهوری‌اش آغاز می‌شود، قبلا هم گزارش‌ها درباره عملیات روسیه را رد کرده است.

ساعاتی بعد باراک اوباما در مصاحبه‌ای با ان‌پی‌آر گفت: "جای تردیدی نیست که وقتی یک دولت خارجی تلاش کند بر درستی انتخابات ما تاثیر بگذارد، باید اقدام کنیم؛ و همین کار را هم خواهیم کرد، در زمان و جایی که خودمان تصمیم بگیریم."

کمی پیش از انتشار این حرف اوباما، ان‌بی‌سی در گزارشی تازه نوشت که مقام‌های دولت او از پیش در جریان چنین عملیاتی بوده‌اند ولی آن‌قدر از پیروزی هیلاری کلینتون خاطرجمع بوده‌اند که گفته‌اند دلیلی برای اقدام قاطع قبل از انتخابات نیست.

طبق این گزارش که به صحبت‌های "چندین مقام دولتی عالی‌رتبه مطلع از عملیات روسیه" استناد کرده است بدون این‌که نامی از آنها ببرد، آمده است که دولت باراک اوباما نتیجه گرفته بود چون خانم کلینتون در مسیر پیروزی است، ارزش ندارد آمریکا در این باره خود را در معرض احتمال یک جنگ سایبری با روسیه قرار دهد.

رئیس‌جمهور کنونی آمریکا در مصاحبه‌اش با ان‌پی‌آر گفته که مطمئن است این "عملیات روسیه" بر انتخابات اخیر تاثیر گذاشته است.

باراک اوباما و همسرش میشل، در ماه‌های مانده به انتخابات آمریکا، فعالانه به نفع هیلاری کلینتون و علیه دونالد ترامپ تبلیغ می‌کردند و در این باره به چندین سفر ایالتی هم رفتند.

نظرات بینندگان