arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۹۸۴
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۲۱ - ۲۶ آذر ۱۳۹۵

روسیه: بیش از 3400 جنگجو در حلب سلاح بر زمین گذاشتند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد بیش از سه هزار و 400 تن از افراد مسلح حلب سلاح های خود را زمین گذاشتند و همه غیرنظامیان نیز این شهر را ترک کردند امری که شرایط را برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه فراهم کرده است.

به گزارش ایرنا، اسکای نیوز روز جمعه با اعلام این خبر افزود ریاض حجاب هماهنگ کننده هیات عالی معارضان سوری آمادگی مخالفان را برای مذاکرات صلح اعلام کرد.

حجاب این سخنان را در کپنهاک و بعد از دیدار با آندرس ساموئلسون وزیر امور خارجه دانمارک بیان کرد.

طرح این پیش شرط در حالی است که مذاکرات صلح بیش از شش ماه قبل با خودداری برخی گروههای مسلح تحت حمایت چند کشور غربی-عربی به ویژه گروه ریاض با تعیین پیش شرط برکناری بشار اسد، متوقف شد. در همین حال، روسیه اعلام کرده است گفت وگوها باید مطابق مصوبه های شورای امنیت، بدون پیش شرط باشد و آینده حکومت سوریه نیز براساس همه پرسی و نه فشار خارجی تعیین خواهد شد.

پیشتر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از توافق با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود برای برگزاری مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه پایتخت قزاقستان خبر داد.

پوتین روز جمعه در پایان سفر دو روزه خود به ژاپن در کنفرانس مشترک خبری با شینزو آبه نخست وزیر این کشور در ناگانو، گفت: گام بعدی مذاکرات مربوط به حل و فصل سیاسی مشکلات سوریه، دستیابی به توافق برای آتش بس کامل و پایدار است.

موافقت معارضان با گفت و گوهای صلح سوریه در حالی مطرح می شود که آزادسازی حلب موازنه را در سطح میدانی به سود نظام سوریه تغییر داده است.

نظرات بینندگان