arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۰۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۲۳ - ۲۶ آذر ۱۳۹۵

نهایی شدن نشست وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه در مسکو برای 7 دی ماه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد :با تلاش وزیر امور خارجه کشورمان نشست سه جانبه ایران،روسیه و ترکیه در خصوص بحران سوریه در مسکو برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا،بهرام قاسمی ضمن تشریح اقدامات و رایزنی‌های فشرده دستگاه دیپلماسی کشورمان در خصوص اوج‌گیری بحران در سوریه تایید کرد:با تلاش‌های مستمر و فشرده محمدجواد ظریف طی چند روز اخیر و با تماس‌های تلفنی مکرر و مداوم با برخی از  همتایان خود در برخی کشورها از جمله ترکیه، روسیه و سوریه تلاش شد علاوه بر بکارگیری تمامی مساعی جمیله برای یافتن راه کارهای اثربخش در روزهای اخیر، طرح نشست وزرای خارجه سه کشور ایران، ترکیه، روسیه در مسکو برای ۲۷ دسامبر، مطابق با ۷ دی ماه نهایی شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین اظهارکرد: بحران ساختگی در سوریه و گسیل تروریست‌های بی‌نام و نشان توسط محور غربی - عربی حامی تروریست‌ها به این کشور در بحبوحه تحولات موسوم به بهار عربی با توهم سرنگونی دولت قانونی سوریه، موجب تمامی این فجایع انسانی و مادی در این کشور شد  و متاسفانه آنچه امروز و طی سالیان اخیر شاهد آن بودیم، نتیجه دخالت برخی کشورها  و گروه‌های تروریستی دست پرورده آنان است.

قاسمی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران ساختگی در سوریه نسبت به گسترش ناامنی و فتنه‌انگیزی در منطقه به بهانه‌های واهی هشدار داده و سعی در کنترل بحران با تشویق گروه‌های مخالف قانونی سوری و دولت سوریه به گفت‌وگو و آتش‌بس و یافتن یک راه حل سیاسی از طریق میز مذاکره داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران تنها و نخستین کشوری بود که با ارائه طرح‌های چند ماده‌ای بر آتش‌بس، امدادرسانی انسانی و انجام گفت‌وگوهای سوری - سوری تاکید داشته و دارد.

قاسمی با اشاره به هیاهو و جنجال‌های اخیر محور غربی- عربی حامی تروریسم در خصوص اوضاع حلب هم تصریح کرد : اتخاذ سیاست‌های تبلیغاتی و استانداردهای دوگانه توسط این کشورها که حامیان آشکار و نهان تروریست‌ها در سوریه و سایر مناطق هستند، در این جنجال‌های بیهوده عیان است.  متاسفانه هرگاه تروریست‌ها در مضیقه و تنگنا قرار گرفته‌اند محور مذکور فریاد آتش بس و صیانت از غیرنظامیان را سر داده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: به رغم این صحنه‌سازی‌ها، جمهوری اسلامی ایران و شخص وزیر امور خارجه در راستای سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران تلاش‌ها و رایزنی‌های گسترده و فشرده‌ای را برای کمک به غیرنظامیان و بازگشت ثبات به حلب در سوریه بکار بست. دهها گفت‌وگوی تلفنی و استفاده از دیگر شیوه‌های رایزنی و نیز ابتکار نشست سه جانبه وزرای امورخارجه ایران، روسیه و ترکیه در همین راستا توسط شخص آقای دکتر ظریف مطرح شد.

قاسمی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران فارغ از  جنجال‌های بی‌حاصل و بعضا ریاکارانه برخی کشورها، حفظ جان غیرنظامیان و بازگشت ثبات و امنیت به همه مناطق سوریه و آغاز گفت‌وگوهای سوری- سوری را به عنوان راهبرد همیشگی حل بحران در سوریه مورد تاکید و پیگیری جدی قرار داده و می‌دهد و همچنان معتقد است بحران سوریه تنها راه حل سیاسی دارد.

نظرات بینندگان