arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۱۰۰۶
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۰۹ - ۲۷ آذر ۱۳۹۵

ایران و ترکیه با همکاری می‌توانند وضعیت نابسامان منطقه را حل کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر ارتباطات و نماینده ویژه رییس جمهور در امور ترکیه که به منظور دیدار و گفت‌وگو با همتای ترک خود در استانبول بسر می‌برد، با وزیر اقتصاد و رئیس اجلاس کمیسیون مشترک ترکیه با ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

 سید محمود واعظی پنج‌شنبه شب در رأس یک هیئت بلند پایه از مسئولان دستگاه‌های ذیربط اقتصادی و سیاسی کشورمان به  استانبول سفر کرده است. 

ایران در کنار ترکیه برای مقابله با تروریسم خواهد ایستاد

او در این ملاقات با ابراز تسلیت به ملت و دولت ترکیه در مورد حادثه تلخ جنایتکارانه انفجار اخیر در استانبول که منجر به کشته شدن جمعی از شهروندان ونیروهای پلیس ترکیه شد، اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران به شدت این قبیل اقدامات را محکوم  کرده و همواره در کنار ملت و دولت ترکیه برای مقابله با تروریسم خواهد ایستاد. 

موانع و محدودیت‌های اقتصادی مرتفع شود

واعظی در این دیدار تاکید کرد: مایلیم که موانع و محدودیت‌های تجاری، بانکی و اقتصادی بین دو کشور مرتفع شود، به خصوص موانع مرتبط با اقلام غیرتعرفه‌ای که یکی از موضوعات مهم مرتبط با توسعه تجارت دو کشور است. 

چشم‌انداز سی میلیارد دلاری ایران و ترکیه

او افزود: ما می‌خواهیم ان‌شاءالله در برنامه سفر آتی اسحاق جهانگیری به ترکیه چارچوب مناسبی برای توسعه همکاری‌ها و روابط اقتصادی، تجاری و بازرگانی تنظیم و هماهنگ کنیم و امیدواریم سطح مناسبات اقتصادی و بازرگانی دو کشور برای دسترسی به هدف چشم‌انداز اقتصادی تا سقف سی میلیارد دلاری، هر چه سریعتر ارتقا یابد. 

ایران و ترکیه با همکاری می‌توانند وضعیت نابسامان منطقه را حل کنند

نماینده ویژه رییس جمهور ایران گفت: اگر ایران و ترکیه در کنار هم قرار گیرند، می‌توانند از طریق هم‌افزایی و همکاری مشترک با تروریسم مبارزه کرده و وضعیت نابسامان منطقه را با تفاهم و همدلی حل و فصل کنند. 

ایران و ترکیه دو قدرت مهم و تاثیرگذار منطقه هستند 

او تاکید کرد: ایران و ترکیه دو قدرت مهم و تاثیرگذار منطقه هستند و بی‌شک تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فی مابین دو کشور می‌تواند در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی نیز نیز به طور موثر تأثیرگذار باشد. 

واعظی با اشاره به موضوع موافقتنامه ترجیحی که در سال 2015 بین دو کشور امضا شد، بیان کرد: این موافقتنامه یکی از ابزارهای مهم توسعه تجارت و رفع موانع و محدودیت‌های تجاری فیمابین دو کشور است. خصوصا اینکه ترکیه مایل است موانع صادرات محصولات ایرانی را هم مرتفع کند. امیدواریم در سفر اسحاق جهانگیری به ترکیه اصلاحیه مرتبط با رفع موانع در مورد اقلام جدید کالاها را نیز میان یکدیگر به امضا برسانیم. 

برای حل مشکلات دستگاه‌ها باید همکاری منظم داشته باشند

واعظی موضوع حمل و نقل و وجود مشکلات این حوزه را به عنوان یکی دیگر از موانع موجود در راه توسعه تجارت و صادرات میان دو کشور مورد تاکید قرار داد و افزود: باید برای از بین بردن مشکلات مرزی، گمرکی و توسعه حمل و نقل با یکدیگر و خصوصا میان دستگاه‌های ذیربط همکاری‌های تنگاتنک و منظم برقرار گردد. 

او افزود: موضوعات گمرکی، از جمله ایجاد پنجره واحد گمرکی و ساماندهی مرزهای دو کشور از جمله مسائلی است که می‌تواند امور تجاری فیمابین را تسهیل کند. 

امضای سند کاهش عوارض سوخت 

واعظی با توجه به امضای سند کاهش عوارض سوخت میان دو کشور اعلام کرد: ایران آمادگی دارد که موضوع کاهش تعرفه سوخت برای کامیون‌هایی که به مقصد ایران کالا حمل می‌کنند را برای کامیون‌های ترک هم اعمال کند. متقابلاً انتظار داریم از سوی ترکیه هم اقدام مشابه در مورد کامیون‌های ترانزیت ایرانی برقرار گردد. 

وزیر ارتباطات در این دیدار  اهمیت حل و فصل موضوعات بانکی و توسعه روابط بانک‌ها و از جمله افزایش همکاری میان بانک‌های مرکزی دو کشور را خواستار شد.

واعظی در پایان موضوع توسعه همکاری‌های انرژیک در حوزه نفت و گاز و افزایش صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی را از جمله دیگر موارد اساسی در حوزه توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور برشمرد و اظهار امیدواری کرد: در سفر آتی معاون اول رئیس جمهور ایران به ترکیه بتوانیم به نتایج مطلوبی در این حوزه نیز دست یابیم. 

ترکیه تلاش خود را برای همکاری با ایران معطوف کرده است

نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به نماینده ریاست جمهور ایران و هیئت همراه در خصوص موضوعات مطرح شده تاکید کرد: ترکیه تمام تلاش خود را برای توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با ایران معطوف داشته و مصمم هستیم هر چه سریعتر ضمن ایجاد تسهیلات لازم، موانع موجود در امر توسعه روابط اقتصادی خصوصا به منظور دستیابی به چشم‌انداز سی میلیارد دلاری مورد نظر روسای جمهور دو کشور را مرتفع کنیم. 

در پایان طرفین ضمن تاکید بر اهمیت توسعه مبادلات گردشگری دوجانبه میان ایران و ترکیه با توجه به نزدیکی و تقارب فرهنگی مردمان دو کشور و اثرات اقتصادی و تجاری این گونه مراودات بر اهمیت و ضرورت مشارکت موثر خصوصا در امر همکاری مشترک بخش‌های خصوصی و تبادل تجربه و دانش فنی در این حوزه، میان دو کشور تاکید کردند. 

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان